Safra Ameliyatı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Safra Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Safra ameliyatı, poliplerin ve taşların safra kesesinde yakınmalara neden olması durumunda yapılır. Bunun için genellikle laparoskopik yöntem yani kapalı ameliyat uygulanır. Özellikle safra kesesinde iltihaplanma olması, taş yüzünden sıkça sancıların olması, bulantı ve kusma olması, karında ağrı, hazımsızlık olması halinde, safra kanalları tıkanıklığı yüzünden sarılık oluşması durumunda safra ameliyatı yapılmalıdır.

Safra ameliyatından önce

Ameliyat kararının alınmasından sonra, hastanın anestezi uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların bunları ameliyattan 5-6 gün önce kesilmesi gerekir. Çünkü bu ilaçlar ameliyatta kanama riskini arttırabilir. Bir önceki gece on ikiden sonra hastanın herhangi bir şey yememesi, içmemesi gerekir. Buna suda dahildir. Sarılığı olan hastalarda tetkikler eksiksiz yapılmalıdır. Diğer hastalıklar içinde tetkikler aksatılmamalı, sürekli kullanılan ilaçların az su ile içilmesi gerekir. Safra ameliyatı konusunda yeterince bilgilendirilen hastalar, riskler konusunda bilinçli olmalı, onay formunu imzalayarak, ameliyata hazır olmalıdır.

Safra ameliyatı nasıl yapılır?

Geçmişte açık cerrahi ile yapılan safra ameliyatları, günümüzde genellikle kapalı yöntemle yapılır. Tüm işlemler karın bölgesine açılan küçük kesilerden gerçekleştirilir. Bunlardan sokulan çubuk gibi aletler kullanılır. Hastalara genel anestezi verilmesi tercih edilir. Operasyonda hedef safra kesesinin karındaki bağlantılarının ayrılması ve içindeki taşların ve çamurun temizlenmesidir.

Bunun için öncelikle göbekten küçük bir boru sokularak, hastanın karın boşluğu yaklaşık 4 litre gazla şişirilir. Borudan kamera sokularak, yapılan işlemler görüntülü şekilde izlenir. Karın içi görüntülenmesi sayesinde aletlerin yaptığı cerrahi işlemler kolaylaştırılır. Hastanın sağ kaburga yayının alt kısmından 3 küçük boru konur. İçlerinden çubuk şeklinde aletler sokulur. Bu aşamada doktor yapılanları ekrandan takip eder ve operasyon yapılır.

Kamera kullanılması görüntünün büyütülmesini ve görüş açısının en iyi şekilde olmasını sağlar. Bu yüzden açık teknikle yapılan ameliyatlardan daha üstün bir yöntemdir. Hatta ameliyatın bant kaydı bile alınabilir. Ameliyat sırasında hastanın safra kesesi kanalı ile damarı bulunur. Bunlar titanyum zımbalarla kapatılır, kesilerek ayrılır. Safra kesesinin karaciğere bağlantılı olduğu yer çıkarılır ve karında serbestleştirilir. Safra kesesi de karındaki kesilerin birinden dışarı çıkarılır. İşlemler bitirildikten sonra, karın boşluğuna verilen gaz boşaltılır ve kesi yerleri dikişle kapatılır. Bununla safra ameliyatı tamamlanmış olur.

Akut iltihabı olanlarda ve uzun süreli iltihabı bulunan hastaların ameliyatı daha zorlu geçer. Operasyonu yapan doktorun tecrübesi ameliyatın gidişatını etkiler. Bu operasyon yaklaşık 15-45 dakika devam eder. Rahatsızlığın erken aşamada teşhis edilmesi ve doktorun deneyimli olması sayesinde başarılı bir ameliyat yapılır.

Safra ameliyatı sonrasında

Hastalar ameliyattan sonra 4-6 saatte sulu ve yumuşak gıdalarla beslenebilir. Bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilir. Hastanın işine dönmesi 3-4 günde gerçekleşir. Ancak hastaların 1-2 ay yağlı ve kızartma tarzı yiyeceklerden uzak kalması gerekir. Bir süre hastalarda önceki hazımsızlık, şişkinlik gibi yakınmalar devam eder. Safra ameliyatı sonrasında safra depolanmadığı için hemen ince bağırsağa geçmekte ve safra reflüsü denilen sorun yaşanmaktadır. Bu ishal ve alt karın ağrısı nedeni olabilir.

Safra Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Laparoskopi Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Laparoskopi Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Anatomisi

Safra Kesesi Anatomisi

Safra Kesesi Alınması Safra kesesi hastalıkları

Safra Kesesi Alınması Safra kesesi hastalıkları

Safra Belirtileri ve Tedavisi

Safra Belirtileri ve Tedavisi

Safranın Kilosu Ne Kadar?

Safranın Kilosu Ne Kadar?

Güncel

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Güncel

Safra Taşı Düşürme Tedavi

Safra Taşı Düşürme Tedavi

Safra Kesesi Diyeti Tarifi

Safra Kesesi Diyeti Tarifi

Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Safra Kesesinde Polip Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesinde Polip Belirtileri ve Tedavisi