Safra Kesesi Anatomisi
22 Haziran 2024

Safra Kesesi Anatomisi


Safra kesesi, armut şeklindeki bir organ olup, yaklaşık 30-50 ml kapasiteye ve 7-10 cm uzunluğa sahiptir. Karaciğerin önüne ve altına yapışık halde bulunur ve karaciğerin sağ lobu ile sol lobunun birleşim yerinde yer alır. Karaciğerde üretilen safra, safra kesesinde birikerek konsantre edilir ve safra yolları aracılığıyla bağırsağa iletilir. Yağların sindirimi ve emilimi açısından safra çok önemli bir salgıdır.

Safra Kesesi Bölümleri

Safra kesesi dört bölümden oluşur:
  • Korpus
  • İnfundibulum
  • Fundus
  • Boyun

Arka kısmı karaciğere yapışık olan safra kesesinin yapışık olduğu alan bazen az, bazen daha serbest, bazen ise karaciğerin parankimi içine gömülü haldedir. Safra kesesinin içini oluşturan epitel doku kolumnar türdedir. Sindirim sistemindeki diğer gastrointestinal organlara göre histolojik açıdan farklılık gösterir. Bu durum, taşların safra kesesinden ana safra kanalına geçişini engelleyebilir ve ameliyat sırasında sistik kanala kateter yerleştirilmesini zorlaştırabilir.

Safra Kesesinin Beslenmesi

Safra kesesinin beslenmesi %90 oranında hepatik arterdeki sağ daldan çıkan sistik arterle sağlanır. Safra kesesindeki venöz dönüş, karaciğere yapışık olduğu alanda doğrudan karaciğere olurken, nadiren geniş bir sistik ven bulunur ve bu portal vene dökülür. Lenfatik drenaj ise safra kesesi boynunda bulunan bir lenf noduna gerçekleşir.

Hepatosistik Üçgen

Hepatosistik üçgen, sistik kanal, ana safra kanalı ve karaciğer kenarının oluşturduğu üçgen yapıdır.

Calot Üçgeni

Calot üçgeni, sistik kanal, ana safra kanalı ve sistik arterin oluşturduğu üçgen yapıdır.

Bu üçgen yapıların önemi, herhangi bir safra kesesi ameliyatına başlarken, öncelikle bu üçgen yapıların tanımlanarak ameliyata başlanmasıdır.

Safra Kesesinin Fonksiyonu

Safra kesesi, karaciğerden salgılanan safranın depolanması ve suyunu absorbe edip yoğunlaştırma görevini üstlenir. Yemek yendiğinde safra kesesi kasılır ve yoğunlaştırılan safra, on iki parmak bağırsağına boşaltılır. Bu organda safra üretimi olmaz; sadece safra depolanır ve yoğunlaştırılır. Açlık sırasında Oddi sfinkteri belirli bir basınç oluşturarak karaciğerde üretilen safranın safra kesesine yönlendirilmesini sağlar.

Yemek yendiğinde mide çıkışı gerilir ve doğal bir refleks olarak safra kesesi kasılır. Gevşeyen Oddi sfinkteri sayesinde gıdalar on iki parmak bağırsağına ulaşır ve burada kolesistokinin adı verilen peptit yapıda bir hormonun salgılanmasına yol açar. Kan yoluyla Oddi sfinkteri ve safra kesesine ulaşan bu hormon, sfinkterin gevşemesi ve safra kesesinin boşalmasına neden olur.

Aç olunduğunda safra kesesi doludur. Yemek yendiğinde safra kesesi kasılarak içindeki safra sindirime yardımcı olması için boşaltılır ve bu durumda safra kesesi küçülür. Bu nedenle aç karnına yapılan karın ultrasonografisinde safra kesesi dolu olmalıdır, bu da safra kesesinin sağlıklı çalıştığını gösterir. Küçük ve boş bir safra kesesi, kronik iltihap veya safra kesesi taşları gibi sorunların belirtisi olabilir.

Safra Kesesi Anatomisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı ve Sonrası

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı ve Sonrası

Safra Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Safranın Kilosu Ne Kadar?

Safranın Kilosu Ne Kadar?

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Güncel

Safra Belirtileri ve Tedavisi

Safra Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Safra Kesesi Anatomisi

Safra Kesesi Anatomisi

Güncel

safra kesesi temizliği Nasıl Yapılır?

safra kesesi temizliği Nasıl Yapılır?