Safra Kesesi Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Safra Kesesi Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Rahatsızlıkları, Karaciğerin görevlerinden biri de dışarı atılabilmeleri için kanı zehirli maddelerden arındırmaktır. Karaciğer bu zehirli maddeleri sindirim sisteminin bir parçası olarak safra sıvısına boşaltır. Safra sıvısı kolesterol, safra tuzları, lesitin ve diğer kimi maddeleri de içermektedir. İleri zamanlarda safra sıvısı, safra kesesine gönderilir (Günde yarım litre kadar). Besinler midede sindirilip ince bağırsağa gelene safra kesesi safrada bekletilir. Besinler ince bağırsağa eriştiğinde safra sıvısı safra kesesinden salgılanır, safra kanallarından geçerek ince bağırsağa ulaşır. Böylece zehirli maddeler dışkı yöntemiyle vücuttan atılır. Safra asitlerinin karışım oranlarındaki sorun, safra sıvısında yer alan kolesterol ve fosfolipidler safra taşlarının oluşumuna ne sebeple olurlar. Safra taşı oluşmasına kolelityazis denir. İnsanların hemen hemen çoğunda safra taşı yer alır ve insanların büyük bir kısmı bunun farkında dahi değildir. Safra taşları mide bulantısı, kusma ve karnın sağ bölgesinin üst tarafında ağrıya neden olur. Bu bulgular kızarmış ve yağlı yemekler tüketildiği zaman artar. Safra taşları bir kum tanesi büyüklüğünden bezelye büyüklüğüne civarı değişiklik gösteren büyüklüklere sahip olabilmektedir.

Safra depolayan ve sindirim amaçlı olarak meydana gelen ve sindirilen besinleri bağırsaklara aktaran bir organdır. Safra kesesinin hastalık işaretleri çoğunlukla karın bölgesinde ağrı ve hazımsızlık şeklinde kendini gösterir. Safra kesesi hastalıkları bulguları hastalığın türüne ve bölgesine göre farklılıklar gösterebilir fakat sağ üst karın bölgesinde meydana gelen ağrılar en sık sık görülen belirtidir. Safra kesesinde meydana gelen sıkıntılar karnın sağ üst bölgesinden başlayıp sırta doğru yayınlan ağrılara sebep olabilmektedir. Kolik görülen bireylerde safra kesesi ağrısı göğüs kafesinin arkasına yakın çıkabilir. Bu ağrı geleneksel ağrı kesiciler, gaz çıkarmayla ve pozisyon değiştirmekle azalmaz. Aşırı miktarda yemek yemek ve ağır yağlı gıdalar tükettikten bir süre sonra ağrılar artmaya başlayabilir. Gece ağrıyla uykudan durumları görülebilir. Safra kesesi hastalıkları sindirimi yakından ilgilendirdiği amaçlı hazımsızlık görülebilir. Özellikle yağlı yemeklerden sonra mide bulantısı, kusma, şişkinlik hissi, karında ağrı ve gaz görülebilir. Safra kesesinde sıkıntı olanların daha uzun süreler tokluk duygusu yaşaması normal çünkü tüketilen yiyecekler daha yavaş sindirilir. Hasta olanlarda gastroözofageal reflü görülebilir. Sindirim sürecinde meydana gelen safra eksikliği ishale ya da kabızlığa sebep olabilmektedir.

Safra Kesesi Rahatsızlıklarında Tanı Teknikleri

Ultrasonografi safra yolu hastalıklarında en çabuk ve en doğru netice veren yöntemdir. Ultrasonografi esnasında beden dışından cildin üst kısmına değdirilen başlık parçasından çıkan ses dalgaları vücudun değişik katmanlarıyla karşılaştıkça değişik biçimde yansıyıp geri gelir. Cihazdaki bilgisayar yardımıyla gelen bilgiler bir fotoğraf haline getirilir ve safra kesesi özellikleri ve pankreas hakkında kıymetli bilgiler elde edilir. Ultrason tetkiki ideal olarak 8 saatlik açlık dönemi sonrası yapılır. Fakat acil müdahale gerektiren vaziyetlerde bu zaman beklenmeksizin inceleme anında yapılır ve çoğunlukla son derece yararlı bilgiler hızla alınır. Manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi metotları ultrasonografi sonucunun tam olarak olmaması halinde kimi zaman gerekebilir. Safra kesesi rahatsızlığı yaşayan bireyler çoğunlukla müshil benzeri sindirimi rahatlatıcı ilaçlara gereksinim duyar. Bağırsağın alt bölümünde görülen ve çoğunlukla safra kesesi hastalıklar ile karıştırılan ağrılar kroniktir ve safra ağrıları benzeri akut ağrıya yol açmaz. Safra kesesinde meydana gelen sıkıntılar sebebiyle meydana gelen ağrılar ısrarcıdır ve düzenli olarak görülür.

Safra Kesesi Hastalıklarının Başka Belirtileri Nelerdir?
  • Dışkıda renk değişimi
  • Cilt üstünde beyaz, sarı lekeler
  • Göz aklarında sarı lekeler
  • Omuz altında ağrılar
  • Karın ağrısı
  • Yemeklerden sonra mide bulantısı
  • Hazımsızlık
  • Gece meydana gelen karın ağrıları
Safra Kesesi Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz öncelikle safra kesesinin yer aldığı bölgeye hafifçe baskı uygulayarak ağrıya ne sebeple olup olmadığını rastlamak amaçlı fiziksel muayene yapabilir. Şayet bakteriyel bir enfeksiyon varsa safra kesesi alması gerekenden daha kocaman olabilmektedir. Ultrasonografi çoğunlukla safra taşı teşhisi doğrulamak amaçlı yapılır. Öbür bir safra kesesi rahatsızlığı meydana gelen poliplerin iyi huylu olup olmadığını rastlamak amaçlı örnek alınabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İltihaplı Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

İltihaplı Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Midede Safra Belirtileri ve Tedavisi

Midede Safra Belirtileri ve Tedavisi

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Safra Kesesi Anatomisi

Safra Kesesi Anatomisi

Safra Kesesi Diyeti Tarifi

Safra Kesesi Diyeti Tarifi