Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Hastalıkları, Safra kesesi taşları hiçbir belirti vermediği gibi bazı istenmeyen olumsuz sonuçlara da neden olabilir. Safra kesesi taşları ağrı gibi şikâyetlerle beraber şu komplikasyonlara neden olabilir;

Akut kolesistit, safra kesesinin iltihaplanmasıdır, safra kesesinin iltihaba bağlı olarak delinmesi tıkanma sarılığı safra kesesi içindeki taşlar ana kanala düşüp tıkanmaya neden olur ya da büyük safra kesesi taşları ana kanala dışarıdan baskı yapabilir, akut pankreatit pankreasın akut iltihabıdır. Safra kesesi taşlarının en korkulan olmusuzluklarından biridir, şiddetli olanında ölüme kadar götürebilen komplikasyonlar görülmektedir. Türkiye ve Türkiye'nin çevre coğrafyasında akut pankreatitin en büyük nedeni safra taşlarıdır, safra kesesi kanseri safra kesesi kanserinin en büyük risk faktörlerinden biri safra kesesi taşlarıdır.

Safra Yolu Yaralanmaları ve Darlıkları

Safra yolu yaralanmalarında bazen yaralanma safra yolunu tıkayıcı veya daraltıcı özellikte olduğundan darlık veya tıkanma gelişirken, bazen de yaralanmanın kendi kendine iyileşme döneminde veya uygun olmayan onarımların iyileşme dönemlerinde darlıklar gelişebilir. Safra yolu yaralanmalarına genelde anatomik farklılıklar ve teknik hatalar sebep olmaktadır.
Safra yolundaki yaralanma sonucu safra karın içine akar, şiddetli karın ağrısı ve genel durum bozukluğu görülür. Bu durumda acil tedavi gerekir.
Safra yolunda daralma ya da tam tıkanma sonucu safra bağırsağa rahatça akamaz hastada sarılık, kaşıntı, tekrarlayan safra yolu iltihabı atakları meydana gelir.

Safra Yolu Kanseri

Safra yollarının iç yüzeyini oluşturan dokundan dolayı kaynaklanan kanserlere safra yolu kanseri adı verilir. Eğer bu tümörler karaciğer dokusu içindeyse bir kitle şeklinde ortaya çıkar. Safra yolunun son bölümü pankreas içinden geçer, bu tümörler ya uç noktada bir darlık ya da pankreas başında kitle halinde olurlar.

Karaciğerin sağ ve sol kısmında gelen safra kanallarının birleşip, karaciğer dokusu dışında çatal olarak bir araya geldiği kavşak noktasına konfluens denilir. Bu noktadan kaynaklanan tümörlere Klatskin tümörü denir. Safra yolu kanserleri en sık bu bölgede oluşur.
Karaciğer içindeki safra yolu kanserlerinde kitlenin çıkarılacağı, genellikle de geniş karaciğer rezeksiyonları uygulanır. Safra yolunun son bölümünde meydana gelen kanserler de pankreas başı kanseri gibi ele alınır ve bunlara Whipple ameliyatı uygulanır.

Safra yolu kistleri

Ana safra kanalları veya karaciğer içindeki safra kanallarının genişlemeleriyle oluşan bir hastalıktır. Bu kistlere koledok kisti de denir. Asıl nedeni bilinmeyen safra yolu kistlerinin hem doğumsal hem de edinsel olabileceğini gösteren bazı bulgular vardır. Safra yolu kistlerinin değişik türleri vardır. Bu türler arasında ana safra kanalını tutan genişleme en sık görülenidir.
Safra yolu kistleri safra yolu iltihabı, safra yolu tıkanıklığı, ateş, karaciğer apsesi gibi belirtiler vererek ortaya çıkar. Safra yolu kistlerinin en sık görülen türünde kanserleşme riski vardır bundan dolayı kistin tamamının çıkarılması önemlidir. Karaciğerin içinde yer alan safra kistlerinde karaciğerin hastalıklı bölümünün çıkarılması da tedaviyi sağlar.

Safra Kesesi Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hidropik Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Hidropik Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesinde Polip Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesinde Polip Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Beslenme

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Beslenme

Güncel

Safra Kesesi Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Çamuru Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi