Açık Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Açık Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Açık safra kesesiameliyatı günümüzde yapılışı oldukça azalmış olan operasyonlardır. Gün geçtikçe tıbbın gelişmesine bağlı olarak insanlarda yapılan safra kesesi ameliyatları artık kapalı bir şekilde yapılmaktadır. Birçok avantajı ve aynı zamanda dezavantajı olan bir ameliyat olsa da artık açık safra kesesi ameliyatları yerine, kapalı safra kesesi ameliyatları yapılmaktadır. Açık safra kesesi ameliyatı diğer ameliyat yöntemlerine göre daha konforsuzdur. Bu nedenle açık ameliyatlar çok yaygın olarak tercih edilmez. Fakat bazı safra kesesi problemlerinde bu durum mecburi olduğu için hasta üzerinde açık safra kesesi ameliyatının yapılması şarttır. Özellikle safra kesesinde kapalı ameliyatlar ile alınamayacak taşlar ya da tümörler, kişi istese de istemese de açık ameliyata alınmalıdır. Aksi durumlarda hastada uygulanan ameliyatlar sonrasında tam başarı elde edilemez. Açık safra kesesi ameliyatı bazen çok büyük safra iltihapları olan insanlarda meydana gelen durumlarda ya da kişilerin safra kesesinde ve safra yollarında bulunan poliplerin alınmasında tercih edilmektedir.

Açık safra kesesi ameliyatının avantajları
  • Açık safra kesesi ameliyatında kişideki sorun açık görüldüğü için safra kesesindeki taşlar, tümörler, iltihaplar vs. Tam olarak temizlenir. Kapalı ameliyatta gözden kaçan durumlar olabilir. Bu problemler ile kişinin ameliyattan aldığı başarı azalabilir. İşte bu durum açık ameliyatta görülmez.
  • Açık safra kesesi ameliyatında kullanılacak olan tıbbi teknoloji gereksinimi oldukça azdır. Bu nedenle birçok hastanede açık ameliyat yapılabilir.
Açık safra kesesi ameliyatının dezavantajları
  • Bu ameliyatlar sırasında kişinin safra kesesine ulaşmak için hastada daha fazla kesi oluşur. Bu nedenle hastanın ameliyat nedeni ile birçok enfeksiyondan etkilenme olasılığı büyüktür. Bu durum nedeni ile kişinin çok iyi bir bakıma ihtiyacı olacaktır.
  • Açık ameliyat yöntemi uygulandığında kişilerin ameliyat bölgesinde kesiler nedeni ile iyileşme oldukça zor olacaktır. Bu durum ise dolaylı olarak kişilerin ameliyat sonrasında kişilerin uzun süreler kendilerine gelememesine neden olmaktadır.
  • Açık ameliyatta kişi ameliyat sırasında az da olsa kan kaybı problemleri yaşayacaktır.
Açık olarak yapılan safra kesesi ameliyatlarında kişilere genel anestezi yaparak operasyona başlanır. Bu durum için kişinin koluna açılmış olan damar yolu ile narkoz yani anestezi uygulanır. Ameliyat sonrasında ise kişi uyandırılır ve 3-4 saat sonra hasta kendine gelir. Hasta kendine geldikten sonra ise istersen kalkıp yürüyebilir. Genellikle kişi uyandığında aç olduğu için hastanın yiyeceğe ihtiyacı olacaktır. Bu durumda hastaya ağızdan besin verilebilir. Ameliyat sonrasında anestezi etkisi tam olarak geçtikten sonra kişide hafifte olsa karın ağrısı sorunları meydana gelebilir. Bu durum son derece normaldir. Bu ameliyat sonrasında genellikle kişi üç gün kadar yattıktan sonra sağlığına yavaş yavaş kavuşacaktır. Kişinin en az bir ay ağır işlerle uğraşmaması gerekmektedir. Aksi durumlarda kişiler çok büyük problemler yaşayabilir. Özellikle ameliyatın açık ameliyat olması nedeni ile atılan dikişler zarar görebilir. Açık safra kesesi ameliyatı genel olarak olumlu sonuçlar elde edilen ameliyatlardır. Zaten safra kesesi kişilerde hayati tehlikelere neden olan bir organ olmadığı için bu ameliyatlar daha az riskle gerçekleştirilir. Safra kesesi ameliyatı açık olarak gerçekleştirildiği için kişinin bu durumda ilaçlarını aksatmadan kullanması gerekir. Aksi durumlarda iyileşme süreci artacaktır.

Açık Safra Kesesi Ameliyatı Yorumları

soru

Batı

26 Nisan 2024 Cuma

İyi günler geçen gün yoğun bir sancıyla hastaneye zor yetiştim safra kesemde taş olduğu söylendi ameliyat olmamı önerdi doktor ama ameliyat olmaktan çok korkuyorum. Evde kendi yöntemlerimle geçirebilir miyim? Lütfen bu konuda yardımcı olun bana şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Elisa

26 Nisan 2024 Cuma

Taş düşürmek için birçok farklı yöntem var ama siz yine de doktorunuzu dinleyin. Korkmanıza hiç gerek yok. Evde kendi başınıza taş düşürmeye çalışırken yaşayacağınız acı ameliyattan daha zor. Ayrıca kanama ya da yırtılma da olabilir taşın büyüklüğüne bağlı olarak. Hiç korkmayın ameliyat olun. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Safra Kesesi Anatomisi

Safra Kesesi Anatomisi

Safra Kesesi Bitkisel Tedavi

Safra Kesesi Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Güncel

Açık Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Açık Safra Kesesi Ameliyatı ve Sonrası

Güncel

Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi