safra.gen.tr https://www.safra.gen.tr Safra, Safra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, safra.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sat, 29 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Yaşlılarda Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safra.gen.tr/yaslilarda-safra-kesesi-ameliyati.html Sun, 11 Nov 2018 08:58:33 +0000 Yaşlılarda safra kesesi ameliyatı, kadın veya erkek fark etmeden safra kesesi hastalıklarına yakalanabilirler. Daha çok kırk yaş ve üzerinde safra kesesi hastalıkları görüldüğünden, ameliyatlar zaten yaşı kır
Yaşlılarda safra kesesi ameliyatı, kadın veya erkek fark etmeden safra kesesi hastalıklarına yakalanabilirler. Daha çok kırk yaş ve üzerinde safra kesesi hastalıkları görüldüğünden, ameliyatlar zaten yaşı kırkın üzerinde olan, yani yaşlanmaya başlamış, yaş almış kişilerde daha çok uygulandığı görülmektedir. Yaşlılarda daha çok, kalp hastalığı, düşmelere bağlı kırık ve çıkıklar, katarakt, safra kesesi hastalıkları görülebilmektedir. Cerrahi müdahale gerektiren bu rahatsızlıklarda, hasta anestezi alarak ameliyata alınabilir. Hatta acil olarak hastaneye getirilen hastalarda, örneğin, safra kesesi birden rahatsızlık yarattıysa ve yapılacak tek şey, o anda cerrahi müdahale ise, genel anestezi uygulamak zorunda kalınabilir. 

Yaşlılarda safra kesesi ameliyatı öncesi yapılacaklar,

Safra kesesi ameliyatına alınacak yaşlı bir hastanın, öncelikle sağlık durumunun kontrollü bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Örneğin yaşlı olan hastada, şeker hastalığı var ise, hastanın şeker seviyesinin normale uygun şekilde olması sağlanır. İnsülin  kullanmıyorsa, başlatılması olağandır. Ya da yaşlı hastalarda koah hastalığıda çok görülmektedir. Eğer hastada koah mevcut ise, tedavi altına alınarak, önce bronşlar genişletilmeli, ilaç takviyesi edilerek, göğüs egzersizleri verilmelidir ki, akciğer ameliyata hazır durumda bulunsun. 

Safra kesesi ameliyatı, açık olarak ya da kapalı olarak yapılabilmektedir. Eğer yaşlı hasta, acil olarak ameliyata alınması gerekiyor ise, bazı durumlarda genel anestezi alması sakıncalı olabilir. Hastanın safrasında problem vardır ve hastaneye gelmekte geç kalındıysa, safra kesesi ameliyatlarında, müdahale için geç kalınması durumunda, sarılık artabileceğinden, asla narkoz alamaz ve ağız yöntemiyle endoskopik olarak safra kesesi hastalıklarına, müdahale etmek zorunda kalınabilir. 

Safra kesesi ameliyatında endoskopi yöntemi, 

Yaşlı hastalarda en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Sarılığı ve kaşıntı olasılığını yok ederek, yaşam kalitesini artırmaktadır.  Genel anestezinin yaratabileceği risklerin ortadan kaldırılmasında etkili olan endoskopi yöntemi, hastanın ölüm riskini de en aza indirgemektedir. Endoskopi yöntemi (ERCP) safra yollarında bulunan taşların, ameliyatsız ve kısa sürede başarıyla gerçekleştirilmesini sağlayan bir yöntemdir.  Hastanın boğazı bölgesel uyuşturucu sprey ile uyuşturularak, başı sağa dönük olacak şekilde yatırılır ve endeskop ağız yoluyla, safra yollarına doğru gönderilir. Bununla birlikte kamerada görülen safranın tıkanıklığı basket yöntemiyle veya özel balon kateterlerle taşlar çıkarılır. Bu süreç hiç bir komplikasyon çıkmazsa on beş ile yirmi dakika arasında sona erer. 

Yaşlılar safra kesesi ameliyatı olduktan sonra dikkat edilmesi gerekenler,

Yediklerine ve içtiklerine bir süre dikkat etmek zorundadırlar. Örneğin, gazlı içecekler ve yağlı kızartmalar, acılı soslar kesinlikle kullanmamalıdırlar. Safra kesesi alındığından, yiyeceklerin öğütülerek safraya dönüştürülmesi olamayacağından, midede yanma, ağrı ve bulantı hissi yaşarlar. Sağlık açısından da çok tehlikeli bir durumdur. Safra kesesi ameliyatı olan yaşlı bir hasta, bir hafta içerisinde normal hayatına dönebilir. Ameliyattan eve çıkma süreleri ise öncesinde sarılık olduğu için, iki ve ya üç günü bulabilmektedir.
]]>
Safra Kesesi Alındıktan Sonra Beslenme https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-alindiktan-sonra-beslenme.html Mon, 12 Nov 2018 07:44:30 +0000 Safra kesesi alındıktan sonra beslenme; Safra kesesi ameliyatı sık yapılan ve basit bir cerrahi müdahale yöntemidir. Fakat her cerrahi uygulamalarda olduğu gibi ameliyattan sonra bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Safra kesesi Safra kesesi alındıktan sonra beslenme; Safra kesesi ameliyatı sık yapılan ve basit bir cerrahi müdahale yöntemidir. Fakat her cerrahi uygulamalarda olduğu gibi ameliyattan sonra bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Safra kesesi ameliyatından sonra beslenmenin zorluk çekilmesine sebep olur. Safra kesesi alındıktan sonra hastalarda safradan sızıntı, ishal, karın ağrısı ve şişlik görülebilir. Bunun için ameliyattan sonra özellikle birkaç gün sıvı besin ağırlıklı beslenilmelidir. İyileşme süresi içerisinde asitli ve yağlı gıdalar tüketilmemeli daha çok vitamin ve mineral ağırlıklı yiyecekler sıvı şekilde tüketilmelidir. Özelikle ameliyattan sonra ki ilk (3-6) ay içerisinde gaz ve sindirimi düzeltmesi için ilaçlar kullanılması da hastayı rahatlatacaktır.

Safra kesesi alındıktan sonra beslenme için öneriler,

Ameliyat sonrası doktor tarafından hasta için önemli bir diyet programı önerilir. Safra kesesi alındıktan sonra ciddi problemler oluşmaması için diyet programına çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası ilk üç ay çok önemlidir. Daha sonrası ise hastaya yavaş yavaş yağlı gıdalar tüketmesine izin verilir.
 • Ameliyat sonrası ilk üç ay içerisinde kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünler tüketmemelidir.
 • Safra kesesi alındıktan sonra hasta görülen ishal şikayetleri için lifli gıdalar tüketilmesi ishalin kontrol altına alınabilmesi için önemlidir. 
 • Özellikle yeşil yapraklı sebzeler yeşil fasulye, iyi pişmiş soğan, havuç, pancar, bezelye, ıspanak, semiz otu gibi ve içinde asit bulundurmayan meyveler tüketmesi sağlanmalıdır. 
 • Bu besinlerle beraber vücudun kaybettiği suyu dolaylı yoldan geri kazanmış olur.
 • Hastanın günde en az üç litre su tüketmesi sağlanmalıdır. 
 • İshali arttırabilecek olan kahve, koyu çay, limonata, boza, acılı, baharatlı ve çok tatlı besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. 
 • Süzgeçten geçirilmiş sebze çorbaları
 • Kahvaltı için özelikle haşlanmış yumurtanın akı, beyaz peynir tüketilmesi hastaya iyi gelir. 
]]>
Safra Yolları Tıkanıklığı https://www.safra.gen.tr/safra-yollari-tikanikligi.html Mon, 12 Nov 2018 14:57:54 +0000 Safra yolları tıkanıklığı, günümüzde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Oldukça yaygın olması nedeniyle tıbbi olarak doktorlarında çok fazla uğraştıkları bu sorun, özellikle daha önceden safra kesesiyle ilgili proble Safra yolları tıkanıklığı, günümüzde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Oldukça yaygın olması nedeniyle tıbbi olarak doktorlarında çok fazla uğraştıkları bu sorun, özellikle daha önceden safra kesesiyle ilgili problem yaşamış ve bu problemler ilgili tedavi görmüş olan insanlarda safra yolları tıkanıklığı ortaya çıkabilmektedir. Safra yolları tıkanıklığı, safra kesesinden karaciğere giden yollarda meydana gelmektedir. Buralarda meydana gelen tıkanıklıklar direk olarak safra kesesinin işlevini yerine getirememesine neden olarak ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda özellikle safra ve karaciğerdeki yağlanma durumları ciddi problem olur. Özellikle yemekten sonra insanlarda safra kesesi işlevlerini gerçekleştiremez ve ciddi belirtilere neden olur. Bu kanalların herhangi birinin tıkanması durumunda direk olarak safra yolları tıkanıklığı denilmektedir. Özellikle ABD'de 1.000 kişiden 5 inde bu sorun meydana gelmektedir. Özellikle uzun süreli olarak tedavisi yapılmayan safra yolları tıkanıklığı ciddi bir şekilde sorunlara neden olur. Özellikle karaciğer üzerinde yaşamı tehdit eden birçok problem kişilerde ortaya çıkarak kendisini göstermektedir. 

Safra yolları tıkanıklığı nedenleri nelerdir
 • Safra taşları: İnsanlarda sık sık ortaya çıkarak kendisini gösteren bu problem direk olarak safra yolları tıkanıklığı sorunlarına neden olmaktadır. Safra kesesinde oluşan taşlar direk olarak safra yollarına geldiği zamanlarda direk olarak tıkanıklık problemlerine neden olacaktır.
 • Safra kanalı tümörleri: Safra kanallarında oluşan kontrolsüz hücre çoğalmalarında yanı kanser problemlerinde direk olarak safra kanalı tıkanır. Bu gibi durumlarda yapılan tedavilerin haricinde kişinin yapacağı işlem bulunmamaktadır. 
 • Büyümüş lenfler: Bazen safra keselerinde de lenfler oluşabilmektedir. Bu nedenle direk safra yollarında tıkanıklıklar oluşabilir. Bu durumlarda acilen tedavilerin yapılması problemin büyümesini engellemektedir. 
 • Hepatitler ve diğer enfeksiyonlar: insan vücudunda bulunan birçok virüs direk olarak safra yollarında tıkanıklığa neden olabilir. Bu gibi durumlarda yapılan kan testleri ile problem ortaya çıkarılabilir. 
 • Safra kesesinde ya da safra yollarında oluşan kistler: Bu kistler kimi zaman doku büyümesi ya da sıvı birikmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu oluşumlar safra yolları tıkanıklığında önemli rol oynar. 
Safra yolları tıkanıklığı belirtileri:

Bu problemi yaşayan insanlarda ciddi olarak belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler insanlarda yaygın bir şekilde ortaya çıktığı için ve ciddi olarak rahatsızlıklara neden olduğu için kişi bu belirtilerle doktora gitmektedir. Bu problemin en önemli belirtisi koyu renkli idrar sorunudur. Koyu renkli idrar özellikle kişinin başına sürekli olarak geliyorsa bu durumda orunun safra yollarında olma ihtimali yüksektir. Bunun haricinde insanlarda sık sık ortaya çıkan kusma durumlar ve özellikle de yemekten sonra oluşan kusma durumlar direk olarak safra yolları tıkanıklığı problemine neden olmaktadır. Bunların haricinde insanlarda uzun süreli bir dönemde kilo kayıpları meydana gelmektedir. Bu kilo kayıpları direk olarak kişinin sürekli olarak iştah kaybı yaşamasına bağlı olarak görülmektedir. Safra yolları tıkanıklığı ayrıca yüksek ateş problemiyle karşımıza çıkabilir. Bu durum özellikle küçük yaştaki çocuklarda çok görülmektedir. Bunların haricinde açık renkli dışkı, sarımsı cilt,, karnın üst tarafında ağrı ve bulantı şeklinde belirtilere neden olabilir. 
]]>
Safra Yolları https://www.safra.gen.tr/safra-yollari.html Tue, 13 Nov 2018 00:07:59 +0000 Safra yolları, Karaciğerde üretilerek bağırsağa dökülen salgıya safra denir. Safra, yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emiliminde görev alır. Bazı maddelerin bedenden uzaklaştırılmasını, atılımını sağlar. Gü Safra yolları, Karaciğerde üretilerek bağırsağa dökülen salgıya safra denir. Safra, yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emiliminde görev alır. Bazı maddelerin bedenden uzaklaştırılmasını, atılımını sağlar. Günlük karaciğerde ortalama 600 ml safra üretilip, safra kanalı vasıtası ile onikiparmak bağırsağına dökülür.

Safra yolları: Safra kesesi karnın sağ üst tarafında bulunan karaciğerin alt yüzüne yapışık, küçük armut şeklinde bir organdır. Küçük bir kanalla ana safra kanalına bağlanır. Safra kesesi (vezika fella) 7-10 cm uzunluğundadır ve en geniş yeri 3 cm kadardır. Fundus, gövde ve boyun olmak üzere üç bölümden oluşur.

Safra kesesinin başlıca görevi; 

Karaciğerin ürettiği safranın bir bölümü -açlık dönemlerinde- ana safra kanalından emerek depolamak, yoğunlaştırmak ve sindirim esnasında yeniden bağırsağa salgılanmaktır. Safra kesesi yaklaşık 50 ml safra alacak kapasitededir. Karaciğer tarafından üretilen safranın duodenuma dökülmemiş olan fazlalık kısmı, safra kesesinde depo edilir. Gerektiğinde buradan duktus sistukus, safra kanalı ve hepatopankreatik ampula vasıtasıyla duodenuma boşaltılır. Safra kesesi safrayı on katına kadar yoğunlaştırabilir ve gerekli olduğunda hacmini altı katına kadar artırabilir. Mideye gıda gerişini takiben kasılarak yarım saat içinde içeriğinin yarıdan fazlasını bağırsağa boşaltır ve bir saat içinde tekrar toplar. Karaciğer ürettiği safranın bir bölümünü de, safra kesesi olmaksızın, doğrudan bağırsağa gönderebilir. Safra kesesinin yokluğunda safranın tamamı ana safra kanalı aracılığıyla bağırsağa iletilebilir. Bu sebeple safra kesesi hayat için vazgeçilmez bir organ değildir. İltihap halinde çıkartılması gerektiğinde işleyişte hayati bir eksiklik olmaz.

Karaciğer hücrelerinde üretilip "remac plakları" içindeki safra kanalcıkları içine dökülen safra, daha sonra "karaciğer içi safra kanallarına" ulaşır. Karaciğer içi safra kanalları birleşerek iki büyük safra kanalı oluşturmaktadır. Bunlar sol hepatik duktus ve sağ hepatik duktustur. Sol ve sağ hepatik duktuslar birleşerek, karaciğeri porta hepatisten bir safra yolu olarak terk eder. Bu yeni kanala ortak hepatik duktus adı verilmektedir. Ortak hepatik duktusa “duktus sistukus” denilen bir safra yolu açılmaktadır. Bu kanal safra kesesini orta hepatik duktusa bağlamaktadır. Duktus sistikus ile ortak hepatik duktusun birleşmesi ile oluşan yeni kanala  “safra kanalı” veya “koledok kanalı” adı verilmektedir. Safra kanalı ise pankreas kanalıyla birleşerek hepa-topankreatik ampula isimli yapıyı oluşturur. Hepatopankreatik ampula, duodenumun inen kısmının arka duvarına pilordan 8-10 cm'lik bir uzaklıkta açılmaktadır. Burada "büyük duodenal papüla" veya "vater papillası" adı verilen bir kabartı yapar.

]]>
Midede Safra https://www.safra.gen.tr/midede-safra.html Tue, 13 Nov 2018 07:13:54 +0000 Midede safra, normal durumlarda midede çok az miktarda bulunur. Midede bulunan safranın bir miktarı yemek borusu ve midenin üzerinde zararlı durum oluşturmaz. Safra tuzlarının midede ki konsantrasyonu 0.05-0.5 milim gibi ölçülerde d Midede safra, normal durumlarda midede çok az miktarda bulunur. Midede bulunan safranın bir miktarı yemek borusu ve midenin üzerinde zararlı durum oluşturmaz. Safra tuzlarının midede ki konsantrasyonu 0.05-0.5 milim gibi ölçülerde değişiklik gösterir. Bunlar ise toksit olmayan seviyelerdedir. Reflü denilen midede safra ve sofra tuzu düzeyinde genellikle 30 milim üzerindedir. Yemek borusundaki safra bu seviyeden biraz az 10 milim civarındadır. Bu durumdan dolayı toksit olmayan safra burada safra tuzları mide mukozası üzerinde şiddet göstermesine katkıda bulunur.  Bu durumda mide asit salgısını uyarmak durumunda hasar almaya, artık midede geri kaçan on iki parmak bağırsağı muhtevası içinde safra tuzları yanında yüksek miktarda bulunan pankreas enzimleri mide ve safra bulunması mide asidini azalttığında hastalar antibiyotik kullanarak tedavi edilirler.

Midede safra belirtileri, 

Diğer mide hastalıklarına göre biraz daha farklıdır. İnsan vücudunda üste karın bölgesinde ağrı, huzursuzluk, gerilme, şişkinlik, bulantı, kusma, kilo kaybı gibi belirtiler ile bu hastalık kendini belli eder. Bazı hasta insanlarda safra belirtileri diğer hastalık çeşitlerinde de oluşabilmektedir. Mide de bulunan safra belirtileri genellikle yemek sonrasında kendini gösterir ve bazı hastalarda da iç kanama olarak görülebilmektedir.

Midede safra nasıl teşhis edilir, 

Günümüzde midede safra endoskopistler tarafından sıkça rastlanır ve uygun yöntemler uygulanır. Gerçek durumlar da bu hastaların büyük bir çoğunda reflü gastriti yoktur. Genellikle bilgi eksikliği ve tecrübe edinen hekimler, endoskopi sırasında midede bir miktar safra görmeleri ve böyle bir teşhis koymalarına yol açar. Bu tür hastalar uzun zaman gereksiz hastalıklarla tedavi edilir. Endoskopi her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bunu tespit etmek için çeşitli yöntemler denenmelidir. Bu hastalığı teşhis etmek için bir farklı yöntemde radyoaktif izotop'tur. Bu yöntem damardan enjektör yardımı ile ilaç verilerek, bu maddenin karaciğerde bağırsak ve safraya atıldıktan sonra mideye geçişi incelenmektedir. Bu uygulamaya genelde nadir insanlar başvurur ve özel araştırma kliniklerinde yapılmaktadır. Bu hastalığın teşhisiyle birlikte, hastalardaki görülen hastalık belirtileri çok önemlidir.
]]>
Gebelikte Safra Kesesi Ağrısı https://www.safra.gen.tr/gebelikte-safra-kesesi-agrisi.html Tue, 13 Nov 2018 08:19:38 +0000 Gebelikte Safra Kesesi Ağrısı, görülebilir. Safra kesesi, karaciğerimiz tarafından üretilmiş olan safrayı kesede toplayan ve çoğunlukla yemeklerden hemen sonra oldukça fazla bir oranda salgılayan organdır. Torba biçiminde olan Gebelikte Safra Kesesi Ağrısı, görülebilir. Safra kesesi, karaciğerimiz tarafından üretilmiş olan safrayı kesede toplayan ve çoğunlukla yemeklerden hemen sonra oldukça fazla bir oranda salgılayan organdır. Torba biçiminde olan safra kesesi bunun dışında safranın da depo görevini yapar. Olabildiğince sağlam bir organ olan safra kesesi, patlamadan oldukça yüksek bir miktarda safra biriktirebilir. Yemek yedikten sonra safra kesesinin bağırsağa boşalttığı safra, yağ sindirimine destekçi olur. 

Gebelik safra kesesi taşı oluşumunda en fazla etkinlik gösteren bir zamandır. Gebelerin takribi en az %5 en fazla %10 unda safra kesesi taşına rastlanılır. Gebelikte artan hormonların ve değişim sürecinde olan yağ ve kolesterolün dengesi safra kesesinde taş olma ihtimalini daha fazla arttırır. Gebelik zamanında safra kesesi hastalığında taş ve iltihap olması halinde safra kesesinde ağrı olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında uzman bir doktora gidilmesini tavsiye ediyoruz. Doğumu yapan kadının gebelik ve doğurganlık sayısı arttıkça, doğum yaptıkça safra kesesinde taş olma ihtimalide artar. Safra kesesi rahatsızlığı genelde kilolu, çok doğum yapan kişilerde ve beslenmesine dikkat etmeyenlerde rastlanır bir durumdur. Bunun dışında safra kesesinde taş oluşumunu etkileyen, hızlandıran birtakım faktörler olmaktadır. Bu faktörlerin bazıları da yaşın ilerlemesi, gebelik, genetik ve siroz olmaktadır. 

Gebelikte Safra Kesesi Tedavisi 

Safra taşı olan gebelerde genellikle şikayet ve belirtileri de olur. Gebelik döneminde safra kesesi taşı için genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ameliyat mümkün olabildiğince ertelenebilir. Ancak ameliyat kaçınılmaz olursa gebeliğin 4. ayı ve 6. ayı arasında yapılmasını beklemek gerekir. Gebelik döneminde safra kesesi iltihabı ise çok nadir görülebilen bir durum olmaktadır. Nadir görülen iltihaplanma için de damardan sıvı verilerek tedavisi uygulanır. Mide boşaltılması ve ağız yolundan besin alınmaması gerekir. Ayrıca bu yöntemler çözüm olmazsa, o zaman da safra kesesini alma yöntemi uygulanabilir. Gebeliğin 3. ayı ve 7. ayında yapılan ameliyatlar riskli olur. Şöyle ki, gebeliğin 3. ayından önce yapılan ameliyatta gebe kişinin düşük yapma ihtimali oldukça fazla olurken, 7. ayından sonra yapılan ameliyatlarda da erken doğum ile karşılaşılabilir. 
]]>
Safra Taşı Diyeti https://www.safra.gen.tr/safra-tasi-diyeti.html Tue, 13 Nov 2018 15:09:17 +0000 Safra Taşı Diyeti, Safra kesesinde oluşan hastalıkların başında safra kesesinde safra taşı oluşumu gelmektedir. Bunun dışında  diğer bir rahatsızlık ise safra kesesi iltihabıdır. Bu tür rahatsızlıkları olan k Safra Taşı Diyeti, Safra kesesinde oluşan hastalıkların başında safra kesesinde safra taşı oluşumu gelmektedir. Bunun dışında  diğer bir rahatsızlık ise safra kesesi iltihabıdır. Bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Eğer beslenmelerine dikkat etmezlerse bu kişilerin yaşadığı ağrılar artış gösterir. Yani bu kişilerin diyet yapmaları gerekmektedir. Yaptıkları diyet hastaların safra taşlarının iyileşmesini sağlamaz ancak sindirimden kaynaklanan ağrıları önler. Bu sebeple bu kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Safra Taşı Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaların yemesi sakıncalı olan yiyecekleri tüketmeleri safra kesesinde kasılmalara neden olur. Bu da hastaların ağrılar yaşamasına sebep olur. Hastaların safra kesesinde kasılmalara neden olmayacak besinler tüketmeleri gerekir. Şekerli besinleri tüketmeleri kasılmalara neden olmaz. Ancak protein miktarı fazla ya da çok yağlı gıdalar tüketmeleri safra kesesinde kasılmaların artmasına neden olur. Safra Taşı olan hastalar sindirim zorluğu yaşarlar. Bu da mide bulantılarına ve kusmaya yol açmaktadır. Bunun yanında bağırsaklardaki yağların parçalanması, işlenebilmesi ve vücutta emilebilmesi için safra gereklidir. Safra kesesindeki taş, bağırsaklara safranın az gitmesine hatta hiç safra gitmemesine neden olur. Bu nedenle safra taşı olan hastaların çok yağlı yiyecekleri beslenme listelerinden çıkarmaları onların faydasına olacaktır. Ancak yağsız olan yiyeceklerin de tatsız olması zaten iştah kaybı olan bu tür hastaların düzensiz beslenmelerine yol açacağı için yağın beslenme listesinden tamamiyle çıkarılmaması gerekir. Diğer  taraftan yağlı yiyecekler safra akışını hızlandırır bu da safra iltihabının önlenmesine yardımcı olur. Safra taşı diyetinde belirtilen besinler yeteri kadar alınmalıdır. Yağlı yiyecekler tüketilecekse tereyağlı  yiyecekler tercih edilmelidir. Zeytinyağlı yiyecekler rahatsızlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca yağlı etler tüketilmemelidir.

Yumurta safra kesesinde kasılmalara neden olur. Bu nedenle yumurtanın da dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Yağda kızartılmış yiyecekler sağlıklı bireyler için bile sindirimi zor olan besinlerdir. Hastaların bu tür yiyecekleri tüketmemesi tavsiye edilir. Yiyecekler pişirilirken kısık ateşte değil de hızlı ateşte pişirilmelidir. Yağlı balıklar safra taşı diyetinde tüketilmemelidir. Hastalar tüm meyveleri rahatlıkla tüketebilirler ancak kuru yemiş tüketmemeleri gerekir. Bezelye,kuru fasulye,mercimek,ıspanak bu hastalar için uygun yiyecekler değildir.

Safra Taşı Diyetinde Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Diğer Noktalar Nelerdir

Safra Taşı Diyeti, yapan hastalara az ve sık yemeleri tavsiye edilir. Öğün arası uzadığı zaman safra yoğunlaşır bu da safra kesesine zarar verir. Hastaları çok şişman ya da çok zayıf olmaları durumunda kişilere uygun diyet programları hazırlanmalıdır. Karbonhidratların tüketilmesi sınırlandırılmalıdır. Kabızlık için posalı besinler ve bol sıvı  tüketilmelidir .Alkol ve gazlı içeceklerden de uzak durulmalıdır. Kafeinli içecekleri de bu hastaların tüketmemesi gerekir.

Safra kesesinde taş olan hastalara tavsiye edebileceğimiz bitkisel karışımlar vardır.Zeytinyağlı kudret narı karışımı çok eskiden beri bilinen ve kullanılan bir macundur. Bu macun bu hastalar için oldukça şifalı bir gıda takviyesidir. Bu karışım bağırsak hareketlerini düzenleyerek safra söktürür. Safra kesesinde taşın bulunması halinde aç karnına bu macundan 60-70 gram tüketildiği zaman faydası görülmektedir. Bu karışıma bir hafta süre ile devam edilmelidir

]]>
Safra Kanalı https://www.safra.gen.tr/safra-kanali.html Wed, 14 Nov 2018 10:19:41 +0000 Safra kanalı, Safra kanalları karaciğer ve safra kesesinden safrayı pankreas içinden ince bağırsağa (duodenum) taşır. Safra, karaciğer tarafından yağları sindirmek üzere salgılanan bir sıvıdır. Safranın çoğu doğrudan in Safra kanalı, Safra kanalları karaciğer ve safra kesesinden safrayı pankreas içinden ince bağırsağa (duodenum) taşır. Safra, karaciğer tarafından yağları sindirmek üzere salgılanan bir sıvıdır. Safranın çoğu doğrudan ince bağırsak içine salınır ancak kalan safra, safra kesesinde saklanır. Siz yemek yedikten sonra safra kesesi sindirme ve yağ emilimine yardımcı olmak üzere safrayı serbest bırakır. Safra ayrıca karaciğerden atık ürünlerini atmakla görevlidir. Vücutta bir kaç tür safra kanalı bulunmaktadır. İntrahepatik  bu kanallar safrayı toplayarak ekstrahepatik kanallara taşıyan küçük tüplerden oluşan bir sistemdir. Ekstrahepatik kanallar biri karaciğerin sağ ve biri sol tarafında olmak üzere iki kısım halinde başlarlar. Karaciğerden aşağı inerken birleşip ana hepatik kanalı oluştururlar. Bu ince bağırsağa doğrudan gider.

Safra kanalı tıkanıklığı, Bu kanallardan herhangi birinde herhangi bir tür tıkanıklığa safra kanalı tıkanıklığı adı verilir. Bunlar oldukça sık rastlanan bir durumdur. Safra kanalı tıkanıklıkları ile ilişkili durumların çoğu başarılı tedavi edilebilir. Ancak tıkanıklık uzun bir süre tedavi edilmeden kalması durumunda karaciğerde yaşamı tehdit edici hastalıklarına yol açabilir. 

Safra kanalı tıkanması nedenleri
 • Safra kanalına düşen safra taşları
 • Safra kanalı enflamasyonu
 • Travma
 • Safra kanalların anormal daralması
 • Kistler
 • Büyümüş lenf düğümleri
 • Pankreatit
 • Hepatit
 • Safra kesesi veya karaciğer cerrahisi ile ilişkili hasar
 • Enfeksiyonlar
 • Safra kanalı tümörleri
 • Pankreas tümörleri
 • Parazitler
 • Karaciğer sirozu
 • Karaciğer, safra kesesi, pankreas veya safra kanallarına gelişmiş diğer tümörler
Safra kanalı tedavisi, Öncelikle şunu belirterek devam edelim. Birçok hastalıkta olduğu gibi safra kanalı rahatsızlığında da oluşmasını önlemeye çalışmak daha önemlidir. Beslenme şekline dikkat etmek, kilonuzu kontrol altında tutmak ve sağlıklı bir yaşam için spor yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Örneğin beslenme listenize lif oranı yüksek besinler ilave etmek, çok şekerli,çok yağlı hazır ürünlerden uzak durmak bol bol sıvı tüketmek gibi. Doymuş yağdan uzak durmaya çalışılmalıdır. Tedavi altta yatan nedeni düzeltmeyi amaçlar. Tıbbi veya cerrahi tedavinin temel hedefi tıkanıklığı azaltmaktır. Tedavi seçenekleri arasında, Kolesistektomi yöntemiyle safra taşları varsa safra kesesinin çıkarılması ve ERCP yöntemi ile ana safra kanalından küçük taşları çıkarmak veya safra akışını tekrar oluşturmak üzere kanala bir stent yerleştirmek yeterli olabilir. Bu süreçte doktoru reçete ettiği ilaçları kullanarak  tavsiyelerine de uyulması gerekir.

]]>
Safra Taşı Düşürme https://www.safra.gen.tr/safra-tasi-dusurme.html Wed, 14 Nov 2018 12:48:02 +0000 Safra Taşı Düşürme, safra denilen organ karaciğerin altında yapışık şeklinde bulunan, yaklaşık 50 ml civarında şekil olarak armuda benzeyen bir organdır. Depolama kapasitesi bulunan kanalı ile ana safra yoluna açılan g Safra Taşı Düşürme, safra denilen organ karaciğerin altında yapışık şeklinde bulunan, yaklaşık 50 ml civarında şekil olarak armuda benzeyen bir organdır. Depolama kapasitesi bulunan kanalı ile ana safra yoluna açılan görevi vardır. Ayrıca  karaciğerde yapılan safranın depolanması ve yoğunlaştırılması ile ilgilenir. Yağ emici özelliği vardır. Suda çözülemeyen kolesterolün çözülmesine ve emilmesine  yardımcı olur. İki çeşit safra taşı mevcuttur: Kolesterol taşı ve pigment taşı olmak üzere. Daha çok kolesterol taşına rastlanılmaktadır. Kolesterol taşları diyetle alınan kolesterolün safra içerisinde birikmesi ve safra tuzunda bulunan kolesterol oranının değişmesiyle oluşur diyebiliriz. Pigment taşları bazı hematolojik hastalıklarda kandaki alyuvar hücrelerinin tahrip olması sonucu yıkılmasıyla ortaya çıkar. 

İstatistiklere göre her 10 kişiden birinde safra taşı mevcuttur. Bu durum cinsiyetler arası farklılıklar göstermektedir. Kadınlarda erkeklerin iki katı kadar safra taşı bulunma ihtimali vardır. Bunun sebebi yapılan diyetlerle birlikte çok sık kilo alıp verme olarak açıklanabilir. Genetik faktörler de etkilidir. Özellikle 40'lı yaşlardaki kadınlarda çok görülmekle birlikte kilolu, birçok doğum yapmış ve doğum kontrol hapı vb. hormonal ilaçlar kullanan kadınlarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Erkeklerde safra taşı daha az bir ihtimal olmasına rağmen yaş faktörüne bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle 60 yaş ve üzeri her 5 erkekten birinde safra taşı bulunmaktadır. Çocuklarda safra taşı oluşumu biraz daha az olmakla birlikte örnekler vardır.

Safra Taşı Düşürme Tedavi

ABD'de yapılan bir deneye göre kahve içmek safra taşlarının oluşmasını önlediği gibi azaltıyor olduğudur. 80 bin üzerinde hemşirelere yapılan deneyde günde 4 fincan kahve içenlerin içmeyenlere göre safra taşı oluşumunu engellediği ve ameliyat ihtimalini %25-35 oranında azalttığı görülmektedir. Yine ABD'de 13 bin 310 kişi üzerinde yapılan bir deneye göre C vitamininin de safra taşı oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Yapılan deneyde kobay hayvanları baz alındı. C vitaminini almayan hayvanların sıkça safra taşı ürettiği ortaya çıkmıştır. Ağızdan alınan birçok ilaç da safra taşlarını erittiği ortaya çıkmıştır. Bitkisel bazı ilaçların da kısmen iyi geldiği görülmüştür. Fakat biz kesin bir çözüm istiyorsak tek yöntem ameliyattır diyebiliriz. Çünkü diğer yöntemlerde safra taşı oluşumu devam etmektedir. Bu ameliyatla hastalıklı olan, taş üreten safra alınacak ve bir daha taş üretme ihtimali olmayacaktır. Risksiz bir ameliyat olmakla birlikte gelişmiş teknolojiyle bu ameliyat artık kapalı bir diğer adıyla Laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Kişi bir gün hastanede kalıp üç gün sonra gündelik işlerini yapabilecek duruma gelebiliyor ve yaklaşık 10 gün sonra tam bir iyileşme sağlanabiliyor. 

]]> Safra Suyu https://www.safra.gen.tr/safra-suyu.html Wed, 14 Nov 2018 15:12:06 +0000 Safra Suyu, normal şartlarda midede çok az miktarda olur. Midede bulunan safra suyunun bir miktarı yemek borusu ile mide üstünde zararlı bir etki oluşturmamaktadır. Safra tuzlarının midedeki konsantrasyonu 0.05-0.5 miligram gib Safra Suyu, normal şartlarda midede çok az miktarda olur. Midede bulunan safra suyunun bir miktarı yemek borusu ile mide üstünde zararlı bir etki oluşturmamaktadır. Safra tuzlarının midedeki konsantrasyonu 0.05-0.5 miligram gibi ölçülerde farklılık göstermektedir. Bunlar ise toksik olmayan oranlardır. Reflü adı verilen mide safra suyu sofra tuzu seviyesinde genelde ta otuz miligram üzerinde olur. Yemek borusunda safra suyu oranı ise bu orandan biraz daha düşük seviyede on miligram civarında olur. Bu nedenden dolayıda toksik olmayan su burada safra tuzları yemek borusu epiteli içerisinde toksit konsantrasyonuna ulaşır. Mideye giden safra tuzları mide mukozası üstünde toksik etkileri yemek borusu ve midede mide asidinin meydana getirmiş olduğu zararın çok daha fazla şiddetlenmesine neden olur. Böyle bir durumda mide asit salgısını uyarmak amacı ile zarar almaya artık midede geri kaçan on iki parmak bağırsağı muhtevası içerisinde safra tuzları yanı sıra oldukça yüksek oranda bulunan pankreas enzimleri mide ile yemek borusunun mukozasında hazırlanmanın şiddetini daha çok artırır. Safra suyu midede çok fazla olduğunda mide asidini azalttığından dolayı reflüsü olan hasta kişilerin midede bakteri üremesini kolaylaştırmaktadır. Böyle bir durumda da hasta kişiler antibiyotik tedavisi ile tedavi olurlar. 

Safra Suyu Belirtileri

Bu rahatsızlığın belirtileri diğer mide rahatsızlıklarına göre çokta farklı değildir. İnsan vücudunda üst karın kısmında ağrı, bulantı, kilo kaybı, 
gerilme, kusma, huzursuzluk ve şişkinlik hissi gibi bazı belirtiler ile bu rahatsızlık kendisini belli etmektedir. Bazı hasta kişilerde safra suyu belirtileri diğer rahatsızlıklarda da oluşabilir. Midede bulunan safra suyu belirtisi genelde yemek yedikten sonra daha çok artmaktadır. Bazı kişilerde ise gizli kanamalar olur. 

Safra Suyu Nasıl Teşhis Edilir

Safra suyu günümüzde endoskopistler tarafından çok sık uygulanan yöntem olmak ile beraber gerçekte bu hasta kişilerin büyük bir kısmında reflü gastriti olmaz. Genelde bilgi ve tecrübe azlığı olan endoskopistlerin endoskopi esnasında midede bir miktar safra suyu görmeleri bu tür teşhis koymalarına neden olur. Bu hastalar uzun zamanlı gereksiz tedavilerin uygulanmasına maruz kalmaktadırlar. Endoskopi her daim doğru bir sonuç vermeyebilir. Yemek borusu ile midedeki safra suyu şiddetini ölçebilmek için çok farklı yöntemlerde uygulanır. Bu rahatsızlığı tespit edebilmek için kullanılmakta olan en yaygın olan yöntem yemek borusundan mide içine yerleştirilen özel kateteler ile safra tuzunun ve safra içerisinde bulunan safra suyunun ölçülmesi mümkün olur. Safra suyunu teşhis edebilmek için kullanılan bir diğer yöntemde radyoaktif izotop yöntemidir. Bu yöntemde damar yolu ile enjekte edilmekte olan radyoaktif maddenin karaciğerde safra ve bağırsaklara atıldıktan sonrada mideye geçmesi sintigrafik şekilde izlenir. Böyle bir yönteme başvuran kişiler genelde sınırlı sayıda olup özel araştırma merkezlerinde tedavi görürler. 


]]>
Bebeklerde Safra Kesesi Taşı https://www.safra.gen.tr/bebeklerde-safra-kesesi-tasi.html Thu, 15 Nov 2018 05:00:22 +0000 Bebeklerde Safra Kesesi Taşı, olmaz diye düşünenlerin sayısı oldukça fazladır. Fakat doğuştan ortaya çıkan ve hemolitik anemi adı verilen bir hastalık an dolayı bebeklerde ve çocuklarda safra kesesi taşı oluşmaktadır. Bebeklerde Safra Kesesi Taşı, olmaz diye düşünenlerin sayısı oldukça fazladır. Fakat doğuştan ortaya çıkan ve hemolitik anemi adı verilen bir hastalık an dolayı bebeklerde ve çocuklarda safra kesesi taşı oluşmaktadır. Bu hastalık dan dolayı oksijeni taşımakla görevli olan kan hücreleri tahrip olarak hemoglobinin açığa çıkmasına sebep olmaktadırlar. Bu yüzden alyuvarlarda mevcut olan bilirubin ve demir açığa çıkmakta ve bu durum safra içerisinde çökeltilere ve ekseriyetle siyah renkte olan milimetrik boyutlarda taşlar oluşmasına sebep olmaktadır.

Bebeklerde safra kesesi taşı ciddi problemlere yol açabileceği gibi, bazen hiç anlaşılamayabilmektedir. Şayet safra kesesi içerisinde bulunan taşlar, herhangi bir şekilde kanallarda tıkanıklığa sebebiyet verirse,bu risk faktörlerinin en büyüğünü oluşturur. Kanallarda oluşan tıkanıklık sonucu K vitamini emilimi yapılamadığından dolayı, kanda pıhtılaşma problemleri ve sarılık oluşması, artık müdahale gerektiren bir durum oluşturarak karşımıza çıkar. Aslında safra kesesi taşlarının sebep olduğu bu durum sonucu, müdahale yapılmadığı hallerde hayati risk başlamış demektir.

Bebeklerde Safra Kesesi Taşının Oluşumu Nasıl Anlaşılmaktadır

Bebeklerde safra kesesi taşı olup olmadığını, belirti vermeden anlamak nerdeyse imkansız bir durumdur. Sıklıkla bebeklerin yaşadığı ağrı ve şikayetler, gaz hazımsızlık gibi problemler sanılarak ciddiye alınmamaktadır. Zaten kanal tıkanıklığı yaşanmadığı ve sarılık oluşmadığı hallerde, doktor kontrollerinde bile gözden kaçmaya çok müsait olan bu durum, ancak ultrason ve MR tetkikleri yapılarak anlaşılmaktadır.

Bebeklerde Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Tedavi genellik ile cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise, safra kesesindeki taşın varlığı ancak son safhada anlaşıla bilmesinden, cerrahi ameliyat dışında başka bir seçenek kalmaması durumudur. Bu müdahale sırasında safra kesesi alınıp, kesin çözüm sağlanmalıdır. Safra kesesinin olmaması, ileri ki yıllarda çocuk için çok büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Çünkü safra öz sıvısını üreten organ safra kesesi değildir. Burası karaciğerin ürettiği safranın depolandığı yer olduğundan dolayı alınması durumunda yine olması gerektiği şekilde üretilen safra, on iki parmak bağırsağına ulaşıp, görevini yerine getirmektedir.

]]>
Laparoskopi Safra Kesesi https://www.safra.gen.tr/laparoskopi-safra-kesesi.html Thu, 15 Nov 2018 05:22:59 +0000 Laparoskopi safra kesesi, Laparoskopi, diğer bir adıyla, safra kesesini kapalı olarak ameliyat yapma yöntemine laparoskopi ameliyat yöntemi denir. Tüm işlem 15-20 dakika arasında, karnın içerisine birkaç aletin sokulmasıyla gerçe Laparoskopi safra kesesi, Laparoskopi, diğer bir adıyla, safra kesesini kapalı olarak ameliyat yapma yöntemine laparoskopi ameliyat yöntemi denir. Tüm işlem 15-20 dakika arasında, karnın içerisine birkaç aletin sokulmasıyla gerçekleşir. Ameliyat için hasta genellikle narkozla, yani genel anesteziyle uyutularak yapılır. Safra kesesi olan hastalarda görülen en kötü durum sarılık olmasıdır. Sarılığı nüksetmiş olan hastalara asla laproskopi uygulanmaz, endoskopi uygulanarak yapılır. Bunun sebebi ise, hastaya sarılık olduğundan dolayı narkoz verilememesidir. Kişi bazen narkoz verilmeden yapılmak zorunda kalınan ameliyatlar esnasında, büyük tuvaletini yada idrarını altına kaçırabilir. Bu durum hasta için ne kadar utanç verici olsa da, doktor için çok normal karşılanır, sizi rahatlatmak için elinden gelen her şeyi sağlarlar. 

Safra kesesi, karaciğerde salgılanan safranın, karaciğerin alt bölmesinde toplanarak torba şekelini alan bir organdır. Safra kesesinin görevi, safrayı depo edip orada saklamaktır. Sara kesesindeki depolanmış olan safra, kese kasıldıktan sonra, bağırsağa doğru inmeye başlar. Safra sindirimi de kolaylaştırdığından, vücudumuzda bulunması da oldukça önemlidir. Safra yollarının iltihaplarını da düzenlemekte olan safra kesesi bizim için önemli organlarımız arasındadır. Bazı durumlarda safra kesesi görevini yapamaz. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de, safra kesesine giden borulardan birinin tıkanmış olmasıdır. Tıkanmayı, lenf bezi büyümesi, tümörler ve mide ülseri de tetikleyebilir. Safra kesesinin içerisindeki tıkanmalar, kesenin içerisinde bulunan torbada basınç oluşmasını sağlamaktadır. Safra kesesinde bir problem görüldüğünde, iltihaplanmalar, doku ölümü ve mikropların yerleşmesi an meselesidir.

Laparoskopi safra kesesi ameliyatı yapılışı; safra kesesinin karnın içerisindeki bağlantılardan tamamen ayırmak sureti ile çıkartılmasına denir. Hastanın karnından ufak, ince bir boru sokularak, karın boşluğu 3,5-4 litre kadar gazla şişirilir. Sonrasında içeri sokulan o borunun içerisinden, ince bir kamera sokulur. Doktor, kamera sokulduktan sonra, hastadaki problemli olan kısmı, televizyondan seyreder. Bu işlemlerin ardından ameliyatta kullanılan aletler, hiç bir organa zarar vermeden, hasarlı olan bölgenin temizlenmesinde kullanılır. Bununla birlikte sağ kaburganın altından 3 tane daha boru sokularak, işlem daha da kolaylaştırmış olunur. Safra kesesi, vücuttan içeri sokulan deliklerin birinden dışarıya alınır. İşlem bittikten sonra, içerideki gaz tamamen boşaltılarak, küçük kesikler dikilir ve ameliyat sona erer. Ameliyat 15 dakika içerisinde biter, ama bazı durumlarda bu süre 30-45 dakikaya kadar çıkabilir.

Laparoskopi safra kesesi ameliyatı olmak zorunda kalan bir hasta, ameliyattan sonra 4-6 saat arasında bir şey verilmez ve sonrasında sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenebilir. 24 saat içerisinde de eve taburcu olur, normal bir şekilde yaşantısına, daha dikkat ederek devam edebilir. 1-2 ay kadar yağlı yemeklerden, asitli içeceklerden uzak durmak zorundadır. Hasta ameliyattan sonra 3-5 gün arasında iyileşme gösterir.
]]>
Pankreas Safra Kesesi https://www.safra.gen.tr/pankreas-safra-kesesi.html Thu, 15 Nov 2018 21:36:41 +0000 Pankreas safra kesesi; işlevlerindeki bozukluk nedeniyle bazı hastalıkların görülme olasılığı ile karşı karşıya kalınır. Pankreas insan omurgasının alt kısmında bulunan ve salgı bezi şeklinde bir organdır. Pankreas Pankreas safra kesesi; işlevlerindeki bozukluk nedeniyle bazı hastalıkların görülme olasılığı ile karşı karşıya kalınır. Pankreas insan omurgasının alt kısmında bulunan ve salgı bezi şeklinde bir organdır. Pankreas görevlerini salgıladığı salgılar sayesinde yerine getirmektedir. Safra kesesi ise salgının toplandığı gerçekten keseye benzeyen bir organdır. Karaciğer tarafından salgılanan safralar burada depolanır. Safra kesesinde meydana gelen yapısal değişiklik nedeniyle taş oluşumu meydana gelir. Safra kesesinde oluşan taşlar zamanla pankreas iltihaplanmalarına neden olabilir. Bu nedenle safra kesesi hastalıklarının tedavi edilmesi başka sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için önemlidir.

Pankreas iltihaplanmasının temel nedeni:

Pankreas iltihaplanmaları birçok hastalıkta olduğu gibi akut ve kronik olmak üzere 2'ye ayrılmaktadır. Akut ve kronik pankreas iltihaplanmalarının sebebi de belirtileri de birbirinden farklıdır. Bu nedenle burada sadece akut pankreas iltihaplanmasından ve bu durumun ana nedeninden bahsedeceğiz.
Akut pankreasa iltihaplanmasının da elbette birçok nedeni bulunmaktadır. Fakat temel nedeni safrada çeşitli nedenlerle oluşan ve tedavi edilmeyen taşlardır. Safra kesesi taşları zamanla pankreasın kanalının tıkanmasına sebep olur. Yani böyle bir durumda safra taşı nedeniyle pankreas iltihaplanması hastalığı meydana gelir. Bu konuda çok çalışma yapılmış ve bu neden sonuç ilişkisi tam olarak ortaya konulmak istenmiştir. Her ne kadar yapılan araştırmalar bu olayı tam olarak ortaya koyamasa da safra kesesinde taş olan hastaların genellikle iltihaplanma yaşaması bizi bu doğal sebep sonuç ilişkisine götürmektedir. Kaldı ki hem safra hem de pankreas hastalıkları genellikle bazı yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşan hastalıklardır. Bu nedenle daha çok fazla kiloya sahip veya yağlı beslenen ve zararlı alışkanlıkları buluna kişilerde görülür. Bu durum da bu iki hastalık arasındaki kolerasyonu ispatlamaktadır. Ancak günümüzde halen bazı pankreas hastalıkları ile safra kesesi hastalıkları arasında bir bağ olmadığını savunanların sayısı da azımsanacak gibi değildir. Fakat genel kabul edilen görüş pankreas iltihabı olan kişiler genellikle safra hastalığı bulunan kişilerdir. 

Belirtileri ve tedavisi:

Hastanın özellikle sırt bölgesinde yoğun ağrı oluşur ve hemen tedaviye başlanılması gerekir. Hastalığın tedavisinde ilk önce hastanın rahatlatılması amaçlanır. Bunun için hastanın sindirim sistemi ile ilgili sağlık sorunları çözülmeye çalışılır. Ayrıca hastanın belirli bir diyet programına bağlanması gerekir. Hastanın ağrılarının azaltılması için ağrı kesici uygulanır ve safradan kaynaklandığında mutlaka safra kesesi de tedavi edilir. Safra kesesinin tedavisinde ise safra taşları temizlenir. Eğer yeterli olmayacağı anlaşılırsa safranın tamamı alınır. Pankreas safra kesesindeki hastalıklardan etkilendiğinden bu organında kontrol altına alınması gerekir.
]]>
Safra Enzimleri https://www.safra.gen.tr/safra-enzimleri.html Fri, 16 Nov 2018 21:35:50 +0000 Safra enzimleri, pankreas enzimleri ile birlikte yağların sindiriminde önemli bir rol oynar. Karaciğerin karın bölgesi tarafında ortada bulunan iki parmak büyüklüğündeki safra kesesi ince bir duvara sahiptir. Karaciğerde Safra enzimleri, pankreas enzimleri ile birlikte yağların sindiriminde önemli bir rol oynar. Karaciğerin karın bölgesi tarafında ortada bulunan iki parmak büyüklüğündeki safra kesesi ince bir duvara sahiptir. Karaciğerde yapılan safra küçük safra yolu kanalları yardımıyla karaciğerin dışına çıkmak için sağ ve sol ana safra kanallarını kullanır. Bu kanallar kısa bir mesafede birleşerek ortak safra kanalını oluşturur. Safra kesesi de kendi uzantısıyla bu ortak kanalla birleşir ve ana safra kanalını oluşturur. 6-7 cm sonra ana safra kanalı küçük büzücü kas sistemi olan oddi sfinkteri geçer ve on iki parmak bağırsağına açılır. Bu arada pankreas enzimleri de bu kanaldan on iki parmak bağırsağına ulaşır. Pankreas ve safra enzimleri yardımıyla tüketilen gıdalar sindirilir ve en küçük yapı taşlarına dönüştürülür. Bu sayede bağırsak duvarından emilerek kana geçebilirler. Bu nedenle yağların emiliminde safra enzimleri, safra gereklidir.

Safra Enzimleri
Safra enzimleri neden önemlidir

Vücutta A, D, E K gibi vitaminlerin emilimi içinde yağların emilimi kesinlikle gerekmektedir. Yani safra bağırsağa gelmez ise, K vitamini emilemediğinden dolayı karaciğer K vitamini yardımıyla yaptığı pıhtılaşma faktörlerini üretemez ve kişide kanamaya meyilli olma riski oluşur. Bu şekilde tıkanma sarılığı olan ve ameliyata girecek hastalara doktor birkaç gün süreyle damardan K vitamini verir. Bu önlem ameliyatta kanama olmaması içindir.

Safra kesesi bu isimle anılsa da, safranın üretildiği yer değil, sadece depo edildiği yerdir. Bu yüzden insanlarda safra kesesi hastalıkları nedeniyle safra kesesi alınsa da, safra üretimi devam eder. Bu nedenle besinlerin emiliminde herhangi bir sorun yaşanmaz. Safra kesesi olmadığı zaman safra yine kanallardan geçer ve on iki parmak bağırsağına ulaşır. Burada yine yağların emilimi gerçekleşir.
]]>
Safra Kesesi Anatomisi https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-anatomisi.html Sat, 17 Nov 2018 00:09:01 +0000 Safra kesesi anatomisi, armut biçimindeki safra kesesi, 30-50 ml kapasitede, 7-10 cm uzunluğundadır. Karnın üstündeki bölümde, karaciğerin önüne ve altına yapışık haldeki organ, aynı zamanda karaciğerin sağ lobuyla sol lobunu Safra kesesi anatomisi, armut biçimindeki safra kesesi, 30-50 ml kapasitede, 7-10 cm uzunluğundadır. Karnın üstündeki bölümde, karaciğerin önüne ve altına yapışık haldeki organ, aynı zamanda karaciğerin sağ lobuyla sol lobunun birleşim yerinde bulunur. Karaciğerde üretilen safranın biriktiği safra kesesinde, safra konsantre edilmekte ve safra yollarından bağırsağa akıtılmaktadır. Yağların sindirimi ve emilimi açısından safra çok önemli bir salgıdır.

Safra kesesi korpus, infundibulum, fundus ve boyun olarak 4 bölümden oluşur. Arka kısmı karaciğere yapışık olan safra kesesinin, yapışık olan alanı bazen azdır. Bazen daha serbest, bazen de karaciğerin parankimi içine gömülü haldedir. Safra kesesinin içini oluşturan epitel doku kolumnar türdedir. Sindirim sisteminde olan gastrointestinal organlara göre histolojik bakımdan farklı olan safra kesesi, taşların buradan ana safra kanalına geçişini engellerken, ameliyatta da sistik kanalın içerisine katater yerleşimini zor hale getirebilir.

Safra kesesinin beslenmesi % 90 oranında hepatik arterdeki sağ daldan çıkan sistik arterle olur. Safra kesesindeki venöz dönüş karaciğere yapışık olduğu alanda direkt karaciğere olur. Nadir olarak geniş bir sistik ven bulunur. Bu portal vene dökülmektedir. Lenfatiği ise, safra kesesi boynunda olan bir lenf noduna dökülmektedir.

Hepatosistik üçgen: Burası sistik kanal, ana safra kanalı ile karaciğer kenarının meydan getirdiği üçgen yapıdır.

Calot üçgeni:Burası sistik kanal, ana safra kanalı ile sistik arterin meydana getirdiği üçgen yapıdır.

Bu üçgen yapıların önemi, herhangi bir safra kesesi ameliyatına başlanırken, öncelikle bu üçgen yapılar çıkarılarak ameliyata başlanır.

Safra Kesesi Anatomisi
Safra kesesinin fonksiyonu

Karaciğerden salgılanan safranın depolanması ve suyunu absorbe edip yoğunlaştırma görevini üstlenen bir organdır. Yemek yendiği zaman safra kesesi kasılır ve yoğunlaştırılan safra buradan on iki parmak bağırsağına boşaltılır. Bu organa safra kesesi dense bile, burada safra üretimi olmaz. Açlık sırasında oddi sfinkteri belirli bir basınç oluşturmakta ve karaciğerde üretilen safra safra kesesine yönlendirilmektedir. Yemek yendiğinde mide çıkışı gerilir ve doğal bir refleks olarak safra kesesinde kasılma olur. Gevşeyen oddi sfinkteri sayesinde gıdalar on iki parmak bağırsağına ulaşmakta ve buradan kana kleksistokinin denilen peptit yapıdaki hormonun salgılanmasına yol açmaktadır. Kan yoluyla oddi sfinktere ve safra kesesine ulaşan hormon, yapıda gevşekliğe ve safra kesesinin boşalmasına neden olur. Aç olunduğu zaman safra kesesi de dolu olur. Yemek yendiğinde safra kesesi kasılmakta, içinde safra sindirimin olması için boşalmaktadır. Bu durumda safra kesesi de küçülür. Bu açıdan aç karnına yapılan karın ultrasonofrafisinde safra kesesi dolu olmalıdır. Bu safra kesesinin sağlıklı çalıştığını gösterir. Küçük kese görünürse, bu kesede müzmin iltihap olduğunu gösterir. Bu durum ise, safra kesesinde taş sorunu olduğuna işaret olabilir.
]]>
Safra https://www.safra.gen.tr/safra.html Sat, 17 Nov 2018 12:57:47 +0000 Safra, bir karaciğer salgısıdır. Yağlar sabunlaşdıktan  , sindirilmesini sağlar. Daha sonra safra kesesi adı verilen bir kesede birikir ve sonunda bağırsağa dökülür. Safra sıvısı vücutta kilogram başına, 16 mililitr Safra, bir karaciğer salgısıdır. Yağlar sabunlaşdıktan  , sindirilmesini sağlar. Daha sonra safra kesesi adı verilen bir kesede birikir ve sonunda bağırsağa dökülür. Safra sıvısı vücutta kilogram başına, 16 mililitre düşer. Safra sıvısının %97lik  kısmı sudur. Geriye kalanları ise; safra asitleri, elektrolitler, safra tuzları, bazı enzimler ve karaciğerdeki zehri önleyen bazı maddeler oluşturur. Safra karaciğerde bulunduğu zaman, akıcı ve açık renklidir. Daha sonra safra yoluyla safra kesesine dolarken, kıvamı koyulaşır ve tadının da acılaştığı hissedilir. Bağırsaklara yağlı bir besin geldiği zaman safra kesesi kasılır ve safra bağırsaklara dökülür. İnce bağışta bulunan yağlar, yağ asitleri tarafından parçalanırlar. Yağ asitleri ince bağırsakta buluna kalsiyum tuzlarıyla birleşip, kalsiyum sabunları oluştururlar.

Daha sonrada safra asitleri, bu sabunları parçalayıp yağların bağırsaktan emilmesine de etkili olur. Safra kesesinin en önemli görevi yağların sindirilmesidir. Herhangi bir sebepten dolayı bağırsağa akmaz ise, kana karışıp sarılık oluşturur.
A,B ve C olmak üzere 3 tür safra sıvısı vardır. A safrası on iki parmak bağırsağına giden ilk safadır. Berrak ve altın renkli olup ana safra kanalında birikir. B safrası, safra kesesinde birikir. Koyu renkte ve 30-40 cm kadardır. C safrası küçük safra yollarından gelen, en son safradır. Dakikada 2-3 cm kadar akar.
Safra sindirim olayında çok önemli bir yere sahiptir. Safra sıvısında bulunan safra tuzları,besinlerle beraber ince bağırsağa gelen yağların üzerine yapışır ince parçalar haline getirir ve yağların sindirilip emilmesini sağlar. Bu emilme işleminde A, K, D ve E vitaminleri de emilir. Safra tuzlarının %90lık kısmı  karaciğere gelip tekrar sindirimde kullanılır.

safra
Safra karaciğerin hücrelerinde oluşur ve küçük kanalcıklara dökülür. Bu kanallar birleştiğinde toplayıcı kanallar oluşur. Toplayıcı kanallarda birleşip sağ ve sol safra yollarını oluşturur. Bu iki kanalda ana safra yolunu oluşturur. Dikkat edildiğinde çok muntazam ve harika bir sistem olduğunu göreceksiniz. Karaciğerden gelen safranın çoğu, safra kesesinde bazı farklılıklara uğrar. En önemli  farklılık ise yoğunluğunun artmasıdır. Sindirim olayı gerçekleşirken, safra kesesi kasılıp içinde bulunan safrayı ince bağırsağa akıtır.
Safrayla ilgili rahatsızlıklarda bulantı, ateş, şişkinlik, gaz, kusma ve ağrı gibi bazı şikayetler oluşabilir.
]]>
Safra Kanalı Tıkanıklığı https://www.safra.gen.tr/safra-kanali-tikanikligi.html Sat, 17 Nov 2018 18:49:03 +0000 Safra Kanalı Tıkanıklığı, safra kanalı, safra kesesinde depolanan salgının boşaltılmasında görevlidir. Safra kanalı, pankreas kanalı ile birleşerek on iki parmak bağırsağına açılır. Burada mideden gelen bes Safra Kanalı Tıkanıklığı, safra kanalı, safra kesesinde depolanan salgının boşaltılmasında görevlidir. Safra kanalı, pankreas kanalı ile birleşerek on iki parmak bağırsağına açılır. Burada mideden gelen besinlerin sindirilmesini sağlarlar.

Safra salgısı, karaciğerde üretilir. Safra kesesine ise depolanmak için gelir. Safra salgısı, daha çok yağlı yemeklerin sindirilmesinde görevlidir. Safra salgısının içeriği çok çeşitlidir. Safra salgısı içinde bulunan maddelerin oranlarındaki değişim safra salgısının yapısını bozabilir. Yapısı bozulan safra salgısı taş oluşturmaya yatkın hale gelir. Safra kesesi taşları çok çeşitlidir. En sık görülen ise kolesterol taşlarıdır. Safra kesesi taşları en çok kadınlarda gözlenir. Bu kadınlar; orta yaş, sarışın, kilolu ve çok doğum yapmış olan kadınlardır. Safra kesesi içerisinde bulunan taş veya taşlar zamanla hareket ederek safra kanalına doğru gelir. Safra kanalına gelince yol dar gelir ve taşlar kanalı tıkar.

Safra Kanalı Tıkanıklığı
Safra kanalı tıkanıklığında hastalarda hangi şikayetler olur
 • Karnın sağ üst kadranında ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Sağ omza yansıyan ağrı
 • Yağlı yemeklerden sonra hazımsızlık çekme
 • Şişkinlik.
Kişide sayılan bu bulgular varsa gecikmeden bir genel cerrahi uzmanına yada gastroenteroloji uzmanına başvurmalıdır. Doktorlar, hastanın kliniğine, yaşına ve cinsiyetine göre tedavi planı çizerler. 
]]>
Safra Diyeti https://www.safra.gen.tr/safra-diyeti.html Sun, 18 Nov 2018 18:20:15 +0000 Safra diyeti, Safra kesesi karaciğerin altında bulunan organımızdır ve karaciğerin ürettiği safra sıvısını depolamakla görevlidir. Bu safra yağların ve diğer besinlerin sindirilip emilmesine yardımcı olmakta
Safra diyeti, Safra kesesi karaciğerin altında bulunan organımızdır ve karaciğerin ürettiği safra sıvısını depolamakla görevlidir. Bu safra yağların ve diğer besinlerin sindirilip emilmesine yardımcı olmaktadır. Safrada ki kolesterolün çökmesiyle ve safrada ki aşırı tuzun sertleşmesiyle safra taşları meydan gelir. Bu taşlar safra kesesi kanalın da ve karaciğerde tıkanmalara sebep olarak enfeksiyonlara yol açar. Bu enfeksiyon sonucunda karnın sağ üst tarafında ve omuzda ağrı yapar, bulantı, kusma, sarılık, hazımsızlık gibi belirtiler görülmektedir. Safra kesesinde taş olma riski aşırı kiloya ve yaşa bağlı olarak artmaktadır ve bunun içinde tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekir. Safra taşı oluşmaması için aşırı yenilmesi sakıncalı olan besinlerden uzak durmalıyız.

Safta taşına sebep olan besinler, hayvansal yağlı besinlerin aşırı tüketilmesi safra asitlerinin karaciğer tarafından emilmesini güçleştirir. Bu sebepten dolayı safra taşı oluşma ihtimali yüksek olan kişiler hayvansal yağlardan ve diğer hayvansal gıdaların aşırı tüketiminden uzak durmalıdırlar. Kilo problemi olan kişilerde ise safra taşı oluşması yüksek ihtimal olduğu için yağlı besinler tüketimini azaltıp, kilo vermeye dikkat ettiklerinde safra taşını önleyebilirler. Ayrıca şekerli gıdalar, tahıl bakımından zengin besinler, pirinç, beyaz ekmek gibi gıdalardan sakınılmalıdır.

 • Hayvansal yağlar, sığır, tereyağı ve kuyruk yağı, iç yağı
 • Süt ve süt ürünleri, tam yağlı süt, sert ve yumuşak peynir çeşitleri.
 • Sıvı ve katı yağlar, mayonez ve margarin.
 • Kek, hamur işleri, beyaz ekmek, fasulye, mısır ve fındık, ceviz, badem gibi yağlı kuru yemişler.
 • Derin dondurulmuş gıdalar, patates kızartması.
 • Uyarıcı içeren siyah çay, kahve,  kokteyl ve alkol gibi içecekler.
 • Karbonatlı içecekler,  kolalar ve sodalar.
 • İçinde tatlandırıcı, renklendirici ve koruyucu olan gıdalar.
 • Karnabahar, lahana ve baklagiller gibi bazı sebzeler.
 • Portakal, limon, mandalina ve greyfurt gibi meyveler.
 • Yumurtayı aşırı tüketmekten kaçınılmalı çünkü yüksek miktarda kolesterol içerirler.
 • Şeker miktarı fazla ürünler, çikolata, şeker, dondurma, tatlılar ve şekerlemeler.
Safra Diyeti

Bütün bu gıdalar safra taşlarının oluşumunu etkiler, bu sebepten dolayı safra kesesi taşlarıyla ilgili rahatsızlığı önlemek için bu gıdalardan kaçınılmalıdır. Bunlardan başka, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilo kaybettiren tedavilerden yada ani ve aşırı kilo alınmasına dikkat edilmelidir. Safra taşlarını önlemeye yardımcı olan besinler ise yağ oranı düşük, lif oranı yüksek olan besinlerdir. Sebze ve meyveler lif bakımından zengin gıdalardır, örneğin ıspanak, brokoli, turp, kereviz, sarımsak, pazı, pancar, elma, karpuz ve kestane bu gıdalardan bazılarıdır.


]]>
Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-tasi-nasil-dusurulur.html Mon, 19 Nov 2018 11:01:13 +0000 Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür: Direkt olarak konuya giriş yapacak olursak doğal yöntemler sayesinde safra kesesi taşlarından kurtulma olanakları var ve kesin sonuç alma olasılığı da oldukça yüksektir. B Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür: Direkt olarak konuya giriş yapacak olursak doğal yöntemler sayesinde safra kesesi taşlarından kurtulma olanakları var ve kesin sonuç alma olasılığı da oldukça yüksektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan bir tedavi ya da taş düşürme yöntemi olan kür yönteminin ufakta olsa riski vardır. Bu da taşların tıkanma ihtimali olarak karşımıza çıkar. Fakat uygulamada yanlışlığa düşülmediği takdirde kesin sonuç alınma oranı çok yüksektir. Gerekli olan malzemeler ise, 125 ml zeytinyağı, 170 ml taze olaraktan sıkılmış pembe renkli greyfurt suyu, 750 ml su, 4 çorba kaşığı magnezyum sülfattan ibarettir.

 Hazırlanış ve Uygulanışı ise, Saat 14:00. Bu saatten sonra hiç bir şey yenilmeyecek ve içilmeyecektir. Aksi halde kusma ya da mide bulantısı gibi kötü durumlara maruz kalınabilir. 750ml suyu ve 4 kaşık magnezyum sülfat’ı karıştırabilirsiniz. Bu arada hoş olmayan bir tadı vardır o yüzden karışımı buzdolabına yerleştirin, soğuk hali içilmesini kolaylaştırır. Saat 18:00: Önceden hazırladığınız su ve magnezyum sülfat karışımının dörtte birini içilir.
Saat 20:00 : Yine hazırladığınız su ve magnezyum sülfat karışımının dörtte birini için. Yavaş yavaş ishallik baş gösterir, bu durumda endişe etmeyin bu normaldir, amacımız da bu zaten. Sonrasında saat 21:45: 125ml zeytinyağı ve 170ml taze sıkılmış limon suyunu iyice karıştırın. 15 dakika sonra yatağınızın yanında ayakta durun ve hazırlamış olduğunuz zeytinyağı ve limon suyu karışımını iyice çalkalayıp ardından için. Tümünü birden içemezseniz, yavaş için. İçtikten hemen sonra yatağa geçin ve sağ tarafınıza dönerek uzanın ki karaciğer ve safra kesesi bölgesine bir baskı oluşsun. Bu durumda yaklaşık olarak 30 dakika durmanız şart ve sonrasında isterseniz normal bir halde yatabirlirsiniz. Yarım saat geçtikten sonra bir zaruri ihtiyacınız yok ise kalkmayınız, çünkü mideniz bulanır ve ardından kusabilirsiniz, yatmanız aslında şart denebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse amaç ishal olmaktır, uyumuş olsanız da böylesi durum sizi zaten uyandırır. 
Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür
sabah: Saat 6:00: Zaten hazır olan su ve magnezyum sülfat karışımının dörtte birini için, İsterseniz gidip tekrar yatabilirsiniz. Saat 8:00: Yine su ve magnezyum sülfat karışımının dörtte birini için bu sonuncu. İsterseniz gidip yatabilirsiniz. Saat 10:00: Yavaş yavaş normal şekilde yemek yemeye dönebilirsiniz. Kür uygulaması sona ermiştir. İshalle birlikte taşların düştüğünü göreceksiniz. Uygulamayı iki hafta sonra tekrarlamakta fayda vardır. Çünkü safranın tamamen temizlenmesi lazım, yıl içerisinde 6 kürü geçmemeniz yeterli olur.  ]]>
Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-ameliyati.html Mon, 19 Nov 2018 16:27:54 +0000 Safra kesesi ameliyatı: Safra kesesinde poliplerin ve taşların istenmeyen bir sorun teşkil ettiği durumlarda safra kesesinin laparoskopik yani kapalı yöntemle alınması olayıdır. Safra kesesinde iltihaplanma gibi durum Safra kesesi ameliyatı: Safra kesesinde poliplerin ve taşların istenmeyen bir sorun teşkil ettiği durumlarda safra kesesinin laparoskopik yani kapalı yöntemle alınması olayıdır. Safra kesesinde iltihaplanma gibi durumun olmasında, taşlardan dolayı tekrarlayıcı ve şiddetli nöbetler şeklinde sancıların oluşunda, taşlardan ötürü hastada bulantı, hazımsızlık, karın bölgesinde ağrı tarzında şikayetlerin oluşmasında, pankreatit hastalığı da gelişmişse, safra kanalında tıkanıklık mevcut olup sarılık belirdi ise kesinlikle ameliyat kaçınılmaz olur.

Bu ameliyata hazırlanırken, verilen ameliyat kararının ardından hastalar anestezi uzmanı bir hekim tarafından muayene edilir. Hastanın coraspin, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar almış olması halinde, bunlar derhal kesilerek 5-6 gün beklenmek zorundadır. Bu uygulama kesinlikle yapılmadığı takdirde ameliyatta kanama riski haddinden fazla olacaktır. Ameliyattan önce ise gece 24:00 den itibaren hastanın su da dahil olmak üzere hiç bir şey yiyip, içmemesi şarttır. Sarılık rahatsızlığı geçirmiş olanlar ise bununla ilgili bütün kan tetkiklerini yaptırmak zorundadırlar. Başka hastalıkları bulunanlar ise, bunlarla alakalı tetkiklerini yaptırmalı ve neticesinde ise, bu hastalılarla ilgili olan tüm ilaçlarını mümkün olduğu kadar az suyla içmeleri şarttır. İlgili hastalar ameliyat konusunda tüm boyutu ile aydınlatılıp bilgi sahibi olmalarına olanak sağlanmalı, ameliyat riskleri var ise öğrenmeli ve hemen ardından onay formunu kendi iradesi ile imzalamalıdırlar. Aksi durumda sorumluluk ilgili hekime ve hastane yönetimine dayatılır.   

Safra kesesi ameliyatı çoğunlukla laparoskopik denen yöntemle yapılır. Yapılacak olan işlemlerin hemen hepsi karın bölgesine açılmış olan oldukça küçük kesiklerden içeriye sokulan çubuk biçiminde aletler vasıtası ile yapılır. Bu ameliyatta  hastaların tamamen uyutulduğu yöntem olan genel anestezi tercih edilir ve doğru olan tercihte budur. Ameliyatla hedeflenen safra kesesini karındaki bağlantılarından ayırıp, içerisinde mevcut olan çamur ve taşlarla birlikte tamamen çıkartmaktır.

Safra Kesesi Ameliyatı

İlk Önce göbek bölgesinden içeriye küçük bir boru sokulup, karın boşluğu ortalama olarak 4 litre civarında gazla şişirilmektedir. Bu sokulan borunun içinden çubuk biçiminde bir kamera sokularak, karnın içindeki yani ameliyat bölgesi görüntü televizyon ekranına verilir. Bu şekilde yapılacak olan işlemler ve cerrahi aletler için de iyi bir görüş olanağı ve hareket kabiliyeti sağlanmış olur. Sağ kaburga yayının hemen altından üç tane daha küçük boru yerleştirilir ve içinden çubuk şeklinde cerrahi edevatlar oradan içeriye sokulur. Ameliyatı gerçekleştiren doktor bu arada karnın içindeki organları, kullandığı aletleri ve yapmış olduğu tüm işlemleri ekrandaki görüntüden rahatlıkla izleyip ameliyatı gerçekleştirir. Kamera her an görüntüyü istenilen boyutta büyüterek, istendiği gibi oradaki ekrana yansıtarak hekimin görüş açısını en iyi seviyeye ulaştırır. Bunun için ise açık yöntemle yapılan ameliyatlardan daha üstün bir yöntemdir. Bir diğer ayrıntı da şayet gerekli görüldüğü takdirde ameliyatın bant kaydı alınabilir. 

Yapılan bu ameliyat esnasında ilk önce safra kesesinin kanalı ve damarı bulunarak, titanyum zımbalar vasıtası ile kapatılır, kesilir ve aynı zamanda ayrılır. Hemen ardından safra kesesinin karaciğere yapışık şekilde bulunan kısmı çıkarılarak, karnın içinde serbest bir duruma getirilir. Safra kesesi karına açılan deliklerden herhangi birinden çıkarılır. Bunun için öncelik en kolay ve müsait olan delik tercih önceliğidir. Yapılan tüm işlem bittikten sonra, içeriye salınmış olan gaz tamamıyla tahliye edilerek, açılmış olan küçük kesikler de gizli olarak yapılan dikişlerle kapatılarak, artık ameliyat sonlandırılır.

Akut seviyede iltihapla müracaat eden hastalarda ya da uzun zamandır iltihabı bulunan hastalarda yapılan ameliyat daha da zor olmaktadır. Bunun yanında hastaların g]]> Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-ameliyati-sonrasi.html Tue, 20 Nov 2018 14:19:42 +0000 Safra kesesi ameliyatı sonrası, safra kesesi ameliyatı çok sık yapılan ve oldukça basit bir cerrahidir. Ancak diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar ve sıkıntılar gelişebilir. Ce Safra kesesi ameliyatı sonrası, safra kesesi ameliyatı çok sık yapılan ve oldukça basit bir cerrahidir. Ancak diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar ve sıkıntılar gelişebilir. Cerrahi ile safra kesesinin alınması vücutta bazı işlevlerin zorlanmasına yol açabilir. Ameliyat sonrası çok sık olmasa da safrada sızıntı ve uzun süreli ishal görülebilir. Cerrahiden sonra birkaç gün sıvı ağırlıklı beslenmek gerekir. Ameliyat sonrası iyileşme süresinde ağır, asitli ve yağlı gıdalara ara verilmeli, vitamin ve mineral ağırlıklı beslenilmelidir.

Safra kesesi ameliyatı iki farklı yöntem ile gerçekleştirilir. İlk yöntem kolesistektomidir. İkinci yöntem ise laparoskopik cerrahi yöntemidir. Kolesistektomi yöntemi ile karın bölgesinde daha geniş bir alanda cerrahi gerçekleştirilir. Laparoskopik cerrahide ise yalnızca safra kesesinin bulunduğu alandan yüzeysel olarak ufak delikelr açılarak bölgeye ulaşılır. Deliklerde operasyon gerçekleştirilerek safra kesesi alınır. Laparoskopik cerrahi ile kesi daha ufak olsuğu için diğer yönteme göre ameliyat sonrası iyileşme süresi daha kısa olur. Safra kesesi ameliyatında hangi tekniğin kullanılacağı hastanın sağlık durumuna göre değişir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Olası Şikayetler

Safra Sızıntısı: Safra kesesi cerrahi ile alındıktan sonra safra sıvısı çevre organlara sızabilir. Bu sızıntı cerrahide gerçekleşen bir yaralanma sonucu oluşabilir. Tedavi olarak drenaj tüpü kullanılır.

Pankreatit: Safra taşı ve sürekli alkol kullanımı nedeniyle oluşabilen bir komplikasyondur. Safra kesesi ameliyatı sonrası da görülebilir. Pankreasta yaşanan problemler nedeniyle kan şekerinde yükselme ve hazımsızlık yaşanabilir.

Kronik İshal: Safra kesesi ameliyatından sonra en sık karşılaşılan sıkıntılardan bir kronik ishaldir. İshal birkaç yıl gibi uzun süre devam edebilir. Yaşanan ishalin nedeni ise vücutta üretilen safra ve safra asitlerinin kalın bağırsağa doğru gitmesinden kaynaklanır. Kalın bağırsağa ulaşan safra ve safra asidi vücutta müshil etkisi yaratır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Safra kesesi ameliyatını gerçekleştiren doktor hastaya ameliyattan sonra uygun bir diyet programı önerir. Bu diyet programına tam olarak uyulması gerekir. Aksi halde ciddi problemler yaşanabilir.

Ameliyattan sonra bir süre ara verilen yağlı gıdalar yavaş yavaş beslenme listesine eklenebilir. Ameliyattan sonra gelen ilk 3 aylık sürede kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve yağsız süt ürünleri tüketilmelidir. Lif ağırlıklı gıdalar safra kesesi ameliyatından sonra görülebilecek ishali kontrol altına almak için önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, asit içeriği olmayan taze meyve tüketimine ağırlık verilmelidir. Bu besinler vücutta kaybedilen suyun yerine konulabilmesi için önemlidir.

Günde en az 10 bardak su içmeye özen gösterilmelidir. Meyve suyu, çay ya da bitki çayı gibi içecekler haricinde 8-10 bardak su içilmelidir. Ameliyattan sonra ishali arttırabilecek kahve, yağlı besinler, acılı, baharatlı gıdalar ve tatlı oranı yüksek besinlerden kaçınılmalıdır. İshal şikayeti sürekli devamlılığını koruyorsa ve hazımsızlık varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Safra Kesi Ameliyatı Sonrası Yenmemesi Ve İçilmemesi Gerekenler

 • Kahve, çay
 • Asitli ve şekerli içecekler
 • Yağlı süt ve süt ürünleri
 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Çikolata
 • Lahana
 • Fasulye
 • Baharat

Safra kesesi ameliyatı olan kişiler tükettiği yiyeceklere karşı farklı tepkiler verebilir. Bazı hastalar ameliyat öncesi beslendiği programa devam ettiğinde bir sıkıntı yaşamazken, bazı hastalar aynı beslenme şekline karşı duyarlı olabilir. Hangi gıdalara tepki verilebileceği deneme yanılma yöntemi ile tespit edilebilir.

]]>
Safra Ameliyatı https://www.safra.gen.tr/safra-ameliyati.html Wed, 21 Nov 2018 13:59:40 +0000 Safra ameliyatı, poliplerin ve taşların safra kesesinde yakınmalara neden olması durumunda yapılır. Bunun için genellikle laparoskopik yöntem yani kapalı ameliyat uygulanır. Özellikle safra kesesinde iltihaplanma olması, taş yüz Safra ameliyatı, poliplerin ve taşların safra kesesinde yakınmalara neden olması durumunda yapılır. Bunun için genellikle laparoskopik yöntem yani kapalı ameliyat uygulanır. Özellikle safra kesesinde iltihaplanma olması, taş yüzünden sıkça sancıların olması, bulantı ve kusma olması, karında ağrı, hazımsızlık olması halinde, safra kanalları tıkanıklığı yüzünden sarılık oluşması durumunda safra ameliyatı yapılmalıdır.

Safra ameliyatından önce

Ameliyat kararının alınmasından sonra, hastanın anestezi uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların bunları ameliyattan 5-6 gün önce kesilmesi gerekir. Çünkü bu ilaçlar ameliyatta kanama riskini arttırabilir. Bir önceki gece on ikiden sonra hastanın herhangi bir şey yememesi, içmemesi gerekir. Buna suda dahildir. Sarılığı olan hastalarda tetkikler eksiksiz yapılmalıdır. Diğer hastalıklar içinde tetkikler aksatılmamalı, sürekli kullanılan ilaçların az su ile içilmesi gerekir. Safra ameliyatı konusunda yeterince bilgilendirilen hastalar, riskler konusunda bilinçli olmalı, onay formunu imzalayarak, ameliyata hazır olmalıdır.

Safra  ameliyatı nasıl yapılır

Geçmişte açık cerrahi ile yapılan safra ameliyatları, günümüzde genellikle kapalı yöntemle yapılır. Tüm işlemler karın bölgesine açılan küçük kesilerden gerçekleştirilir. Bunlardan sokulan çubuk gibi aletler kullanılır. Hastalara genel anestezi verilmesi tercih edilir. Operasyonda hedef safra kesesinin karındaki bağlantılarının ayrılması ve içindeki taşların ve çamurun temizlenmesidir.

Safra Ameliyatı
Bunun için öncelikle göbekten küçük bir boru sokularak, hastanın karın boşluğu yaklaşık 4 litre gazla şişirilir. Borudan kamera sokularak, yapılan işlemler görüntülü şekilde izlenir. Karın içi görüntülenmesi sayesinde aletlerin yaptığı cerrahi işlemler kolaylaştırılır. Hastanın sağ kaburga yayının alt kısmından 3 küçük boru konur. İçlerinden çubuk şeklinde aletler sokulur. Bu aşamada doktor yapılanları ekrandan takip eder ve operasyon yapılır.

Kamera kullanılması görüntünün büyütülmesini ve görüş açısının en iyi şekilde olmasını sağlar. Bu yüzden açık teknikle yapılan ameliyatlardan daha üstün bir yöntemdir. Hatta ameliyatın bant kaydı bile alınabilir. Ameliyat sırasında hastanın safra kesesi kanalı le damarı bulunur. Bunlar titanyum zımbalarla kapatılır, kesilerek ayrılır. Safra kesesinin karaciğere bağlantılı olduğu yer çıkarılır ve karında serbestleştirilir. Safra kesesi de karındaki kesilerin birinden dışarı çıkarılır. İşlemler bitirildikten sonra, karın boşluğuna verilen gaz boşaltılır ve kesi yerleri dikişle kapatılır. Bununla safra ameliyatı tamamlanmış olur.

Akut iltihabı olanlarda ve uzun süreli iltihabı bulunan hastaların ameliyatı daha zorlu geçer. Operasyonu yapan doktorun tecrübesi ameliyatın gidişatını etkiler. Bu operasyon yaklaşık 15-45 dakika devam eder. Rahatsızlığın erken aşamada teşhis edilmesi ve doktorun deneyimli olması sayesinde başarılı bir ameliyat yapılır.

Safra ameliyatı sonrasında

Hastalar ameliyattan sonra 4-6 saatte sulu ve yumuşak gıdalarla beslenebilir. Bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilir. Hastanın işine dönmesi 3-4 günde gerçekleşir. Ancak hastaların 1-2 ay yağlı ve kızartma tarzı yiyeceklerden uzak kalması gerekir. Bir süre hastalarda önceki hazımsızlık, şişkinlik gibi yakınmalar devam eder. Safra ameliyatı sonrasında safra depolanmadığı için hemen ince bağırsağa geçmekte ve safra reflüsü denilen sorun yaşanmaktadır. Bu ishal ve alt karın ağrısı nedeni olabilir.
]]>
Hamilelikte Safra Kesesi Taşı https://www.safra.gen.tr/hamilelikte-safra-kesesi-tasi.html Thu, 22 Nov 2018 04:08:04 +0000 Hamilelikte safra kesesi taşı, Hamilelik dönemi, safra kesesi taşının oluşumuna yatkın bir dönemdir. Hamilelerin yaklaşık olarak %10luk kısmında safra kesesi taşına rastlanır. Hamileyken artış gösteren, östrojen h Hamilelikte safra kesesi taşı, Hamilelik dönemi, safra kesesi taşının oluşumuna yatkın bir dönemdir. Hamilelerin yaklaşık olarak %10luk kısmında safra kesesi taşına rastlanır. Hamileyken artış gösteren, östrojen hormonu ve yağ-kolesterol  dengesi hamilelikte safra kesesi taşı oluşumunu arttırır. Annenin doğum ve hamilelik sayısı çoğaldıkça, safra kesesinde taş olma ihtimalide çoğalır. Safra taşı olan hamilelerin çoğunda bir belirti yada herhangi bir şikayete rastlanmaz. Yoğun bir şekilde karın ağrısı varsa ameliyat tedavisine gerek görülebilir. Fakat hamilelik nedeniyle mümkün mertebede şikayetler ilaç tedavisiyle azaltılmaya çalışılır. Safra kesesi ameliyatı hamilelik dönemin den sonraya ertelenir. Çok acil durumlarda ameliyat kaçınılmaz olursa ameliyat için en uygun zaman hamileliğin 4-6 ayları arasındadır. Çok nadir olarak, safra kesesi taşları safra yollarını tıkar, sonuç olarak da sarılık meydana gelir.
Safra kesesi, karaciğerin ürettiği safrayı depolayan ve yemek yedikten sonra bunları salgılayan bir organdır. Safra kesesi taşı, çoğunlukla, hayvansal gıdalarla beslenen, fazla doğum yapan, kilolu bayanlarda daha sık rastlanır. Yaş ilerledikçe safra kesesi taşına rastlama ihtimali de çoğalır. Safra kesesinin bağırsağa boşalttığı safra, yağların sindiriminde kullanılır.

Hamilelikte safra kesesi taşı oluşumunun bir çok sebebi vardır. Bu bölgenin enfeksiyonu, yüksek kolesterol düzeyi, bazı kan hastalıkları ve safra akımını zor hale getiren mekanik sebepler bunlardan bazılarıdır. Hamilelikte safra kesesi taşının bazı risk faktörleri vardır. Bunlar, östrojen kullanımı, genetik yatkınlık,, bazı kan hastalıkları ve ileri yaştır. Hamilelikte safra kesesi taşının ilk belirtisi safra atağıdır. Bu atakta hasta birkaç saat süresince üst  karın bölgesinde gittikçe çoğalan bir ağrı hisseder. Ağrı çoğunlukla, sağ omuz altında yada kürek kemikleri arasında hissedilebilir. Bu ağrılarla beraber mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle de karşılaşılabilir. Çok nadir olarak da kasıklara yakın bölgede hissedilebilir. Hamilelikte safra kesesi taşı şiddetli ağrı verir. Bazı durumlarda doğum sancısından da daha acı verici olduğuna inanılır. Bu ağrıları çoğu gece vakti yada yemek yedikten sonra olur. Eğer bu ağrılarla beraber, deride yada gözlerde sararma, düşük ateş, dışkı renginde farklılık, üşümeye rastlanırsa acil olarak bir doktora gitmekte fayda vardır. Hamilelikte safra kesesi taşı ameliyatı çok ciddi durumlarda düşünülebilir.
Bazı besin maddeleri, safra akışını normale döndürebilir. Çilek, domates, kızılcık, fındık ve maydanoz bunlardan bazılarıdır. Tabi ki öncelikle bir doktora başvurmak şarttır. Bunlar sadece geçici rahatlamalar sağlar.
]]>
Safra Reflüsü https://www.safra.gen.tr/safra-reflusu.html Thu, 22 Nov 2018 23:55:29 +0000 Safra reflüsü, safra kesesi hastalıkları arasında çok önemli yer alan bir hastalıktır. Genellikle insanlarda çok büyük problemlere neden olmayan bu durum müdahale edilmediği için zamanla kişide rahatsızlıklara neden olacak de Safra reflüsü, safra kesesi hastalıkları arasında çok önemli yer alan bir hastalıktır. Genellikle insanlarda çok büyük problemlere neden olmayan bu durum müdahale edilmediği için zamanla kişide rahatsızlıklara neden olacak derecede belirtiler göstermeye başlar. Bu durum ise bir süre sonra kişilerde sorunlara neden olur. Özellikle kişilerin çalışma hayatında ya da eğittim hayatında başarısızlıklara neden olacak derecede büyük problemler kişiyi olumsuz bir şekilde etkiler. Safra reflüsü aslında herkeste bir kez de olsa görülen bir durumdur. Fakat bu durum bazı insanlarda sık sık meydana gelerek adeta kronik bir hastalık gibi olmuştur. Bu nedenle sorun kişilerde çok daha büyük tehlikelere neden olacaktır. Safra reflüsü kişilerde zamanla büyüyerek çok daha tehlikeli hastalıklara neden olacağı için bu hastalığın kesinlikle zamanında tedavi edilerek  ortadan kaldırılması gerekir. Aksi durumlarda bu hastalık hiç beklemediğiniz sorunları ve hastalıkları karşınıza çıkaracaktır. Safra reflüsüne müdahale edilmediği zamanlarda genellikle insanların karşısına yemek borusunda iltihaplanma sorunları çıkmaktadır. Çünkü safra kesesinde gerçekleşen reflüler yemek borusu ile temas edecektir ve safra içerisinde bulunan sıvılar direk olarak kişinin yemek borusunda zararlar meydana getirecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapılacak tek şey safra reflüsü olan kişilerin bu durumu acilen tedavi ettirmesidir. Eğer sorun çözülmezse yemek borusundaki iltihaplanma zamanla yerini yemek borusu kanseri başta olmak üzere birçok farklı hastalığa bırakacaktır. 

Safra reflüsü sorununda en büyük problem kişinin mide kısımlarında hissettiği yanma sorunlarıdır. Bu durumda kişi sanki midesi ekşimiş gibi acılıklar hissedecektir. Bu durum bir an bile olsa kişide çok büyük sorunlara neden olacaktır. Özellikle sık sık mide bulantısı ve kusma sorunları bu duruma bağlı olarak görülebilir. Safra reflüsü sorunu olanlar aslında sadece yemek borusundan değil mide üzerinden de zarar görürler. İlk zamanlar kişi bu durumun farkında olmasa da aslında kişilerin midesi de bu durumdan çok olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Özellikle midede iltihaplanma problemleri meydana gelecek ve kişiler bu durumda son derece zarar görecektir. Fakat belirmek isterim ki bu problem genellikle tedavi edilmez ise bu gibi durumlar meydana gelir. Aksi durumlarda bu gibi yemek borusu ya da mide sorunları yaşamanız söz konusu değildir. Safra reflüsü probleminde en büyük sorun aslında bu problemin kişi tarafından beslenme ya da dışarıdan müdahaleler ile engellenememesidir. Bu nedenle kişilerde görülen ağrılar ya da diğer sorunların çözümü sadece tıbbi olarak yapılabilir. Bu durum içinde kişinin gerekli işlemleri yaparak doktoru ile görüşmesi gerekir. Eğer sizlerde de bu gibi safra reflüsü sorunları var ise kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuz ile görüşün. 

Safra Reflüsü
Daha önce de belirttiğimiz gibi safra reflüsü sorunu olan kişilerde sık sık bulantı ve kusma problemleri meydana gelir. Bu durumun yanı sıra kişi yer yer öksürerek nefes kısıklığı sorunları yaşayabilir. Peki safra reflüsü neden olur Safra reflüsüne neden olan etkenlerden biri tabi ki farklı hastalıkların özellikle de karaciğer hastalıklarının safra kesesine zarar vermesi nedeni ile meydana gelmektedir. Bu durumun yanı sıra kişilerin safra kesesine aldıkları darbeler kişilerde bu gibi problemlerin geçici ya da kalıcı olarak görmesine neden olur. Safra reflüsü bazı insanlarda da safra kesesi kapakçığının tam olarak kapanmamasına bağlı olarak görülmektedir. Bu durum ise kimi zaman safra taşları, kimi zaman ise safra yolu hastalıkları nedeni ile meydana gelebilir. 
]]>
Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Şikayetler https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-ameliyati-sonrasi-sikayetler.html Fri, 23 Nov 2018 19:50:24 +0000 Safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetler, safra kesesi, karaciğerde üretilen sıvıyı toplayıp depolayan bir organdır. Safra akışında meydana gelen hastalıklar nedeniyle safra kesesi cerrahi yöntem ile alınabilir. S Safra kesesi ameliyatı sonrası şikayetler, safra kesesi, karaciğerde üretilen sıvıyı toplayıp depolayan bir organdır. Safra akışında meydana gelen hastalıklar nedeniyle safra kesesi cerrahi yöntem ile alınabilir. Safra kesesi ameliyatında kullanılan kolesistektomi yöntemi oldukça sık kullanılmaktadır. Safra kesesi ameliyatı olduktan sonra gelişen şikayetler düzenli bir beslenme programı ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Safra kesesi ameliyatı toplumda oldukça fazla yapılan basit bir operasyon olsa da cerrahi bir müdahale olduğu için ameliyat sonrasında bazı şikayetlerin görülmesi mümkündür.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Ağrı: Safra kesesi ameliyatından sonra ağrı yaşanabilecek şikayetler arasında yer alır. Yaşanan ağrı gerçekleştirilen cerrahinin türüne göre ya da hastanın ameliyat sonrasında yaşadığı günlere bağlı olarak şiddeti değişebilir. Ameliyat sonrası yaşanan ağrılar bazı ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Açık ameliyatlarda açılan kesi büyük olduğu için yaraların iyileşme süresi daha uzun olur. Buna bağlı olarak ağrı daha fazla yaşanabilir. Laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda kesi daha ufak olduğundan ağrı şikayeti daha az olabilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Yaşanan ağrı ameliyattan sonra her geçen gün azalır. İlk hafta şiddetli olan ağrı hissi giderek şiddetini azaltır. Aynı zamanda yaşanan ağrının gaz ağrısı mı yoksa yara ağrısı mı olduğu tespit edilerek tedavi o yönde yapılmalıdır.

Safra Sızıntısı: Ameliyat ile safra kesesi alındığında safra sızıntısı yaşanabilir. Sızan safra sıvısı bölgedeki organlara dağılabilir. Safra sızıntısı cerrahide yaşanan bir yaralanma sonrası meydana gelebilir.

Pankreatit: Safra taşı ve alkol tüketimi nedeniyle görülen rahatsızlık safra kesesi ameliyatından sonra da görülebilir. Kanda bulunan şeker oranını kontrol eden hormon üretimi ile alakalı bir sıkıntıdır. Pankreasta meydana gelen problemlerden dolayı oluşarak hazımsızlık ve kan şekerinde yükselmeye yol açabilir.

Kronik İshal: Safra kesesi ameliyatlarından sonra yaygın bir şekilde görülen ishal şikayeti bazen yıllarca devam edebilir. İshal şikayeti uzun süre devamlılığını koruyorsa mutlaka tedavi için doktora başvurulmalıdır.

]]>
Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 24 Nov 2018 02:32:39 +0000 Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir, safra kesesi ağrısı taş oluşumlarında ve iltihap durumunda meydana gelmektedir. Safra kesesi taşında meydana gelen ağrılar şiddetli olarak başlayarak, giderek azalır. Bu kolik ağrılar hasta Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir, safra kesesi ağrısı taş oluşumlarında ve iltihap durumunda meydana gelmektedir. Safra kesesi taşında meydana gelen ağrılar şiddetli olarak başlayarak, giderek azalır. Bu kolik ağrılar hastalarda % 30 oranında görülür. Ağrı yemekten sonra sıklaşır. Taşlar safra kanallarını tıkadığında aniden başlayan şiddetli ağrılar yaşanır. Midenin ön kısmında ve karında sağ üst tarafta etkili olur. Nadir olarak sırta omuzlara, kürek kemiklerine, kalbe kadar yansıyan ağrılar olur. Bunlar kalp krizi belirtilerine benzediğinden, genellikle hastalar telaşa kapılır. İltihap sorunundaki ağrılar hem uzun süreli devam eder, hem de daha şiddetli hissedilir. Ağrıya mide bulantısı, kusma, ateş, titreme gibi belirtilerde eşlik eder. Özellikle ağır yemeklerin sonrasında ağrı ortaya çıkıyorsa, safra kesesi ağrısı düşünülmelidir. Bu özellikteki ağrılara ağrı kesici ilaçlarda etki etmeyebilir. Gaz çıkardığında ağrının geçeceğini düşünenlerde bunun yeterli olmadığını görebilir. Ağrının süresi 10-15 dakikadan, birkaç saate kadar etkili olabilir. Bu durumda safra kesesi ağrısına iyi gelebilecek bitkisel çözüm yollarında faydalanmak ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Safra kesesine iyi gelen bitkisel öneriler

Elma kürü: Sebebi safra kesesi olan ağrılara karşı elma kürü oldukça faydalı olabilir. 1 bardak elma suyu, 1 yemek kaşığı elma sirkesiyle karıştırılarak içildiğinde, safra kesesi ağrısı en kısa sürede etkisini yitirecektir.

Bitki çayları: Ağrıların hafifletilmesi, safra akışının daha kolay olması amacıyla, bitki çayları arasında anti spazmodik etkiye sahip olanlar tercih edilmelidir. Bu konuda bir uzmana danışılarak, faydalı bitkilerden hazırlanacak karışımlar ağrının dindirilmesine yardımcı olur. Bu konuda önerilen bitki çayı karışımında aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz.

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir
1 ölçü civan perçemi, 2 ölçü hatmi kökü, 1 ölçü nane, 1 ölçü ısırgan otu, 2 ölçü hindiba kökü ve yaprağı, 1 ölçü pelin otu bu ölçülerde karıştırılarak safra kesesi ağrısına karşı mükemmel bir çözüm olarak kullanılabilir. 1 bardak soğuk suyun içinde, 1 yemek kaşığı bu bitkisel karışımı akşamdan koyarak, sabaha kadar bekletin. Sabahleyin karışımı süzerek, gün içine yayarak için. Bunun safra kesesinden kaynaklanan ağrıya iyi geldiğini göreceksiniz.

Kara turp suyu: Safra kesesi ağrısı çeken kişiler, özellikle iltihap nedeniyle oluşan ağrılar çekiyorsa, her gün 100 gram kara turp suyunu güne yayarak içebilir. Bu miktarın 300 grama kadar çıkarılması mümkündür. 14 günlük kür halinde uygulanacak kara turp suyu, ağrıların geçmesine yardımcı olacaktır. Ancak her gün taze olarak kara turp suyunu hazırlamalısınız.

İsveç şurubu: Safra kesesi ağrısına iyi gelen bitkisel ürünlerden biri İsveç şurubudur. Ancak bunu içmek yerine ağrının olduğu bölgeye haricen sürerek kullanmalısınız. Bu önerileri kullanırken, mutlaka bir uzmana danışmalısınız.
]]>
Safra Kesesi Diyeti https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-diyeti.html Sat, 24 Nov 2018 08:52:31 +0000 Safra kesesi diyeti, safra kesesinde taş, iltihap gibi etkenlerden safra ameliyatı olan kişilerde safra kesesi alındığından, bu görevi karaciğer üstlenir. Ancak artık safra salgısı depolanmadığı için, sindirim sırasında kara Safra kesesi diyeti, safra kesesinde taş, iltihap gibi etkenlerden safra ameliyatı olan kişilerde safra kesesi alındığından, bu görevi karaciğer üstlenir. Ancak artık safra salgısı depolanmadığı için, sindirim sırasında karaciğer safra salgılayarak buna yardımcı olur. Bu yüzden hastalar ameliyattan sonra sindirimde bazı sorunlar yaşayabilir. Beslenmelerine dikkat etmedikleri takdirde, sindirim sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden az ve sık beslenmeye özen gösterilerek, sindirimi zor olan yağlı besinlerden, kızartmalardan ve diğer sakıncalı besinlerden kaçınılmalıdır. Safra kesesi diyeti uygulayarak, daha rahat bir süreç geçirebilirler. 

Safra kesesi diyeti nasıl uygulanmalı

Bu diyet sırasında hastalar az ve sık yemeye dikkat etmeli, sakıncalı olan besinlerden kaçınarak, tüketilmesinde sakınca olmayan besinleri tüketmeye gayret etmelidir. Bu besinlere birlikte göz atalım;

İçecekler

Hastalar Türk kahvesi, koyu çay, nescafe, sütlü kahve, boza, limonata, karbonatlı içecekler yani kola, gazoz gii içecekler, hazır meyve suları, maden suyu, alkollü içecekler, maden sodası, çikolatalı içeceklerden kaçınmalıdır. İçecek olarak süt, yoğurt, muzlu süt, açık çay, adaçayı, ıhlamur tercih edilebilir.

Et ürünleri

Hastaların yememesi gereken besinler arasında kavurma etler, yağda kızaran etler, sosis, salam, sucuk, salamura balık, pastırma yer alır. Et ürünlerinde serbestçe tüketecekleri besinler ise; ızgarada, haşlanarak ya da fırında pişirilen tavuk, kırmızı et, balık, hindi, beyin, böbrek, yürek, dalak gibi sakatatlar, hindi eti yer alır.

Safra Kesesi Diyeti
Yumurta ve peynir türleri

Hastaların yağda pişirilen yumurta ve peynirleri tüketmesi sakıncalıdır. Ancak haşlanmış yumurta akı, kaşar peyniri, beyaz peynir, gravyer peyniri ve dil peyniri tüketmelerinde bir kısıtlama yoktur.

Çorbalar

Et suyu ile yapılan çorbalar, hazır çorbalar, mercimek çorbası gibi tüm kuru baklagil çorbaları, acılı tarhana gibi çorbaları safra kesesi diyeti yapan kişiler tüketmemelidir. Fakat süzülmüş sebze çorbaları, domates çorbası, pirinç, buğday unu, mercimek unu, bezelye unu ile hazırlanan çorbalar, yayla çorbası, acısız tarhana, şehriye çorbası tüketmelerinde sakınca yoktur.

Unlu mamuller

İçeriğinde çeşniler kullanılan krakerler, bisküviler, kuru baklagiller ile yapılan besinler (kuru bakla, nohut, kuru fasulye, mercimek vs.) Kepekli undan, mısır unundan, bulgurdan, yarmadan yapılan besinler diyette tüketilmemesi gerekenlerdir. Safra kesesi diyetinde sade şekerli kuru pasta, beyaz ekmek, sade hazırlanmış bisküvi, kraker, fırında pişirilen yufka böreği, makarna, pirinç, sade şekerli kek, irmik, şehriye, erişte, kuskus tüketiminde sakınca yoktur. Bunlar diyette serbest olan unlu mamul yiyecekler arasındadır.

Baharat ve soslar

Et suyu, salamura besinler, turşular, ketçap, çemen, zeytin, kuru yemişler, çiğ kurutulmuş meyveler, sirke, hardal, sarımsak ve serbest olan baharatlar dışındaki tüm baharatlar diyet sırasında tüketilmemelidir. Tüketimi serbest olanlar ise, kekik, nane, tarçın baharatları, süt, un ve tuzla yapılan soslardır.

Sebzeler

Safra kesesi diyetinde iyi pişirilen taze fasulye, havuç, soğan, bezelye, pancar, ıspanak, semiz otu, kabak, ebegümeci, domates ve havuç suyu, patates, pazı tüketilebilir. Bunların dışında kalan sebzeler, cips, yağda kızaran sebzeler, patates kızartması diyette sakıncalı olan besinler arasındadır.

Kompostolar

Çiğ meyveler ve önerilen kompostolar dışında kalanlar tüketilmemelidir. Tadı ekşi olmayan taze meyve suları sulandırılarak ya da yemek sonrasınd]]> Çocuklarda Safra Kesesi Taşı https://www.safra.gen.tr/cocuklarda-safra-kesesi-tasi.html Sun, 25 Nov 2018 00:25:23 +0000 Çocuklarda safra kesesi taşı, oldukça nadir görülen bir durumdur. Fakat çocuklarda safra kesesi taşı tespit edilirse, kan yıkımına bağlı kan hastalığı bakımından bir araştırma yapılmalıdır. Buna rağmen günümüzde yap Çocuklarda safra kesesi taşı, oldukça nadir görülen bir durumdur. Fakat çocuklarda safra kesesi taşı tespit edilirse, kan yıkımına bağlı kan hastalığı bakımından bir araştırma yapılmalıdır. Buna rağmen günümüzde yapılan araştırmalarda obez çocuklarda safra kesesi taşının yaygın şekilde görüldüğü tespit edilmiştir. Bu durum çocuklarda obezitenin safra kesesi taşı görülme sıklığını arttırdığını göstermektedir. Bu araştırmalar sırasında çocuklardaki kilo fazlalığının safra kesesi taşları ile bağlantılı olduğu belirlenerek, bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Bunlar;

 • Safra kesesinde taş oluşumu obez çocuklarda, sağlıklı olanlara göre 6 kat daha fazladır
 • Orta seviyedeki obez çocuklarda ise sağlıklı olanlara göre 4 kat daha fazladır
 • Obez olmayan fakat kilolu olan çocuklarda ise sağlıklı olanlara göre 2 kat fazla safra kesesi taş oluşumu olduğu belirlenmiştir.
Bu araştırmalar sırasında obez ya da aşırı kilosu olan kız çocuklarının erkeklere göre safra kesesi taşı oluşumunda daha riskli olduğu belirlenmiştir. Obez olan kız çocuklarında safra kesesinde taş oluşma riski 6 kat, aşırı obezlerde ise 8 kat fazladır. Obez erkek çocuklarda risk oranı 2 kat, aşırı obezlerde de bu risk 3 katına çıkmaktadır.

Çocuklarda Safra Kesesi Taşı
Çocuklarda safra kesesi taşı oluşumu genellikle beklenmediğinden, taş oluşumlarının yetişkinlerde görülen hastalıklar içinde değerlendirilmesi söz konusudur. Bu obezite sorunu yüzünden çocuklarda da safra kesesi taşı görülme oranının artması, doktorların bu konuya daha fazla eğilmesine neden olmuştur. Artık safra kesesi taşı bakımından çocuklar daha dikkatli araştırılmaktadır. Safra kesesi taşlarının oluşumunda önemli bir yer tutan bazı kan hastalıkları ve kolesterol birikimleri maalesef artık çocukluk döneminde de etkili olmaya başlamıştır. Buna sebep olarak giderek obez bir neslin yetişmesi gösterilir. Bu nedenle çocukların beslenmesine özen gösterilmeli, aşırı kilo almalarına engel olunmalıdır. Dengeli beslenme sağlıklı nesillerin yetişmesinde önemli bir etkendir.
]]> Safra Kesesi Alınması https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-alinmasi.html Sun, 25 Nov 2018 15:22:04 +0000 Safra Kesesinin Alınması, Safra kesesi, karaciğerde üretilen safranın depolandığı bir yapıdır. Anatomik pozisyon olarak karaciğerin alt bölgesinin hemen iç tarafındadır. Karın bölgesinde sağ üst kadranda bulunmaktadır. Kar Safra Kesesinin Alınması, Safra kesesi, karaciğerde üretilen safranın depolandığı bir yapıdır. Anatomik pozisyon olarak karaciğerin alt bölgesinin hemen iç tarafındadır. Karın bölgesinde sağ üst kadranda bulunmaktadır. Karaciğerde üretilen safra safra kanalına salgılanır. Buradan da safra kesesi içine girmektedir. Safra kesesinden safra duktus sistikus ile karaciğerden sentezlenen safra da duktus hepatikus kommunis ile birleşerek duktus koledokusu oluşturur. Bu kanal da salgısını on iki parmak bağırsağına boşaltır ve besinlerin sindirimine yardımcı olur.
Safra kesesi hastalıkları çok meşhurdur. Özellikle taşları çok sık karşımıza çıkmaktadır.

Safra kesesi hastalıkları nelerdir
 • Akut kolesistit: Safra kesesinin akut olarak iltihaplanmasıdır. 
 • Kronik kolesistit: Safra kesesinin kronik olarak iltihaplanmasıdır.
 • Amfizematöz kolesistit: Safra kesesinde gaz üreten bakterilerin bulunmasıdır.
 • Akalkülöz kolesistit: Taş olmadan safra kesesinin iltihaplanmasıdır.
 • Kolelitiazis: Safra kesesinde taş bulunmasıdır.
 • Akut sklerozan kolanjit
 • Safra kesesi polipleri
 • Safra kesesi kanserleri
Safra kesesinin alınması, safra kesesi iltihaplandığında, safra kesesi kanserlerinde ve kurtarılamayacak duruma geldiğinde yapılan ameliyat çeşididir. Tıp dilinde kolesistektomi olarak adlandırılır. Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit yapılır. Kapalı olan laparoskopik yöntem ile yapılır. Kapalı olan ameliyatın ve açık olan ameliyatın endikasyon, yöntem ve komplikasyon yönünden farklılıkları vardır.

Safra Kesesi Alınması
Açık kolesistektomi ameliyatı

Köprücük kemiğinin ortasından geçen çizginin 9. kaburgayla kesiştiği bölgeden cilt açılarak girilir.  İlk tercih açık ameliyat yerine kapalı ameliyattır. Ancak bazı durumlarda açık ameliyat şart olabilir.

Hangi durumlarda açık ameliyat gerekir

Safra kesesinin akut alevlenmiş iltihabi hastalığı. Hastanede laparoskopi için deneyimli ekibin bulunmaması. Önceden geçirilen ameliyatlara bağlı yapışıklık. Safra yolunun doğuştan bozuk yapıda olması ve ek bozuklukları.

Açık kolesistektomi ameliyatının komplikasyonları nelerdir

Eksitus. Tekrar ameliyat gerektirme. Kanamaya bağlı hipovolemi. Safra kanalı hasarı. Safra sızması. Enfeksiyon. Koledok kanalına taş düşmesi.

Kapalı kolesistektomi ameliyatı

Laparoskopik cihaz ile yapılır. 3 tane delikten girilir. Bu deliklerden biri de göbektir. Deliklerden giren çubuklardan biri ışık verir biri görüntüleme yapar diğeri de işlemleri gerçekleştirir. Ameliyat sırasında batın karbondioksit gazı ile şişirilir. Bu yüzden hamileler ve KOAH hastaları için sakıncalıdır.

Kapalı kolesistektominin avantajları nelerdir

Kozmetik olarak avantajlıdır. İz kalma oranı daha düşüktür. Hastanede yatış süresinde kısalma. Hastanede kalma süresi azaldıkça enfeksiyon kapma riski de o derece azalır. İşe erken dönüş gibi avantajlara sahiptir.

Kapalı kolesistektominin dezavantajları nelerdir

Ek girişim şansının düşüktür. Safra yolu yaralanması daha sıktır.

Kapalı kolesistektominin kesin kontraendikasyonları nelerdir
  Kontrol edilemeyen koagülopati. Son evre karaciğer hastalığı.
  ]]>
  Açık Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safra.gen.tr/acik-safra-kesesi-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 22:31:25 +0000 Açık safra kesesi ameliyatı günümüzde yapılışı oldukça azalmış olan operasyonlardır. Gün geçtikçe tıbbın gelişmesine bağlı olarak insanlarda yapılan safra kesesi ameliyatları artık kapalı bir şekilde yapılmak Açık safra kesesi ameliyatı günümüzde yapılışı oldukça azalmış olan operasyonlardır. Gün geçtikçe tıbbın gelişmesine bağlı olarak insanlarda yapılan safra kesesi ameliyatları artık kapalı bir şekilde yapılmaktadır. Birçok avantajı ve aynı zamanda dezavantajı olan bir ameliyat olsa da artık açık safra kesesi ameliyatları yerine, kapalı safra kesesi ameliyatları yapılmaktadır. Açık safra kesesi ameliyatı diğer ameliyat yöntemlerine göre daha konforsuzdur. bu nedenle açık ameliyatlar çok yaygın olarak tercih edilmez. Fakat bazı safra kesesi problemlerinde bu durum mecburi olduğu için hasta üzerinde açık safra kesesi ameliyatının yapılması şarttır. Özellikle safra kesesinde kapalı ameliyatlar ile alınamayacak taşlar ya da tümörler, kişi istese de istemese de açık ameliyata alınmalıdır. Aksi durumlarda hastada uygulanan ameliyatlar sonrasında tam başarı elde edilemez. Açık safra kesesi ameliyatı bazen çok büyük safra iltihapları olan insanlarda meydana gelen durumlarda ya da kişilerin safra kesesinde ve safra yollarında bulunan poliplerin alınmasında tercih edilmektedir. 

  Açık safra kesesi ameliyatının avantajları:
  • Açık safra kesesi ameliyatında kişideki sorun açık görüldüğü için safra kesesindeki taşlar, tümörler, iltihaplar vs. Tam olarak temizlenir. Kapalı ameliyatta gözden kaçan durumlar olabilir. Bu problemler ile kişinin ameliyattan aldığı başarı azalabilir. İşte bu durum açık ameliyatta görülmez. 
  • Açık safra kesesi ameliyatında kullanılacak olan tıbbi teknoloji gereksinimi oldukça azdır. Bu nedenle birçok hastanede açık ameliyat yapılabilir.  
  Açık safra kesesi ameliyatının dezavantajları:
  • Bu ameliyatlar sırasında kişinin safra kesesine ulaşmak için hastada daha fazla kesi oluşur. Bu nedenle hastanın ameliyat nedeni ile birçok enfeksiyondan etkilenme olasılığı büyüktür. Bu durum nedeni ile kişinin çok iyi bir bakıma ihtiyacı olacaktır.
  • Açık ameliyat yöntemi uygulandığında kişilerin ameliyat bölgesinde kesiler nedeni  ile iyileşme oldukça zor olacaktır. Bu durum ise dolaylı olarak kişilerin ameliyat sonrasında kişilerin uzun süreler kendilerine gelememesine neden olmaktadır. 
  • Açık ameliyatta kişi ameliyat sırasında az da olsa kan kaybı problemleri yaşayacaktır. 
  Açık Safra Kesesi Ameliyatı
  Açık olarak yapılan safra kesesi ameliyatlarında kişilere genel anestezi yaparak operasyona başlanır. Bu durum için kişinin koluna açılmış olan damar yolu ile narkoz yani anestezi uygulanır. Ameliyat sonrasında ise kişi uyandırılır ve 3-4 saat sonra hasta kendine gelir. Hasta kendine geldikten sonra ise istersen kalkıp yürüyebilir. Genellikle kişi uyandığında aç olduğu için hastanın yiyeceğe ihtiyacı olacaktır. Bu durumda hastaya ağızdan besin verilebilir. Ameliyat sonrasında anestezi etkisi tam olarak geçtikten sonra kişide hafifte olsa karın ağrısı sorunları meydana gelebilir. Bu durum son derece normaldir. Bu ameliyat sonrasında genellikle kişi üç gün kadar yattıktan sonra sağlığına yavaş yavaş kavuşacaktır. Kişinin en az bir ay ağır işlerle uğraşmaması gerekmektedir. Aksi durumlarda kişiler çok büyük problemler yaşayabilir. Özellikle ameliyatın açık ameliyat olması nedeni ile atılan dikişler zarar görebilir. Açık safra kesesi ameliyatı genel olarak olumlu sonuçlar elde edilen ameliyatlardır. Zaten safra kesesi kişilerde hayati tehlikelere neden olan bir organ olmadığı için bu ameliyatlar daha az riskle gerçekleştirilir. Safra kesesi ameliyatı açık olarak gerçekleştirildiği için kişinin bu durumda ilaçlarını aksatmadan kullanması gerekir. Aksi durumlarda iyileşme süreci artacaktır. 
  ]]>
  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-ameliyati-sonrasi-komplikasyonlar.html Mon, 26 Nov 2018 09:46:21 +0000 Safra kesesi ameliyatı sonrası komolikasyonlar, safra kesesi operasyonu sonrasında ağrılar gerçekleştirilen ameliyat tipine ve operasyonun üzerinden geçtiği gün sayısına bağlıdır. Operasyon ardından kullanılan ağrı kesicile Safra kesesi ameliyatı sonrası komolikasyonlar, safra kesesi operasyonu sonrasında ağrılar gerçekleştirilen ameliyat tipine ve operasyonun üzerinden geçtiği gün sayısına bağlıdır. Operasyon ardından kullanılan ağrı kesicileri takiben hanede ağız yöntemiyle alınacak ağrı kesiciler reçete edilebilir. Açık safra kesesi operasyonu ek olarak kocaman tek alanda gerçekleştirildiği amaçlı yaraların iyileşmesine ilişkili vaziyette olan ağrılara, ek olarak az bölgenin açıldığı laparoskopik cerrahi ise harekat esnasında enjekte edilen karbondioksit sebebiyle gaz ağrılarına sürükleyebilir. 

  Ağrı düzeyleri ameliyat bugünü ve izleyen 3-5 gün süresince dik olabilir fakat her geçen gün azalma eğilimdedir. Bu dönemde ağız yöntemiyle edinilen ağrı kesicilerin dozajı dik tutulabilir. Mühim vaziyette olan yaraların yöntem açtığı ağrılar ile gazın kapı araladığı ağrıları ayırt edebilmek ve bunun için yönelik gösterişli yolu belirleyebilmektir. 

  Safra Kesesi Ameliyatının Rizikoları Nelerdir 

  Safra kesesi operasyonu arzu eder açık yapılsın arzu eder kapalı yapılsın bilhassa aciliyetli koşullarda yapıldığında birtakım rizikoları (komplikasyonlar) vardır. Bu komplikasyonların oranı %1-2 düzeyindedir. Bu komplikasyonlar;Yara yeri irini, zatürre benzeri akciğer rahatsızlıkları, idrar yolları irini, damar irini, kalp krizi ve safra yolları yaralanmalarıdır. Kesinlikle bunlardan en ehemmiyetlisi safra yolları yaralanmasıdır. Bu vaziyette operasyondan ardından sarılık veya tanrı safra gelmektedir. Bereket versin ki bu komplikasyonlar son derece nadir görülmektedir. 
  Safra kanallarının yapısı değişken olması ve yüzlerce farklı anormalilik olması nadir görülebilen tek vaziyet değildir. Bunları operasyondan önce saptama olası de değildir. O sebeple cerrahın deneyimi çok fazla mühimdir. 
  Safra kesesi operasyonu sonrasında meydana gelen ağrıları minimumda tutabilmeniz ve azalmasını sağlayabilmek amaçlı birtakım noktalara itina göstermeniz gerekecektir. 

  Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar
  Safra Kesesi meselelerinin nedeni nedir 

  Safra kesesi meselelerinin nedeni çoğunlukla safra kesesi taşlarının varlığıdır: Safra taşları, safra kesesinde veya safra kanalında meydana gelen safra tuzları ve kolesterolden meydana gelen minik ve katı kütlelerdir. 
  Bazı kişilerde neden safra kesesi taşı oluştuğu bilinmemektedir. 
  Safra kesesi taşını önlemenin malum tek yolu bulunmamaktadır. 
  Bu taşlar, safranın safra kesesi dışına akışına mani olabilir, böylelikle safra kesesi şişer, karındaki ağrısı, öğürme, hazımsızlık ve ateş görülebilir. 
  Safra kesesi taşı ana safra kanalını tıkarsa, sarılık görülebilir. 

  Bu sıkıntılar ne türlü ortaya çıkarılır ve ne türlü iyileştirme edilir 

  Safra kesesi taşlarını bulmak amaçlı çoğunlukla ultrason kullanılır. Daha kompleks birtakım vaziyetlerde, öbür x-ışını testleri, safra kesesi hastalığını değerlendirmek amaçlı kullanışlı. Safra kesesi taşları bizzat kendilerine yok olmazlar. Bazıları belli bir süre olarak da ilaçlarla veya yağ alımını azaltacak tek rejim uygulayarak ortadan silenebilir. Bu rehabilitasyonun muvaffakiyet oranı düşüktür ve kısa müddetli tek muvaffakiyet olanağı sağlar. Safra kesesinin cerrahi yöntemle alınması, safra kesesi hastalığını iyileştirme faktörün en emniyetli ve vakit bakımından en uyumlu yöntemidir. Öncelikle doktorunuzun sizlere reçete ettiği ilaçları aynen belirtildiği olarak kullanın. Elbette bu ilaçlar idrara çıkmada güçlük, az kalp atışı ve solunumda yavaşlık, uyuşukluk, mide bulantısı, kabızlık ve az kan basıncı benzeri birtakım hemen yan tesirlere yöntem açabilir, hazır olun. Hafif ağrılar amaçlı reçetesiz ağrı kesiciler kullanmaya başlamadan önce hekime danış]]> Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safra.gen.tr/kapali-safra-kesesi-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 23:59:29 +0000 Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı; Safra, karaciğerimizde  üretilen çeşitli bileşenlerden oluşan vücudumuzun bir sıvısı dır. Safra vücudumuzdaki çeşitli artık maddelerin atılması ve sindirimde rol almaktadır. Karaciğerimiz i Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı; Safra, karaciğerimizde  üretilen çeşitli bileşenlerden oluşan vücudumuzun bir sıvısı dır. Safra vücudumuzdaki çeşitli artık maddelerin atılması ve sindirimde rol almaktadır. Karaciğerimiz ise vücudumuzun en önemli laboratuvarıdır. Bu görevini yaparken safranın üretilmesi ve safranın içeriğini oluşturan bileşenlerin ayrıştırılıp ihtiyaca göre düzenlenmesi en önemli yardımcı unsurlardan birisidir. Safra anlaşılacağı üzere vücudun vazgeçilmezlerindendir. Üretilen safra yolculuğuna karaciğerdeki en küçük safra yollarından başlamaktadır. Karaciğer içerisinde bulunan  küçük safra yolları toplanarak daha büyük safra yollarını sonunda da ana safra kanallarını oluşturmaktadır. Safranın yolculuğunun bitip de görevinin başladığı yer ise midenin devamında olan on iki parmak bağırsağımız dır. Safra yolları, pankreas kanalı ile birlikte on iki parmak bağırsağına açılarak sindirimde önemli görevler almaktadırlar.Bu şekilde içerisindeki atıklar da bağırsağa ulaşıp vücuttan uzaklaşmaya başlamıştır.Safra kesesi, karaciğerin hemen bitişiğinde yer alan su damlası şeklinde bir kesecik tir. Görevi asla ve asla safrayı üretmek değildir. Safra kesesinin görevi karaciğerin ürettiği fazla miktardaki safrayı yemek yenilmediği zamanlarda biriktirmek yemek sırasında ise büzülerek içindeki safrayı önce safra yollarına oradan da on iki parmak bağırsağına göndermektir. En sık karşılaşılan hastalıkları ise taşa bağlı olarak gelişen iltihaplanma, safra yollarının tıkanması, pankreasın iltihaplanması yani pankreatit dir. Safra kesesinde ve safra yollarında oluşan  kanserler de karşımıza çıkabilen çok ciddi hastalıklardır. Bu bölgenin kanserleri ayrıca incelenmesi gereken  hastalıklardır.

  Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı
  Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı; Safra taşlarının bulunduğu yer ve yol açtığı duruma göre tedavi planı oluşturmak gerekmektedir. İlaç tedavisi ile safra taşlarından kalıcı olarak kurtulmak maalesef ki mümkün değildir. Sadece safra kesesinde bulunan taşların tedavisi için safra kesesinin cerrahi olarak alınması gerekmektedir. Bu işleme tıp dilinde kolesistektomi denilmektedir. Kolesistektomi, açık ya da kapalı yöntem ile yapılmaktadır. Kapalı yöntem laparoskopik yöntemdir, karın bölgesinde kesi açmadan oluşturulan delikler ile yapılan karın ameliyatı şekline denir. Cerrahi yöntemlerde esas olan safra kesesinin tamamının güven ile alınmasıdır. Çeşitli yöntemlerin gelişmesi ile yapılan ameliyat aynı kalırken ameliyat sonrası normale dönme, ağrı ve yara izi oluşumu hasta açısından  üstünlükler elde edilmektedir. Kapalı yöntemde, karın içine 4 farklı yerden açılan  delikler ile ya da göbek deliği içinde oluşturulan tek büyük delik ile ameliyat gerçekleştirilmektedir. Her iki yöntemde de ameliyat sonrası açık yönteme göre hastalarda daha hızlı normale dönme, ve daha az ağrı hissedilmektedir.. Tek delik açılarak  yapılan kapalı safra kesesi ameliyatının tek insizyon laparoskopik kolesistektomi denilmekte ve en önemli üstünlüğü ise göbek içine gizlenen kesi sayesinde izsiz cerrahi bir işlem  olmasıdır. 
  ]]>
  Safra Kesesi Mide Bulantısı https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-mide-bulantisi.html Tue, 27 Nov 2018 01:16:32 +0000 Safra kesesi mide bulantısı, karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karaciğerin altında yer alan torba biçimde bir organdan kaynaklanmaktadır. Kesenin misyonu, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak, ve gerekli aralıkla Safra kesesi mide bulantısı, karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karaciğerin altında yer alan torba biçimde bir organdan kaynaklanmaktadır. Kesenin misyonu, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak, ve gerekli aralıklarla on iki parmak bağırsağına safra salgılamaktır. Safra Kesesi İltihabı Safra kesesi taşlarının sebep olduğu bir tür iltihaplanmadır. Tıp dilinde kolesistit denir. İki versiyonu vardır. 

  Kronik safra kesesi irini safra kesesi büzülür, ihtiyacı benzeri çalışamaz duruma gelmektedir. Hastanın karnında, özellikle yemeklerden sonra gaz ve gerginlik vardır. Ayrıca; sağ yandan başlayıp, kaburgaların altına denli dağılan belli bir süre bir ağrı ve sarılık nöbetleri de görülür. Tıp dilinde kronik kolestit denir. Bu sağlık sorunu çoğunlukla 40 yaşını geçmiş kilolu bayanlarda görülür. Akut safra kesesi iltihabı özellikle, safra yollarındaki taşın neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde akut kolestit denir. Hastada karnın sağ üst bölümüne iştirak eden anlık, kuvvetli ve hızlı gelişen, sırta, üstelik sağ omuzun ucuna denli dağılan ağrı vardır. Ateş artar, öğürme ve bulantı görülür. Her 2 tür safra kesesi iltihabında da; derhal hekime müracaat etmek gereklidir. Operasyon gerekebilir. Gastrit midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması neticesi meydana çıkan bir hastalıktır. Mide irini veya mide nezlesi de denir. 
  Safra Kesesi Mide Bulantısı
  Mide Bulantısının Nedenleri 
   
  Mide bulantısına neden olan birçok sebep vardır.
  Hamilelik: Gebelik bu rahatsızlığın yaygın sebeplerindendir. Bu yüzden gebe olanlarda erken bulantısı gün süresince rastgele bir sürede oluşabilir ve yakınında öğürme da görülebilir. Hamilelik çağında görülebilen bulantı ve kusmanın nedeni tam anlamıyla da bilinmemekle beraber ruhsal faktörlerle hormonal değişimlerin partner ürünü olduğu düşünülmektedir. Hamilelerin hemen hemen da yüzde 80 inde görülebilen bulantı ve öğürme sıkıntıları çoğunlukla önce adet (regl) gecikmesinin birden çok gün ardından başlar ve gittikçe çoğalarak 8. hamilelik haftasında dayanılması en kolay değil günlere ulaşır.  
  Gıda Zehirlenmesi 
  Gıda zehirlenmesi mide bulantısının yaygın nedenlerinden bir diğeridir ve çoğunlukla kusmayla beraber olur. Birçok vaziyette, şayet gıda zehirlenmesi ise, bulantı anında hemen yemeği yedikten anında sonra meydana gelmektedir.  
  Stres ve Anksiyete 
  Anksiyete ve ruhsal baskı de bulantının nedenleri olabilir. Stresli bir vaziyette midenizin bulanmaya eğilimli olduğunuzu çözdüyseniz, o vakit meditasyon ve derin soluk alma egzersizleri benzeri birtakım ruhsal baskı yenme tekniklerini öğrenmek, mide bulantısı karşın sizi rahatlatmaya destekçi olabilir. 
   
  İlaçların Yan Tesirleri 
  Belli ilaçlara tepkiler da bulantının sebeplerinden biridir. Bu, özellikle birtakım antibiyotikler ve kuvvetli ağrı kesicilerdedir. Rastgele bir bir şey almadan öncesinde ilaçların prospektüslerini okuduğunuza emin olunuz.  
  Araç Tutması 
  Araçların tutması sorunu mide bulantısının nedenlerinden bir başkasıdır ve bu epeyce az insana mide bulantısı yapar. Bazıları, bulantı hissetmeden bir arabanın arka koltuğuna oturamaz vaziyette olduklarını değişiklik etmişlerdir. Diğerleri ise bir camdan dışarı bakamazlar ise bulantı çekerler. 
   
  Enfeksiyon 
  Enfeksiyonlar sıkça mide kramplarına, abdominal ağrıya ve bulantıya sürükleyebilir. Rota virüs benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar bulantıya sürükleyebilir, H.Pylorideki bakteri tarafında da enfeksiyonlar olabilir. Mide bulantısı en sık sık sindirim sistemi sıkıntıları, kokulara karşın fazla duyarlık, fazla yüksek tansiyon veya diyabet ve iç kulakla alakalı proplemleri meydana iştirak eden insanlarda görülmektedir. Yeniden birtakım kişilerde kimyevi değişikliklerle uyarılan hücre veya hudut uçları d]]> Hidropik Safra Kesesi https://www.safra.gen.tr/hidropik-safra-kesesi.html Tue, 27 Nov 2018 19:41:11 +0000 Hidropik Safra Kesesi: Safra kesesi hiropiği nadir şekilde karşımıza çıkan bir hastalık türüdür. Hidropik safra yoğunlukla intraoperatif tanı konulan bir akut batın nedenidir. Sıklıkla görünmeyen bu hidropik safra kesesi ra Hidropik Safra Kesesi: Safra kesesi hiropiği nadir şekilde karşımıza çıkan bir hastalık türüdür. Hidropik safra yoğunlukla intraoperatif tanı konulan bir akut batın nedenidir. Sıklıkla görünmeyen bu hidropik safra kesesi rahatsızlığı  etiyolojisi tam bilinmeyen bir hastalık olarak 1888'lerde karşımıza çıkmıştır.O tarihten bu yana günümüze kadar sadece 340 vakaya rastlanmış ve tedavisi cerrahi operasyonlarla yapılmış hasta sağlığına kavuşmuştur. Tıbbı geçmişinde bu hastalığa sahip olup hipotiroidizm mevcut olan hasta loporist kullanarak bu hastalığın ağrılı geçmesini engelliyor.

  Hidropik Safra Kesesi Belirtileri: Hastalığın belirtileri şiddetli karın ağrısı, ateş, ishal, mide bulantısı, Titreme ve halsizlikle baş gösterip belirtileri verir. Elle muayenede batın muayenesinde bastırıldığında şiddetli ağrıyla baş gösteriyor. Ağrının şiddeti artıyorsa ve kalıcılığı sürüyorsa batın muayenesinde elle muayenede lokazite hassasiyetiyle patolojik bulgular saptanabilir.


  Hidropik Safra Kesesi
  Hidropik Safra Kesesi laboratuvar bulguları: Hemoglobin, glikoz, bilirin, böbrek, karaciğer ve akciğer fonksiyon hormon testleri ultrasonografi safra kesesi tahlilleri yapılarak hastalığın teşhisi yapılabilir. Hastalığın erkenden teşhisi hastalığın ilerlememesinde önemlidir. Özellikle ileri yaşlarda 50 ve üstü yaşlarda bu hastalıkta daha dikkatli olmak doktor kontrolünde olmamız gerekir. 
  ]]>
  Safra Kesesi Temizliği https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-temizligi.html Wed, 28 Nov 2018 08:16:59 +0000 Safra kesesi temizliği, karaciğer temizliği ile birlikte gerçekleştirilir. Buna başlamadan önce sindirimi düzelterek, kabızlığı gidermek, mide ve bağırsaklardaki olası yaralardan kurtulmak gerekir. Bu sayede sindirim sistemi saf Safra kesesi temizliği, karaciğer temizliği ile birlikte gerçekleştirilir. Buna başlamadan önce sindirimi düzelterek, kabızlığı gidermek, mide ve bağırsaklardaki olası yaralardan kurtulmak gerekir. Bu sayede sindirim sistemi safra kesesiyle birlikte karaciğerin zararlı maddelerden kurtulmasını sağlar. Doktor gözetiminde safra kesesi temizliği yapılacaksa, bu kişilerin önden hazırlık yapmasına gerek olmaz. Sadece üçüncü gündeki yapılacaklar yeterli olur. Ancak evde kendiniz bunu yapacaksanız, önereceğimiz ön hazırlıkları yapmalısınız.

  Safra kesesi temizliğinde ön hazırlık

  Doktorun başka bir önerisi bulunmuyorsa, 50 yaşın üzerindekiler ve kronik hastalar ön hazırlık yapmalıdır. Daha sonra 3 günlük safra kesesi ve karaciğer temizliği uygulanmalıdır. Ön hazırlıkta 28-35 gün belirli bir beslenme programı uygulanacaktır. Bunun için;

  Sabahtan öğleye meyve ve salata yemeli ya da meyve ile sebze suyu içilmelidir. Örneğin greyfurt suyu, limon suyu, elma suyu, ıspanak suyu ya da bunların karışımı içilebilir.

  Öğlen yemeğinde salata ya da yoğurt yanında sebze yemeği yiyebilir ya da sadece salatayla veya sarımsaklı maydanozlu yoğurt yiyebilirsiniz.

  Akşam yemeğinde salata ya da meyve yiyebilirsiniz. Dilerseniz tercihinizi balla birlikte yeşil çaydan yana kullanabilirsiniz. Ancak balı çayın içine karıştırmadan tüketin.

  Gece yatmadan evvel 30 gram sarımsaklı zeytinyağı ile 30 gram limon suyunu karıştırarak için.

  Safra Kesesi Temizliği
  Genç yaştaki kişiler ve sağlıklı kişiler bu beslenme programını 14 gün süreyle uygulayabilir.

  Ön hazırlıkta haftada 1-2 gün sadece meyve suyuyla ya da havuç suyuyla geçirmenin iyi olacaktır. Eğer kabızlık sorunu çekiyorsanız, salataya ya da yemeğinize sinameki serpebilirsiniz. Bu arada ön hazırlığa başlamadan safra kesesi temizliğine ve karaciğer temizliğine niyet ederseniz, karaciğeriniz bu niyetinize göre çalışmasını planlar.
   
  Safra kesesi temizliği (Aynı zamanda karaciğer temizliği de olur)

  Safra kesesinin ve karaciğerin temizlenmesi 3 gün sürer. Temizlik öncesinde akşam, tercihinize bağlı olarak magnezyum sülfatla ya da sinamekiyi öğüterek içebilir veya lavmanla bağırsaklar boşaltılır.

  Birinci Gün

  Bağırsaklar boşaltılınca, meyve ya da sebze suyu içilir. En iyi safra kesesi ve karaciğer temizliği elma suyu ile sağlanır. Bunun yanında havuç suyu, limon suyu, greyfurt suyu ve ıspanak suyu da içilebilir. Ancak meyve ve sebzelerin taze ve mevsiminde olmasına, hemen sıkılıp içilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca bunların dörtte biri suyla karıştırılmalıdır. İçilecek meyve ve sebze suları 1,5 litre ile 3 litre arasında olmalı.

  İkinci Gün

  Aynı birinci gün gibi meyve ve sebze suları içilir. Çalışan kişiler sadece gündüz meyve yiyebilir. Ancak ikinci günde akşam büyük abdeste çıkılmazsa, magnezyum sülfat ya da sinameki ile lavman yapılmalıdır.

  Üçüncü Gün

  Tüm gün içinde meyve ve sebze sularına devam edilir. Akşam saat beşten sonra 1 bardak suyun içinde magnezyum sülfat eritilerek içilir. Bu olmazsa toz sinameki konulur. Saat yediye kadar başka bir şey içilmez. Bu saatten sonra saat yedide sağa karaciğerin üstüne ılık su torbası konur ve yatılır. 15 dakika arayla 50 gram zeytinyağı, 50 gram limon suyu karıştırılarak içilir. Bu miktarın toplamı orta kilolu, orta boylu olanlar için 500 gram, boylu, kilolu olanlarda 600 gram, zayıf, genç ve kısa boylularda 400 gram olmalıdır. Limon suyun hep taze sıkmalısınız. Yağ nedeniyle bulantı sorunu olursa, nane çiğneyebilirsiniz. Bunları içmeye saat dokuza kadar devam edin. Saat on bire kadar ılık torba karaciğer üzerinde olsun. Sadece tuvale]]> Safra Kesesi Çamuru https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-camuru.html Wed, 28 Nov 2018 17:01:11 +0000 Safra Kesesi Çamuru; Safra kesesinin içinde bulunan sıvının vakit geçtikçe yumuşaklığını kaybetmesi ile oluşur ve ileri ki vakitlerde taş oluşmasına neden olur. Karaciğerden safra kesesine geliş yolu zaman içerisin de ve Safra Kesesi Çamuru; Safra kesesinin içinde bulunan sıvının vakit geçtikçe yumuşaklığını kaybetmesi ile oluşur ve ileri ki vakitlerde taş oluşmasına neden olur. Karaciğerden safra kesesine geliş yolu zaman içerisin de ve alınmayan bir takım önlemler ile çamurlaşır. Bu çamur safra yolunu tıkayabilir ve ileri ki vakitlerde o çevrede taşların meydana gelmesine sebep olur. Bu taşlar ileri de sancılı bir zamanı peşinden getirir ve insanın hayat kalitesini düşürür. 

  Safrada oluşmuş olan çamurların varlığından çoğu vakit insanların haberi olmaya bilir. Yeni gelişmeye başladığı zamanlarda insanlara karşı hiç bir etki göstermeksizin, çevrede yerleşme oluşturan bu çamurlar sinsi bire şekilde bölgeyi tıkar ve ileri ki zamanlarda ciddi problemlere sebep olur. Bu problemlerin ilk başında ise ağrılı bir zaman gelir ve devamında insanlar de bulantı, kusma gibi belirtileri gösterir. Safra kesesinde meydana gelen çamurun giderilmesi için ameliyata gerek duyulmamaktadır. 

  Düzenli bir şekilde beslenme listesi, öğün geçmeden bir program şeklinde yemek yiyerek çamurların temizlenmesini sağlanabilir. Ancak doktor kontrolünde bulunmadan kendi teşhisiniz ile safra kesenizde çamur bulunduğu kanısına varmış iseniz ilk olarak bir gastroskopi yaptırmanızda yararı olacaktır. Safra kesesinde meydana gelen çamurların ilk belirtileri ise titreme, üşüme, geğirme, kusma hissi ve bulantıdır. Oldukça fazla insanda bu belirtiler dahilinde safra kesesi çamuru olduğu düşünebilir. Fakat pek fazla hastalığın da belirtisi olan bu etkiler insanda gözüktüğünde ilk olarak şikayetini bir uzmana söyleyip uygun olan testleri yaptırmalıdır.

  Safra Kesesi Çamuru

  Safra kesesi çamurları insanlarda bir kere oluşmasının ardından devamını getirebilen bir problemdir. Özellikle bu hastalığın yükseliş gösterdiği zamanlar gebelik, oruç, uzun zamanlı aç kalma durumu gibi çamurların meydana gelmesine sebep olmakla beraber yükselmesine de sebebiyet oluşturmaktadır. Bu durumların düzeltilip normal olan bir sürece geçilmesi durumunda ilk olarak çamurda azalma neticesinde kayboluş görülecektir. Tedavi ilk olarak hastanın safra kesesinde meydana gelmiş olan çamurun gelişimine bakılır. 

  Eğer çamur ilaç tedavisi ile düzeltilebilecek gibi görünüyorsa hastaya ilk olarak ilaç tedavisi tavsiye edilir. Bu konuda da hastaya verilecek ilaç 'ursodeoksikolik asit adlı ilaçtır ve  hastanın haline bakıldıktan sonra verilmesi önerilir. Eğer hasta bu ilacı kullandığı zaman mide sorunu yaşar ise kısa bir vakitte mide doktoruna gidilmesi en doğru tercih olacaktır. Aynı vakit de safrada gözüken bu olayı düzeltebilecek 'ursofalkın ve motilium gibi ilaçlarda safra kesesi çamurunun üstesinden gelebilmektedir. Safra kesesi çamuru her insanda gözükmesi mümkün olan bir problemdir. Fakat bazı insanlarda ilerleme gösterebilirken, bazılarında ise kendiliğinden kaybolabilir.

  ]]>
  Safra Kesesi Taşı Ameliyatı https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-tasi-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 15:48:32 +0000 Safra kesesi Taşı Ameliyatı: İçinde milyonlarca madde barındıran safra karmaşık bir kimyasal yapıya sahip olmaktadır. Safra kesesinde taş oluşması durumunda kullanılan tek yöntem cerrahi müdahale yapılması yani ameliya Safra kesesi Taşı Ameliyatı: İçinde milyonlarca madde barındıran safra karmaşık bir kimyasal yapıya sahip olmaktadır. Safra kesesinde taş oluşması durumunda kullanılan tek yöntem cerrahi müdahale yapılması yani ameliyattır. Eskiten safra kesesi taşları ilaç ile eritilmekte ya da bu taşların kırılması gibi yöntemler denenmiş olsa da zamanla bu yöntemlerin fayda sağlamadığı anlaşılmıştır. Aslında sorun taşların yok edilmesi değil, yeniden oluşmasını engellemek olmaktadır. İlaç ya da farklı yöntemler ile ortadan kaldırılan taşların ise bir süre sonra yeniden oluşma riski bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, safra kanseri hastalarının %90’ında safra taşının da görülmesi, safra kesesi taşının uzun süre çıkartılmaması durumunun kansere yol açtığı kanısına varılmasına yol açsa da bu kesin olarak kanıtlanmış bir durum olmamaktadır. Nadir olarak görülen bir kanser türü olan safra kesesi kanserinin çok belirgin bir belirtisi olmadığı için tedavi uygulaması da oldukça zor olmaktadır.

  Hamilelikte safra kesesi taşı görülmesi halinde herhangi bir müdahalede bulunmamak gerekse de hastada bir komplikasyon oluşması halinde gebelikten ayrı olarak, gebeliğin devam etmesi durumunda da hastayı tedavi etmek gerekeceği için, gebeliğin hangi döneminde olursa olsun cerrahi müdahale gerçekleştirilebilmektedir.

  Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

  Her safra kesesi taşının ameliyat edilmesi mecburi olmamakla beraber, herhangi bir şikâyet belirtisi göstermeyen safra kesesi taşı durumunda bu hastanın tercihine bırakılmaktadır ve hastanın riski göze alması durumunda ameliyat yapılmayabilmektedir. Ancak, şikâyet belirtileri oluştuğunda hastanın ameliyat edilmesi gerekmektedir. Safra kesesi taşı nadiren de olsa genellikle bir anatomik bozukluk ya da bir kan rahatsızlığı olması durumunda çocuklarda da görülebilmekte ve bu çocukların da ameliyat edilmesi gerekmektedir. 

  Safra kesesi ameliyatları artık genellikle laparoskopik yöntemler ile gerçekleştirilmektedir ve bu altın standart olarak kabul edilmektedir. Bu yöntem açık ameliyata göre çok daha güvenli bir yöntemdir. Safra kesesi tümörü ameliyatında komplikasyon oluşması durumu çok nadir olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra kanama durumu olabilmekte, ana safra yolları zedelenebilmekte ya da safra kaçakları oluşabilmektedir. Böyle bir durumda ikinci bir ameliyatın gerekebilme ihtimali bulunsa da bu durumların çoğu kendiliğinden toparlanmaktadır. Bu komplikasyonların en çok görüldüğü zaman laparoskopinin öğrenme aşamasında olmuştur. Günümüzde bilgilerin de artması ile bu durum çok nadir olarak görülmektedir. 

  ]]>
  Safranın Kilosu Ne Kadar https://www.safra.gen.tr/safranin-kilosu-ne-kadar.html Thu, 29 Nov 2018 17:09:31 +0000 Safranın Kilosu Ne Kadar,  Safran son baharda çiçek açan, 20, 30 cm boyunda soğanlı bir kültür birisidir. Latince adı( crocus sativus )olan safran bitkisi süsengiller familyasındandır. Bitkinin yaprakla
  Safranın Kilosu Ne Kadar,  Safran son baharda çiçek açan, 20, 30 cm boyunda soğanlı bir kültür birisidir. Latince adı( crocus sativus )olan safran bitkisi süsengiller familyasındandır. Bitkinin yaprakları şeritimsi mor çiçekleri üç tepelidir. Safran baharatın çok keskin bir tadı ve kokusu vardır.
  Safran bitkisi daha çok İspanya, Fransa,İtalya, İran ve Hindistan da yetiştirilmektedir. 
  Sebze ve meyve yönünden oldukça zengin olan Türkiye bitki yönünden de fazlasıyla şanslı bir ülkedir. Türkiye de adı safran la özlemiş olan Safranbolu da şuan aktif olarak yetiştirilmektedir. Safranın nesli tükenmesi ve safran yetiştiriciliğine teşvik etmek için Karabük valiliği ve ilçe tarım müdürlüğü il özel idare kaynaklarından çeşitli faaliyetler başlattı. Bu faaliyetlerin sonucunda şuan Safranbolu ilçesinde 20 dönüm arazide safran yetiştirilmektedir.

  Dikim Zamanı

   Ağustos ve Eylül ayları arasında dikilir. Dikimden önce toprak çok iyi bir hazırlık ister. Toprak derin bir sürümden sonra 3 4 kez ikileme ister. Safran soğanları 20 cm derinliğe gömüldükten sonra üstü yanmış hayvan  gübresiyle örtülmelidir. ilk yıl çiçek açması çok önemli değildir. Çok yıllık bitki olan sarandan 4 yıl ürün alınabilir. Safran soğanın kg satış fiyatı 40 ile 50 TL arası değişmektedir. 
  Safran eylül ekim ayları arasında hasat edilir ve çiçekleri toplamak oldukça zahmetlidir hassasiyet gerektirir sabah güneşin ilk ışıklarıyla toplanmaya başlanır. tam açmadan toplanan çiçekler  toplandıktan sonra serip açması beklenir açınca çiçeğin içindeki kırmızı tepecikler ayrı alınır tepeciklerin sapı sarı olan yer ayrı alınır ve güneş görmeyen ortamda  ayrı yerlerde kurutulur. Birlik de alındığı taktirde kırmızı olan tepecik değerini kaybeder.Tepecikler renk vermesi sarı sapları ise koku vermesi için kullanılır. 

  Safranın Kilosu Ne Kadar
  Dünyanın En Pahalı Baharatı

   Kendi ağırlığının 100.000 katını boyaya bilen safran dünyada 3 bin 500 yıllık bir geçmişe sahiptir ve yılda sadece 15 20 kilogram üretilmektedir.Gıda ve kimya sanayinde kullanılan safran oldukça pahalıdır. 1 kilogram safran için 120 çiçek kullanılmaktadır. safran yoğun emek isteyen ve düşük verimi olan bir bitkidir zor şartlarda yetişmesi ve çiçeğin çok küçük bir  parçasından elde edilmesi nedeniyle oldukça pahalıdır. Güzel kokulu çiçeklerden bin bir zahmetle çıkartılan kilosu 20 bin TL olan bu baharat kırmızı altın olarak da anılmaktadır.

  Faydaları 
  • Kalp ve damar sağlığını korur
  • Kanser tedavilerinde kullanılır 
  • Depresyona iyi gelir 
  • Göz sağlığına iyi gelir 
  • Sedef hastalığı tedavisinde kullanılır
  • enfeksiyon önleyici özelliği vardır
  ]]> Safra Kesesi Ne İşe Yarar https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-ne-ise-yarar.html Fri, 30 Nov 2018 14:04:24 +0000 Safra kesesi ne işe yarar: Safra kesesi denilen bu organ bilindiği gibi karaciğerde üretilmiş olan safra sıvısını depolayan yapıya sahip bir organdır. Özellikle açlık halinde safra kesesinde depolanmış olan Safra kesesi ne işe yarar: Safra kesesi denilen bu organ bilindiği gibi karaciğerde üretilmiş olan safra sıvısını depolayan yapıya sahip bir organdır. Özellikle açlık halinde safra kesesinde depolanmış olan safra sıvısı, konsantre edilerek depolanır. Sindirim esnasında safra kesesi kasılıp, içerisinde bulunan safra sıvısını on iki parmak bağırsağına boşaltmış olur. Ve bu yağlı maddelerin emilimini sağlar.

  Yetişkin bir insan günde ortalama olarak 700 ml safra üretir. Safranın ise en önemli görevi yağları ufak damlacıklara bölmektir. Bununla beraber yağ sindiriminin son kalıntıları olan maddelerle, yağda çözünen vitaminlerin emilimine yardımcı olmaktır. Bu vitaminler ise A, D, E ve K vitaminleri olarak bilinir. Aynı zamanda kanda yer alan ve mühim sayılan yıkım ürünlerinin dışarı çıkarılmasında rol alır. Unutulmamalıdır ki safrada meydana gelen aşırı derecede su kaybı, tuz kaybı, safra kesesine aşırı oranda kolesterol salgılanması gibi olumsuz şartlarda, kolesterol çok sürmeden çöker ve safra taşlarının da oluşumu gerçekleşmektedir.                                                                                                                                                                                                                   

  Safra Kesesi Ne İşe Yarar

  Safra kesesi taşlardan veya başka nedenlerden tıkandığında, safra asla bağırsağa akıtılamaz, karaciğer ya da safra kesesi tarafından emilip kısa zamanda kana karışır. Bu insanlarda sarılığın ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Rahatsızlıkta göz akları ve cilt sarı renge dönüşür. Safra bağırsağa gelmiş bulunan mide asidi sebebiyle asidik özellik elde etmiş olan gıda karışımlarını nötralize etmektedir. Antiseptik özelliği olduğundan, zararlı bakterilerin yok olmasında büyük rol oynamaktadır. Bununla ilgili bilinmesi gereken bir şey de kısaca, safra kesesinin iltihaplanmasıdır ve buna da kesede oluşan taşlar neden olmaktadır. Bu taşlar ise kese içerisinde bulunan pigmentlerin ve kolesterolün çökelen denilen bir yapılaşma oluşturmasıyla ortaya çıkmaktadır. Yine bu durum ise organ içindeki dengenin bozulması ile oluşmaktadır. 

  ]]>
  Safra Kesesi Taşı https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-tasi.html Sat, 01 Dec 2018 13:09:37 +0000 Safra Kesesi Taşı, Safra kesesi taşları kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen, oldukça ağrılı geçen bir hastalıktır. Karaciğerden günde yaklaşık 1 lt kadar safra salgılanır ve bağırsaklardan yağlarla bazı v Safra Kesesi Taşı, Safra kesesi taşları kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen, oldukça ağrılı geçen bir hastalıktır. Karaciğerden günde yaklaşık 1 lt kadar safra salgılanır ve bağırsaklardan yağlarla bazı vitaminlerin emilimini sağlamak başta olmak üzere çeşitli bir takım görevleri yerine getiriyor. Safra, karaciğerden midenin devamında bulunan oniki parmak bağırsağına doğru akarken safra kesesine uğrayarak burada birikir ve suyu emilerek yoğunluğu daha da artar. Özellikle yağlı bazı gıdaların yenmesinin ardından safra kesesi kasılarak içerisindeki yoğunlaşmış safrayı on iki parmak bağırsağına doğru sevk eder. Normal koşullarda bileşiminde bulunan değişik maddelerin belirli miktarlardaki karışımıyla akışkanlığını sürdürür. Ama safranın içinde yer alan bu bileşenlerdeki herhangi bir artış veya azalma, safranın akışkanlığında bozulmaya ve tortu bırakıcı bir hal almasına neden olur.

  Hem bu tortular hem de uzun süre sadece damar yoluyla beslenen ya da uzun süreli aç kalma durumlarında safra çamuru denen safra çökeltileri de safra taşı oluşumuna neden olur.

  Safrada taş oluşumu başladıktan sonra taşların sayısı ve büyüklüğü artarken çoğu zaman şikayetlere neden olmazlar. Büyük bir kısmı sessiz olarak seyreden safra kesesi taşları, acil durumlar dışında bazı tetkikler yapılırken veya bazı ameliyatlarda tesadüf sonucu fark ediliyor. Fakat safra kesesi içinde bulunan ve yerçekiminin etkisinden dolayı hareket eden taşlar, safra kesesinin çıkış kısmını tıkayıp, olağan boşalmasını engellediği zaman belirti vermeye başlar. Safra taşı hastalığının seyri esnasında taşın ana safra kanalına düşmesi halinde daha sorunlu bir sürece giriliyor. Tıkanma sarılığı olarak adlandırılan bu süreçte hastada karın ağrısı, idrar rengi kırmızı, sarılık ya da kahverengi olması, bulantı, kusma bazen de ateş görülebilir. Eğer bunlara enfeksiyon da eklenirse hayatı tehdit edecek ciddi sorunlara yol açıyor. Bu hastalığa Kolanjit adı denir. Kolanjit dışında ortak safra kanalına düşen safra taşı, pankreasın iltihabi hastalığı olan akut pankreatite de neden olabilmekte. Bu hastalık hayatı ciddi manada tehlikeye sokabilir.

  Safra Kesesi Taşı

  Bu taşlar safra kesesinin iltihaplanması, safra kanalına taşın düşmesiyle meydana gelen tıkanma sarılığı, safra kanallarının tümünün ve pankreasın iltihaplanması gibi çok ciddi hastalıklara da sebep olabiliyor. Hastalarda oluşan şikayetler genellikle karın sağ üst bölgesinde de ağrı, bu ağrının sağa doğru yayılması, sırtta sağ kısımda da hissedilmesi, bulantı bazen de kusma atakları şeklindedir. Eğer iltihaplanma varsa bu tabloya ateş de eklenir. Bu ağrılı ataklar genellikle yağlı ağır bir yemeğin ardından başlar ve 1 ya da 5 saat kadar sürer.

  Doğal seyri sırasında giderek büyüyen ve sayıları artan safra taşları sürekli safra kesesinin iç tarafını tahriş ederek kronik bir iltihap şeklindeki tablonun giderek kansere dönüşme riskini de arttırır. Özellikle 2–3 cm'lik boyutları aşan taş olgularında bu risk daha yüksektir.

  Risk Faktörleri;

  Safra kesesi taşlarına kadınlarda daha çok rastlanıyor. Ayrıca yaşın ilerlemesi, kiloda fazlalık ve kadınlarda çok doğum yapmış omak risk faktörleri arasında yer alır.

  Hastalığın tanısı muayene bulgularıyla birlikte kan, gaita tetkikleri, idrar ve ultrasonografi ile konulur. Bu tetkiklerle  %100'e yakın kesin teşhise ulaşılabilir. Kimi zaman bilgisayarlı tomografi, MRI gibi diğer görüntüleme yöntemlerine de başvurulur. Ayrıca safra kanalında bulunan taşlar için ultrason dışında ERCP denilen endoskopik girişimlerden hem tanı hem de tedavide faydalanılır.

  Safra Kesesi Taşlarının Tedavisi Nasıl Yapılır

  Hastalığın ve komplikasyonlarının tedavilerinde değişik yöntemlere başvurulmaktadır. Fakat en sık kullanılan yöntem laparoskopik ameliyatlardır. Safra kesesi ameliyatlarının %5'ten daha azı açık ameliyatla gerçekleşmektedir. Açık ameliyat yapılmasının en önemli nedeni karın içerisinde önced]]> Safra Kesesi Görevi https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-gorevi.html Sat, 01 Dec 2018 22:07:30 +0000 Safra kesesi görevi, Karaciğerde üretilen safra sıvısını vücutta depolama görevi yapan organ safra kesesidir. Vücutta meydana gelen açlık durumunda karaciğerde üretilip safra kesesinde birikmiş olan sıvı depolan Safra kesesi görevi, Karaciğerde üretilen safra sıvısını vücutta depolama görevi yapan organ safra kesesidir. Vücutta meydana gelen açlık durumunda karaciğerde üretilip safra kesesinde birikmiş olan sıvı depolanır ve besinler vücuda alındığında safra kesesi kasılmaya başlar ve içindeki sıvı on iki parmak bağırsağına geçerek besinlerin emilimini sağlar. Üretilen bu safranın en önemli işlevi vücuttaki yağlı besinlerin parçalanmasına yardımcı olur ve yetişkin bir insanda vücut günde ortalama 800 mili litre safra üretme özelliğine sahiptir. Safra kesesi sindirmiş olduğu yağlı besinlerin son kalmış miktarlarında ki yağda çözünmüş olan vitaminlerin emilmesine de yardımcı olur.Bu vitaminler A, E ve K vitaminleridir. Safrada tuz, su kaybı olursa ve safra kesesindeki aşırı yağlanma yada kolesterol salgılanması durumlarında kolesterol kötü etkilenir ve çöker bu da safrada taş oluşumu meydana getirir. Eğer safra kesesinde taş oluşursa ve bu taşlardan dolayı safra kesesi tıkanırsa safra bağırsağa geçmez buda safranın karaciğerde yada safra kesesinde emilip kana karışmasına sebep olur. Kana karıştığında da sarılığa sebep olur. Sarılıkta gözlerin beyazları ve cilt sarı renk olur. Safra bağırsağa geçmiş olan mide asidi sebebiyle asidik özellik kazanmış olan besin karışımlarını nötralize eder. Antiseptik özelliği bulunması sebebiyle zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.

  Safra Kesesi Görevi

  Safra kesesi rahatsızlıkları

  • Safra kesesi iltihaplanması, safra kesesinde zamanla meydana gelebilecek taşların sebep olduğu iltihaplanmadır. Bu iltihaplanmaların akut ve kronik adıyla bilinen iki türü vardır. Kronik olan rahatsızlıkta safra kesesi büzülmeye uğradığı için çalışması zorlaşır ve organın hacmi büyür. Böyle rahatsızlık oluşan kişilerde aşırı gaz, sindirim sorunu ve karında ağrı meydana gelmektedir. Vücudun sağ tarafında alt tarafa doğru yayılmaya başlayan ağrılara ve bu artan ağrılarla birlikte sarılık meydana gelir. Aşırı kilo problemi olan ve yaşı ilerlemiş olan bayanlar bu hastalığın riskini taşıyabilir. Eğer safra kesesinde oluşmuş olan taşlar safra yollarına yerleşmiş ise buda akut iltihaplanma dediğimiz diğer hastalığa neden olur. Bu rahatsızlık meydana geldiğinde ise karnın üst tarafında oluşan aşırı ağrı, sırta ve omuz kısmına doğru yayılmaya başlar ve kusma, bulantı ve ateş yükselmesine sebep olur.
  • Safra kesesi taşları: Safra kesesi içinde bulunmakta olan pigmentlerin ve kolesterolün çökelek oluşturmasıyla meydana gelen yapılardır. Safra kesesi içindeki dengenin bozulması ile oluşur. Büyüklükleri ve türleri değişik olabilir. Oluşan bu taşların % 80 i  kolesterol taşları olmaktadır. Düz röntgenlerde görülmesi zor olan taşlar, içerisindeki kalsiyum miktarı artmaya başladıkça düz röntgende görülebilirler.Aşırı kilo problemi olan kişilerde ve bayanlarda daha fazla safra taşına rastlanmaktadır.

  Safra kesesinin görevini yapamadığı zaman oluşan belirtiler

  Hastalarda ilk başta ağrılarla başlayan şikayetler oluşmakta ve bu ağrılar genelde karın bölgesinin sağ tarafında ve sırtta belirti gösterir. Hastalarla hazımsızlık problemi oluşur ve bulantı, kusma şeklinde belirtiler göstermektedir.

  ]]>
  Safra Kesesi Büyümesi https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-buyumesi.html Sun, 02 Dec 2018 17:05:48 +0000 Safra Kesesi Büyümesi: Yapılan otopsi sonuçlarına göre mukayese edilen safra kesesi tü­mörünün görülme oranı yüzde 0,02 ve yüzde 0,60 arasında değişiklik göstermektedir. Bu olguların yüzde 0,2 ile 5′i Safra Kesesi Büyümesi: Yapılan otopsi sonuçlarına göre mukayese edilen safra kesesi tü­mörünün görülme oranı yüzde 0,02 ve yüzde 0,60 arasında değişiklik göstermektedir. Bu olguların yüzde 0,2 ile 5′ine safra ke­sesinin ameliyatla alınmasına karar verilir. Safra kesesi tümörleri de bütün tümörlerin ise yüzde 4′ünü oluşturur ve sindirim sistemi tümörleri içerisinde altıncı sırada yer alır. Bu da şüphesiz ciddi denilebilecek bir seviyede olduğu anlamına gelmektedir.

   B olguların da yüzde 90′dan fazlasın­da safra taşlarının mevcut oluşu tespit edildiğinden safra kesesi taşı ya da taşları başlıca neden olan faktör olarak kabul edilmiştir. B u değerlendirme içerisinde ele alınan işlemde, kadınlarda genelde 55 yaşın üstünde ve östrojen tedavisi görmüş olması, şişmanlık, safranın bileşiminin normalden farklı olarak değişmesi, lipoprotein metaboliz­malarında meydana gelen değişiklikler kolaylaştırıcı birer et­men olarak kabul görür.

  Bu hastalıkla alakalı olan araştırma­lara bakılır ise, safra kesesi taşma oldukça seyrek rastlanan topluluklarda genel olarak safra kesesi tü­mörlerinin görülme ve hatta oluşmasındaki aralığının da oldukça düşük olduğunu göstermiştir. Safra kesesi taşı­nın oluşması ile alakalı olarak çok sık görüldüğü toplumlarda ise tümörle karşılaşma oranı oldukça yüksektir.

  Safra Kesesi Büyümesi

  Belirtileri konusunu kısaca ele alırsak, genellikle daha önceleri yaşanılıp atlatılmış bir safra kesesi hastalığına yani safra kesesi taşı ya da iltihabı olarak meydana çı­kar. Bu hastalığın başlangıç döneminde yanıltıcı bir gidiş görülebilir bunu örneklemek gerekir ise; iştahsızlık, bu­lantı, kusma, zayıflama olarak sıralanabilir. Karnın üst genelde sağ üst bölümünde, arkaya doğru dağılan ve özellikle de geceleri artış kaydeden ağrı oldukça tipik bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalığın ilerleyişi süresince şiddetini artırır. Belirli bir orandan itibaren giderek ilerleyen bir sarılık ortaya çıkar ve aynı zamanda nerede ise her zaman kaşıntı görülür. Bunun yanı sıra karaciğer büyümesine de sık rastlanır.

  ]]>
  Safra Kesesi Ağrısı https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 13:47:58 +0000 Safra kesesi ağrısı, çok sık karşılaşılan karşılaşılsa bile genellikle karın ağrısı ile karıştırılan ağrılardır. Safra kesesi ağrıları tabi ki sağlıklı bir insanda meydana gelmez. Vücutta çok büyük görevler y Safra kesesi ağrısı, çok sık karşılaşılan karşılaşılsa bile genellikle karın ağrısı ile karıştırılan ağrılardır. Safra kesesi ağrıları tabi ki sağlıklı bir insanda meydana gelmez. Vücutta çok büyük görevler yapan safra kesesi, karaciğerden genel zehirleri biriktiği ve uygun şekillerde vücutta atılmak için depolandığı bir bölümdür. Vücutta çok önemli görevleri olan safra kesesi ağrısı çok büyük problemlerin belirtisi olabilir. Bu nedenle safra keselerinde meydana gelen ağrıların nedeni kesin olarak bilinmelidir. Aksi durumlarda aniden karşınıza çok tehlikeli safra hastalıkları çıkabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için gerekli muayene ve tedavileri yapmalısınız. Safra kesesi ağrıları genellikle kişinin karın bölgelerinde meydana gelen sorunlar ile kendisini ortaya çıkarmaktadır. Kişilerde birçok farklı belirtiye neden olarak rahatsızlıklar veren bu organ en çok ağrı problemi ile kişiyi zorlamaktadır. Safra kesesi ağrısı, meydana geldiği zaman bazen bulantı ve hatta kusma sorunları da görülmektedir. Aslında bu durumlar oldukça büyük tehlikelerin göstergesidir. Bu nedenle acil müdahalelerin yapılması kesinlikle şarttır. Bu durum çocuklarda çok fazla karşılaşılmayan durumlar olmakla birlikte genellikle orta yaşı geçmiş insanlarda meydana gelen problemlerden biridir. Bu nedenle yetişkinlerde bu ağrılar çok daha dikkate alınmalıdır. 

  Safra kesesi ağrısı neden olur

  Safra kesesi taşları: Bu durum birçok kişide meydana gelen safra kesesi ağrısı sorunlarının en büyük nedenidir. İyice gelişip büyüyene kadar kişilerde herhangi bir belirti vermezken bir süre sonra kişilerde çok büyük belirtiler göstererek kişinin yatağa düşmesine neden olan bir sorundur. bu problemin önemsenmemesi ve gerekli muayenelerin yapılmaması nedeni ile oldukça büyüdüğü için safra kesesi alınan insanlar bulunmaktadır. Safra kesesinde bulunan taşlar direk olarak kişide safra kesesi ağrısı sorunlarına neden olmaktadır. 

  Safra kesesi iltihabı: Yine çok fazla karşılaşılan bir durumdur. İnsanlarda yaygın olarak görülen bu problem daha ilk oluşumundan itibaren kişinin karın bölgelerine yakın yerlerde ağrılara neden olur ve kişide rahatsızlıkları ortaya çıkarır. Bu nedenle ağrıların nedeni iltihap sorunu da olabilir. 

  Safra kesesinin tıkanması: Bu sorun genellikle safra kesesinin farklı nedenlerine bağlı olarak tıkanması durumunda ortaya çıkan durumlardan biridir. Tıbbın gelişmesi sayesinde bu gibi durumlar cerrahi operasyonlar ile çok büyük riskleri olmadan ortadan kaldırılabilir.

  Safra kesesi ağrısı sorunlarının en büyük üç nedeni bu durumlardır. Bu durumların yanı sıra daha birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Unutmayın ki safra ağrıları sadece safra kesesinde değil diğer organlarda görülen sorunlardan dolayı meydana gelebilmektedir. Safra kesesi ağrısı sorununun diğer nedenleri;
  • Safra yolu kistleri
  • Safra yolu iltihapları,
  • Safra kesesi kanseri,
  • Safra kesesi darlıkları 
  • Safra kesesi yaralanmaları
  Safra kesesi ağrısı, karnın sağ üst köşesinde meydana gelerek çok büyük problemlere neden olmaktadır. Bu durum kimi zaman geçici olarak görülse bile birçok zaman kişilerde kronik bir şekilde görülmektedir. Bu gibi ağrılar genellikle ağrı kesiciler ile ya da gaz çıkarmalar ile ortadan kaldırılamaz. Bu nedenle safra kesesi ağrısı bu şekilde hafifletilemeyen ağrılardan biridir. Bu gibi ağrıların görüldüğü kişiler midenin hazmedemediği yiyecekleri daha az tüketmeli ve bu durumun yanında çok fazla yemek yememelidir. Böylece meydana gelen sorunlar daha hafif bir şekilde geçecektir. Safra kesesi ağrısı ile birlikte herhangi bir bulantı görülüyorsa bu durumda kişide zehirlenme durumları görülebilir. 
  ]]>
  Safra Kesesi https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi.html Mon, 03 Dec 2018 23:44:10 +0000 Safra kesesi, karında üst tarafta bulunan, karaciğerin altındaki armuda benzeyen bir organdır. İşlevi karaciğerde üretilen safrayı biriktirme, konsantre ederek safra yollarından bağırsağa akmasını sağlamaktır. Vücudumuz içi Safra kesesi, karında üst tarafta bulunan, karaciğerin altındaki armuda benzeyen bir organdır. İşlevi karaciğerde üretilen safrayı biriktirme, konsantre ederek safra yollarından bağırsağa akmasını sağlamaktır. Vücudumuz için safra yağların sindirilmesinde, emiliminde oldukça önemlidir. Safra içeriğindeki kolesterol ve diğer pigmentlerin çökelmesi taş oluşumuna yol açar. Bu durumda safra kesesi rahatsızlığı ortaya çıkar. Taşlar farklı büyüklüklerde olup, genellikle kolesterol taşlarıdır. Normalde röntgende görünmemelerine rağmen, ağrıya yol açarak rahatsızlığa neden olurlar.

  Safra kesesi taşı oluşumu bakımından toplumda 20-60 yaş aralığında kadınlar erkeklerden 3 kat fazla riskli konumdadır. Bunun dışında çok doğum yapmış olanlarda, fazla kilolu olanlarda, yaşın etkisiyle ve gebelik sürecindeki hormonal değişimler yüzünden yağ ve kolesterol dengesinin değişmesiyle safra kesesi taşları daha fazla görülebilir. 60 yaşından sonra taş oluşumlarının görülme riski % 10-20 seviyesinde görülür.

  Safra kesesi rahatsızlıklarının neden olduğu şikayetler

  Ağrı olması: Üst karın bölgesinde oluşan ağrı sırt ve omuzlara yayılabilir. Ağrıya büyük çoğunlukla bulantı ve kusma eşlik eder. Ağrının ortaya çıkışı genellikle yemek sonrasında safra kesesinin kasılmasıyla meydana gelir. Kasılmayla taş safra kesesi boynuna kayarak, bu bölgede sıkışır ve ağrıya yol açar. Bu birkaç saat sürebilir. Safra yollarına yerleşen küçük taşlarda ağrı sebebidir. Ayrıca idrarın koyulaşması, dışkı renginin açılması gibi etkilerde görülebilir. Taşla birlikte iltihap olursa, hastada yüksek ateş, üşüme ve titreme olabilir. İleri yaşlarda etkiler daha azdır.

  Safra Kesesi
  Sarılık: Safra yollarına gelmiş olan taşlar, burada safranın akışını engelleyerek, göz aklarında, ciltte sararmaya, dışkı renginde değişime, idrar renginde koyulaşmaya yol açabilir. Bu tıkanma sarılığı olarak tanımlanır. Nedeni safradaki billuribinin kana karışmasıdır.

  Pankreatit: Bu rahatsızlık safra kanalını tıkayan taşların buradan ilerlemesi ve pankreas kanalını tıkamasıyla oluşur. Karında orta ve üst bölümde kuşak tarzı ağrıyla karakterize olup, ağrı yanları da etkiler. Eğer tedavi edilmezse, hasta yaşamını yitirebilir.

  Besinlere tahammülsüzlük: Hastalarda kızartmalara, lahana, tavuk, karnabahar, turp, hindi derisi gibi besinlere karşı tahammülsüzlük oluşabilir. Bununla birlikte bulantı ve kusma olması, hazımsızlık çekilmesi, şişkinlik olması gibi belirtilerde olabilir.

  Safra kesesi rahatsızlığı nasıl teşhis edilir

  Hastalardaki yakınmalar değerlendirilerek, fiziki muayenesi yapılır. Bunun yanında safradaki taşların ultrasonla görüntülenmesi kesin tanının yapılmasını sağlar. Bu sayede safradaki taş ve çamur kesin bir şekilde görülür. MR ve BT tetkikleri de iltihabı, safra yollarına inen taşları belirlemeye yardımcı olur.

  Safra kesesi hastalıkları tedavisi

  Taş oluşumları yakından izlenerek, şikayetler tespit edilir. Geçmeyen yakınmalar varsa, laparoskopik kolesistektomi yardımıyla safra kesesi çıkarılır. Bu tedavide karında açılan deliklerden kamera yardımıyla safra kesesi alınır. Hastalar bu operasyondan sonra 24-48 saat içinde taburcu edilebilir. Bu yöntem açık cerrahiye göre daha kolaydır. Ancak bununla çözümlenemeyen sorunlarda açık cerrahi girişim uygulanabilir. Sağlığı anesteziye uygun olmayanlarda, safra taşları kırılarak, eritilerek yok edilir. Ancak bu yöntemin uygulanması için, taşların sayılarının uygun olması, kolesterol taşı olması, büyüklüğü önemli olduğu kadar, safra kesesindeki kasılma yeteneğinin bozulmamış olması aranır. Bunlarda sorun bulunmazsa, taşlar ses dalgalarıyla kırılarak, ardından eritilip yok edilir.

  ]]>
  Safra Kesesi Tümörü https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-tumoru.html Tue, 04 Dec 2018 00:49:29 +0000 Safra Kesesi Tümörü: Nadir olarak görülen safra kesesi kanseri genel olarak 55 ile 70 yaşları arasında ve genellikle taş içeren keselerde görülmektedir. Kadınlarda erkeklere göre görülme oranı daha fazla olan safra keses Safra Kesesi Tümörü: Nadir olarak görülen safra kesesi kanseri genel olarak 55 ile 70 yaşları arasında ve genellikle taş içeren keselerde görülmektedir. Kadınlarda erkeklere göre görülme oranı daha fazla olan safra kesesi tümörü yani kanserinde belirti veren olguların çoğu non-rezektabldır ve genel olarak safra taşı ile birliktedir. Safra kesesi tümörü bulunan hastaların çoğunda safra taşı bulunmakla beraber, hastanın yaşının ilerlemesi ile birlikte taşlı safra kesesi içinde kanser oluşumu riski de artmaktadır. Safra kesesinde pasif tümör oluşumu ise oldukça nadirdir.

  Safra kesesinin ilk belirtisi genellikle sağ üst kadran ağrısı ile ortaya çıkmaktadır ve safra kesesi kanseri olgularının çoğunda US ile safra kesesi kanseri teşhis edilebilmektedir. Bunun yanı sıra, bilgisayarlı tomografi ile kanserin farklı organlara yayılıp yayılmadığı teşhis edilebilmektedir. Safra kesesi kanserinde etkili bir kemoterapi bulunmamasından dolayı etkili olan tek tedavi seçeneği cerrahi olmaktadır. Tümörün uzak organlara da yayılması durumunda ise, cerrahi girişim yapılmasının hastaya bir faydası bulunmamaktadır ve böyle bir durumda son çare olarak kemoterapi denenebilmektedir.

  Diğer kanser türlerinde olduğu gibi safra kesesi tümöründe de erken teşhisin önemi büyüktür. Hastalığın ilk evresinde 5 yıllık hayatta kalma süresi %80-100 arasında değişmekteyken IV. Evrede ise hastanın hayatta kalma süresi 1-3 ay arasında değişmektedir.

  Safra Kesesi Tümörü

  Ne yazık ki safra kesesi kanserinin ilk dönemlerde hastada bir semptom oluşmadığı için, hastalığın teşhisi genel olarak sonraki evrelerde yapılmaktadır ve genellikle safra kesesi kanseri safra ameliyatı esnasında ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ileri evrelerinde ise, hastalığın belirtilerinden çoğu ortaya çıkmaktadır ancak bu belirtiler sadece safra kesesi kanserine özgü değildir. Yani farklı hastalıklarda görülen belirtiler ile aynıdır. Bu sebeple de kişide bu belirtilerden birinin bulunması halinde o kişinin bir doktora görünmesi ve gerekli muayene yöntemlerinden geçtikten sonra karar verilmesi gerekmektedir.

  Safra Kesesi Tümörü Belirtileri: Safra kesesi tümöründe genel olarak görülen belirtiler ise şu şekildedir;

  • Karın Ağrısı: Safra kesesi kanserinde karın ağrısı genellikle karnın sağ kısmında olmaktadır. Karnın sağ tarafında keskin bir ağrı olması durumunda önemli başka bir rahatsızlık belirtisi de olabileceği için kişinin acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.     
  • Mide Bulantısı Ve Kusma: Safra kesi kanserinin ilk evresinde mide bulantısı ve kusma görülebileceği gibi bu belirtiler hastalığın sonraki evrelerinde de görülebilmektedir.
  • Sarılık: Safra kesesi kanserinde sarılık hastanın karaciğerinin işlevini kaybetmesine sebep olabilecek bir tıkanıklık olması durumunda gelişebilmektedir. Bunun yanı sıra, kişinin sarılık olması demek her zaman kanser olduğu anlamına gelmemektedir. Sarılığa neden olan başka hastalıklarda olabileceği için kişinin sarılık belirtisi görmesi halinde bir doktora başvurması gerekmektedir.
  • Safra Kesesinin Genişlemesi: Safra kesesi kanserinde safra kesesinde genişleme oluşabilmekte ve bu fiziki olarak yapılan muayene ya da ultrason taraması sırasında görülebilmektedir.

   Bu belirtilerin yanı sıra, safra kesesi kanserinin iştahsızlık, ani kilo kaybı, karnın şişmesi gibi belirtileri de bulunmaktadır.

  ]]>
  Safra Kesesi İltihabı https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-iltihabi.html Tue, 04 Dec 2018 17:50:30 +0000 Safra Kesesi İltihabı, bireylerde safra kesesi fosseptik'inin tıkanması sonucu olarak ortaya gelmektedir. Kendi içinde 2 türü ortaya gelen bu hastalığın ilerlemesi ile safra kesesi büzülür ve istenildiği şekilde çalışma Safra Kesesi İltihabı, bireylerde safra kesesi fosseptik'inin tıkanması sonucu olarak ortaya gelmektedir. Kendi içinde 2 türü ortaya gelen bu hastalığın ilerlemesi ile safra kesesi büzülür ve istenildiği şekilde çalışma gösteremez. Aynı vakit da devamlı safra salgısı, kese de hacmin artışına ve efor sağlamamasına neden olur. Hastanın karındaki bölümünde yemeklerden ardından gaz ve gerginlik benzeri olumsuzluklar görülür. Hastalığın oluşmasıyla safra kesesi her geçen gün şişip gerilir. Görülebilen bu gerilme sonucu olarak ödem ve dolaşım da sorun görülür. Bu da iler de safra kesesinde çürümelere ve üstelik delinmesine neden olur. Tıkanmalar ileride kesenin içinde çamur oluşumuna ve taş birikimine neden olur. Kaynaklanan bu berbat etkenler de safra kesesinin boşaltım yapmasını önler ve kanalın ağzında birikerek kişileri zor hale sokar. Ara ara görülebilen ağrılar sırttan sağ küreğe ve göğse doğru yayılabilir. Genel bağlamda bu çeşit safra kesesi iltihabı 40 yaş üstünde ve çok fazla şişman bayanlar da görülebilen bir durumdur.

  Safra kesesi iltihabının apaçık belirtisi karındaki ağrısıdır. Özellikle karnın sağ tarafında kaynaklanan bu ağrı her geçen gün ateş faktörüne neden olur. Ağrıların görülüşü, önden göğüs ve sırttan kürek biçimde gelmektedir, git gide öbür taraflara doğru yayılır. Safra kesesi iltihabının oluşmasına neden ortaya gelen etkenler, yemeklerin sonrasında mide bulantısına ve kusmaya da yol açmaktadır. Ağrılar birçok vakit kişilere dalga, dalga gelmektedir ve gitmesi belli bir süre uzun sürer. Özellikle safra kesesinin meydana geldiği yere stress yapınca ağrının şiddetinde artış olur. Hastalık böyle ağır ağır ortaya çıkar ve tahmini 4-5 gün süresince kendisini devamlı hatırlatır. Safra kesesi iltihabının teşhisi amaçlı ilk şekilde doktor muayenesi seçim edilir. Hekimin elle yapacağı muayenenin yeterlidir görülmediği vaziyetlerde, laboratuvar analizlerine ve klinik analizlere başvurulur. Hastalığın teşhisinin konulması bu sayede hem kolaylaşmış olur, aynı zamanda açıklık kazanıp tam olarak belirtiler elde edilmiş olunur. Hastalık kendisini vermiş meydana geldiği ağrı, ateş, kramp ve sancı yardımıyla belirli eder. Gözün ak tabakasında hastalıktan ötürü oluşmuş sarılıkla asıl hastalık kolay bir şekilde anlaşılır. Çoğunlukla kendisini apaçık bir şekilde belirli eden bir hastalık meydana geldiği amaçlı bulgularının aranmasına ve çeşitli komplikasyonların araştırılmasına sebep yoktur. Safra kesesi iltihabına neden ortaya gelen taş röntgen anında kolay bir şekilde görülecektir.

  Safra Kesesi İltihabı Tedavisi

  Safra kesesi iltihabının tedavisi amaçlı ilk olarak alanda tıkanmaya neden ortaya gelen taşın vaziyetine bakılır. Bunun amaçlı hasta kişiye ilk olarak muayene yapılır ve sonrasında röntgen çekilir. Şayet hastanın hali operasyon gerektiriyor ise işlem laparoskopi beraberinde yapılır. Son Dönemlerde operasyon gerektiren birçok fazla hasta kişiye uygulanılan laparoskopi taktiği yardımıyla bölge tamamiyle açılmaz ve ufak delikler ile işlem gerçekleştirilir. Ameliyata yapan doktor kamarayı büyüterek görülmesi aradığı açıyı kendine doğru yakınlaştırabilir ve bu sayede ufak taşların temizlenmesi daha basit olur. Cerrah, ameliyatı gerçekleştirirken büyük bir ekrana yaptığı işlemi yansıtır ve bu sayede öbür cerrahların görmesini ve teklifini almış olur. Operasyon anında alanda taş ve çamur kalmamasına itina gösterilir.
  ]]>
  Safra Kesesi Kisti https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-kisti.html Wed, 05 Dec 2018 13:23:22 +0000 Safra kesesi kisti, karaciğerin alt yüzünde olan sağ ve sol lobları birbirinden ayıran oluktadır. Karaciğerin gün içerisinde oluşan safra, 50-150cc civarındadır. Yemekten sonra kanda yükselen bazı hormonların etkisi, safr Safra kesesi kisti, karaciğerin alt yüzünde olan sağ ve sol lobları birbirinden ayıran oluktadır. Karaciğerin gün içerisinde oluşan safra, 50-150cc civarındadır. Yemekten sonra kanda yükselen bazı hormonların etkisi, safra kesesinde kasılmasına ve içeriğinin 12 parmak bağırsağına boşalmasına sebep olur. Suda çözünemeyen bazı besin maddelerinin, yağda sindirilmesi için safraya  ihtiyaç vardır. Safra bakterilerin yardımı ile parçalanır ve burada safra asitlerine dönüşür. Oluşan bu asitlerin, bir bölümü safra üretimi için emilirken, diğer bölümü de dışkıyla beraber  atılır.

  Safra kesesi kisti, karaciğerin içinde yada dışında bulunan safra kanallarındaki balon şeklindeki genişlemelerdir. Neden oluştukları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Safra kanalı duvarındaki, kasların güçsüzlüğü sebebiyle oluştuğu varsayılmaktadır. Safra kesesi kisti çoğunlukla sarılıkla beraber ortaya çıkar. Kist içinde taş oluşumu da olabilir. Bunlarda safrada tıkanıklığa sebep olabilir. Bütün bunlar da sarılığa ve safra yolu duvarında kanser gelişimine sebep olabilir.Bu sebeple sorunlu bölgeye cerrahi müdahale gerekebilir. Safra kesesi kisti oluşumunda bazı belirtiler vardır.  Bu belirtiler arasında safra yolunda tıkanıklık, safra yolu iltihabı, karaciğer iltihabı  ve yüksek ateştir. Bütün bunların teşhis edilmesi için, bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi gibi tetkiklerden yararlanılır.
  Safra Kesesi Kisti
  Safra kesesi kistlerinin bir bölümünde kanserleşme eğilimi meydana gelebilir. Bu sebeple safra kistlerinin tedavisinde kistin tamamının çıkarılması hedef alınır. Safra kesesi kistinin türüne göre, tedavide farklılıklar görülebilir. Ana safra kanalında etkili olan kistin tedavisinde cerrahi işlem yapılır. Bu ameliyatlarda genellikle kapalı yöntemler kullanılır. Bazı riskli durumlarda açık ameliyat da tercih edilebilir. Ameliyat da safra kanalının tamamen alınma ihtimali vardır. Ayrıca safranın akışını sağlamak için, ince bağırsağa yeni bir yolda yapılabilir. Kapalı olarak yapılan ameliyatlarda hastanın iyileşme süreci daha kısadır. Bütün hastalıklarda olduğu gibi safra kesesi kistinde de erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.
  ]]> Safra Kesesi Rahatsızlıkları https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-rahatsizliklari.html Thu, 06 Dec 2018 07:38:48 +0000 Safra Kesesi Rahatsızlıkları, Karaciğerin görevlerinden biri de dışarı atılabilmeleri için kanı zehirli maddelerden arındırmaktır. Karaciğer bu zehirli maddeleri sindirim sisteminin bir parçası olarak safra sıvısına bo Safra Kesesi Rahatsızlıkları, Karaciğerin görevlerinden biri de dışarı atılabilmeleri için kanı zehirli maddelerden arındırmaktır. Karaciğer bu zehirli maddeleri sindirim sisteminin bir parçası olarak safra sıvısına boşaltır. Safra sıvısı kolestrol, safra tuzları, lesitin ve diğer kimi maddeleri de içermektedir. İleri zamanlarda safra sıvısı, safra kesesine gönderilir (günde yarım litre kadar). Besinler midede sindirilip ince bağırsağa gelene safra kesesi safrada bekletilir. Besinler ince bağırsağa eriştiğinde safra sıvısı safra kesesinden salgılanır, safra kanallarından geçerek ince bağırsağa ulaşır. Böylece zehirli maddeler dışkı yöntemiyle vücuttan atılır. Safra asitlerinin karışım oranlarındaki sorun, safra sıvısında yer alan kolestrol ve fosfolipidler safra taşlarının oluşumuna ne sebeple olurlar. Safra taşı oluşmasına kolelityazis denir. İnsanların hemen hemen çoğunda safra taşı yer alır ve insanların büyük bir kısmı bunun farkında dahi değildir. Safra taşları mide bulantısı, kusma ve karnın sağ bölgesinin üst tarafında ağrıya neden olur. Bu bulgular kızarmış ve yağlı yemekler tüketildiği zaman artar. Safra taşları bir kum tanesi büyüklüğünden bezelye büyüklüğüne civarı değişiklik gösteren büyüklüklere sahip olabilmektedir.

  Safra depolayan ve sindirim amaçlı olarak meydana gelen ve sindirilen besinleri bağırsaklara aktaran bir organdır. Safra kesesinin hastalık işaretleri çoğunlukla karın bölgesinde ağrı ve hazımsızlık şeklinde kendini gösterir. Safra kesesi hastalıkları bulguları hastalığın türüne ve bölgesine göre farklılıklar gösterebilir fakat sağ üst karın bölgesinde meydana gelen ağrılar en sık sık görülen belirtidir. Safra kesesinde meydana gelen sıkıntılar karnın sağ üst bölgesinden başlayıp sırta doğru yayınlan ağrılara sebep olabilmektedir. Kolik görülen bireylerde safra kesesi ağrısı göğüs kafesinin arkasına yakın çıkabilir. Bu ağrı geleneksel ağrı kesiciler, gaz çıkarmayla ve pozisyon değiştirmekle azalmaz. Aşırı miktarda yemek yemek ve ağır yağlı gıdalar tükettikten bir süre sonra ağrılar artmaya başlayabilir. Gece ağrıyla uykudan durumları görülebilir. Safra kesesi hastalıkları sindirimi yakından ilgilendirdiği amaçlı hazımsızlık görülebilir. Özellikle yağlı yemeklerden sonra mide bulantısı, kusma, şişkinlik hissi, karında ağrı ve gaz görülebilir. Safra kesesinde sıkıntı olanların daha uzun süreler tokluk duygusu yaşaması normal çünkü tüketilen yiyecekler daha yavaş sindirilir. Hasta olanlarda gastroözofageal reflü görülebilir. Sindirim sürecinde meydana gelen safra eksikliği ishale ya da kabızlığa sebep olabilmektedir.

  Safra Kesesi Rahatsızlıklarında Tanı Teknikleri
  Ultrasonografi safra yolu hastalıklarında  en çabuk ve en doğru netice veren yöntemdir. ultrasonografi esnasında beden dışından cildin üst kısmına değdirilen başlık parçasından çıkan ses dalgaları vücudun değişik katmanlarıyla karşılaştıkça değişik biçimde yansıyıp geri gelir. Cihazdaki bilgisayar yardımıyla gelen bilgiler bir fotoğraf haline getirilir ve safra kesesi özellikleri ve pankreas hakkında kıymetli bilgiler elde edilir. Ultrason tetkiki ideal olarak 8 saatlik açlık dönemi sonrası yapılır. Fakat acil müdahale gerektiren vaziyetlerde bu zaman beklenmeksizin inceleme anında yapılır ve çoğunlukla son derece yararlı bilgiler hızla alınır. Manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi  metotları ultrasonografi sonucunun tam olarak olmaması halinde kimi zaman gerekebilir. Safra kesesi rahatsızlığı yaşayan bireyler çoğunlukla müshil benzeri sindirimi rahatlatıcı ilaçlara gereksinim duyar. Bağırsağın alt bölümünde görülen ve çoğunlukla safra kesesi hastalıklar ile karıştırılan ağrılar kroniktir ve safra ağrıları benzeri akut ağrıya yol açmaz. Safra kesesinde meydana gelen sıkıntılar sebebiyle meydana gelen ağrılar ısrarcıdır ve düzenli olarak görülür.

  Safra Kesesi Rahatsızlıkları
  Safra Kesesi Hastalıklarının]]> Safra Kesesi Kanseri https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-kanseri.html Thu, 06 Dec 2018 07:58:59 +0000 Safra Kesesi Kanseri: Safra kesesi herlofodan çıkan birer kanala dökülürler. Ardından iki kanal daha sonrasında birleşirler ve tek kanal olarak oradan aşağıya doğru on iki parmak bağırsağına ulaşmadan hemen Safra Kesesi Kanseri: Safra kesesi herlofodan çıkan birer kanala dökülürler. Ardından iki kanal daha sonrasında birleşirler ve tek kanal olarak oradan aşağıya doğru on iki parmak bağırsağına ulaşmadan hemen yan tarafa bir kol verir ve bu kol safra kesesine yönelir. Böylelikle az fakat devamlılık göstererek karaciğer tarafından yapılan safra bu kese ya da torba içinde toplanır. Yemiş olduğumuz yemekler mideden on iki parmak bağırsağa geçerken sinirler safra kesesinin sıkışmasına neden olur. Safra kesesi sıkışınca içerisinde birikmiş olan safra on iki parmak bağırsaktan geçen yiyeceklerin üzerine dökülür.

  O halde safra kesesinin görevi karaciğerin çıkarmış olduğu safrayı geçici olarak biriktirmektedir. O olmadan da yaşam normal olarak sürebilir. Safra kesesi bazan iltihaplanır ya da safra içerisinde bulunan tuzlar ayrı ayrı birleşerek bir büyük ya da bir kaç orta taşlar oluşumuna neden olur. On iki parmak bağırsaktan gelerek yukarı keseye çıkan türlü mikroplar safra kesesinin iltihaplanmasına neden olurlar. Dolayısı ile safra kesesinin iltihaplanması ya da içerisinde taşlar meydana geldiğinde söz konusu kese ameliyatla çıkarılır. Bu takdirde safra artık depolanamaz ve karaciğer tarafından yapıldıkça on iki parmak bağırsağa boşalır.

  Konumuz olan safra kesesi kanseri de karaciğerinki gibi karşılaşılan sıklıkta değildir. Bazı nedenlerden dolayı farklı coğrafi bölgelerde daha sık görülmektedir. Bir örnek vermek gerekir ise, Afrika'da sık karşılaşılmaktadır. Safra kesesi kanseri genellikle yaşlılarda ve erkeklere oranla kadınlarda birkaç kat daha fazla meydana gelmektedir. Bu şekilde safra kesesi taşları erkeklere oranla  kadınlarda çok daha sık ve fazlasıyla görülmektedir.
  Safra Kesesi Kanseri
  Kesin olarak açıklamak gerekir ise, ameliyatla çıkarılan safra keseleri kanserlerinin hemen hepsinde kese içinde taş bulunmuştur. Uzun bir müddet kalmış ve iltihaplanmış kese taşları süre zarfı içerisinde keseyi tahriş etmekte ve bunlar da safra kesesi kanserinin olabilecek sebepleri arasında olarak anılmaktadır.
  Safra kesesi kanserinin ilk ve en çok görülen belirtisi ise sarılıktır. Anlaşılacağı gibi sarılık aslında bir hastalık olmayıp bir belirtidir. Buna yakıştırma yaparsak baş ağrısı benzetmesi tam yerinde olur.

  Karaciğerin kanallarından biri glikojen karaciğerin kan damarlarıyla dolaşıma karışır. Diğeri ise sindirim için lazım olan safradır. Safra da kanalları ile on iki parmak bağırsağa dökülür. Şimdi şayet bu safra kanallarında bir iltihap hastalık karışır ve sarılık meydana çıkar. Sarılığın seviyesi kana karışan safra ile orantılı olur. Safra kesesi kanserinin belirtilerinde sarılığın yanı sıra ağrılar,  kuvvetsizlik ve zayıflama da vardır. Elbette bunların derecesi hastalığın ne vakit başlamış ve ne derecede yayılmış olmasına bağlıdır. Bunu Teşhis etmede de en önemli görevi röntgen alır. Sonra kan ve idrar tetkikleri gelir. Safra kanserinden korunmak için gerekli titizliklere riayet etmek bu hastalığa karşı alınacak en önemli tedbir ve karar olacaktır.

  ]]>
  Safra Kesesi Hastalıkları https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-hastaliklari.html Fri, 07 Dec 2018 02:34:37 +0000 Safra Kesesi Hastalıkları, Safra kesesi taşları hiç bir belirti vermediği gibi bazı istenmeyen olumsuz sonuçlara da neden olabilir. Safra kesesi taşları ağrı gibi şikayetlerle beraber şu komplikasyonlara neden olabilir; Safra Kesesi Hastalıkları, 
  Safra kesesi taşları hiç bir belirti vermediği gibi bazı istenmeyen olumsuz sonuçlara da neden olabilir. Safra kesesi taşları ağrı gibi şikayetlerle beraber şu komplikasyonlara neden olabilir;

  Akut kolesistit, safra kesesinin iltihaplanmasıdır, safra kesesinin iltihaba bağlı olarak delinmesi tıkanma sarılığı safra kesesi içindeki taşlar ana kanala düşüp tıkanmaya neden olur ya da büyük safra kesesi taşları ana kanala dışarıdan baskı yapabilir, akut pankreatit pankreasın akut iltihabıdır. Safra kesesi taşlarının en korkulan olmusuzluklarından biridir, şiddetli olanında ölüme kadar götürebilen komplikasyonlar görülmektedir. Türkiye ve Türkiye'nin çevre coğrafyasında akut pankreatitin en büyük nedeni safra taşlarıdır, safra kesesi kanseri safra kesesi kanserinin en büyük  risk faktörlerinden biri safra kesesi taşlarıdır.

  Safra Yolu Yaralanmaları ve Darlıkları

  Safra yolu yaralanmalarında bazen yaralanma safra yolunu tıkayıcı veya daraltıcı özellikte olduğundan darlık veya tıkanma gelişirken, bazen de yaralanmanın kendi kendine iyileşme döneminde veya uygun olmayan onarımların iyileşme dönemlerinde darlıklar gelişebilir. Safra yolu yaralanmalarına genelde anatomik farklılıklar ve teknik hatalar sebep olmaktadır.
  Safra yolundaki yaralanma sonucu safra karın içine akar, şiddetli karın ağrısı ve genel durum bozukluğu görülür. Bu durumda acil tedavi gerekir.
  Safra yolunda daralma ya da tam tıkanma sonucu safra bağırsağa rahatça akamaz hastada sarılık, kaşıntı, tekrarlayan safra yolu iltihabı atakları meydana gelir.

  Safra Kesesi Hastalıkları
  Safra Yolu Kanseri

  Safra yollarının iç yüzeyini oluşturan dokundan dolayı kaynaklanan kanserlere safra yolu kanseri adı verilir. Eğer bu tümörler karaciğer dokusu içindeyse bir kitle şeklinde ortaya çıkar. Safra yolunun son bölümü pankreas içinden geçer, bu tümörler ya uç noktada bir darlık ya da pankreas başında kitle halinde olurlar.
  Karaciğerin sağ ve sol kısmında gelen safra kanallarının birleşip, karaciğer dokusu dışında çatal olarak bir araya geldiği kavşak noktasına konfluens denilir. Bu noktadan kaynaklanan tümörlere Klatskin tümörü denir. Safra yolu kanserleri en sık bu bölgede oluşur. .
  Karaciğer içindeki safra yolu kanserlerinde kitlenin çıkarılacağı, genellikle de geniş karaciğer rezeksiyonları uygulanır. Safra yolunun son bölümünde meydana gelen kanserler de pankreas başı kanseri gibi ele alınır ve bunlara Whipple ameliyatı uygulanır.

  Safra yolu kistleri

  Ana safra kanalları veya karaciğer içindeki safra kanallarının genişlemeleriyle oluşan bir hastalıktır. Bu kistlere koledok kisti de denir. Asıl nedeni bilinmeyen safra yolu kistlerinin hem doğumsal hem de edinsel olabileceğini gösteren bazı bulgular vardır. Safra yolu kistlerinin değişik türleri vardır. Bu türler arasında ana safra kanalını tutan genişleme en sık görülenidir.
  Safra yolu kistleri safra yolu iltihabı, safra yolu tıkanıklığı, ateş, karaciğer apsesi gibi belirtiler vererek ortaya çıkar. Safra yolu kistlerinin en sık görülen türünde kanserleşme riski vardır bundan dolayı kistin tamamının çıkarılması önemlidir. Karaciğerin içinde yer alan safra kistlerinde karaciğerin hastalıklı bölümünün çıkarılması da tedaviyi sağlar.
  ]]> Safra Kesesi Bitkisel Tedavi https://www.safra.gen.tr/safra-kesesi-bitkisel-tedavi.html Fri, 07 Dec 2018 09:49:25 +0000 Safra kesesi bitkisel tedavi, Safra kesesi, karaciğerde üretilen safranın birikimi ve depolanmasında önemli olan bir kesedir. Sindirim esnasında bu safra, safra kanalı ile mideye aktarılır. İşte safra kesesinde biriken safra t Safra kesesi bitkisel tedavi, Safra kesesi, karaciğerde üretilen safranın birikimi ve depolanmasında önemli olan bir kesedir. Sindirim esnasında bu safra, safra kanalı ile mideye aktarılır. İşte safra kesesinde biriken safra taş oluşturabilir. Bu taşlar sadece safra kesesinde değil, safra kanalı veya safra yollarının her hangi bir yerinde tıkanma oluşabilir. Bu taşlar karaciğer, mide ve pankreasta ciddi hastalıklara neden olur. Çok şiddetli ağrı veren bu taşlar, müdahale edilmediğinde cerrahi müdahale gerektirebilir.

  Safra kesesinde oluşan taşların tedavisine gelindiğinde, çoğu küçük oluşan taşlar, hiç belirti göstermeden kendiliğinden düşerler. Çözülemeyip, büyük olan taşlar ise, çok büyük ve şiddetli geçen ağrılara neden olmaktadır. Safra kesesi taşları, bazı ilaçların etkisi ile çözülüp, düşerler. Ancak bazı büyük taşlar da ultrasonik şok dalgaları ve taş kırma yöntemi ile düşürülmeye çalışılır. Bunun yanında bazı bitkiler ve bitki kürleri ile de çok şiddetli ağrılara neden olan taşlar, ufalanıp düşürülmektedir. Safra kesesine taşlarına karşı iyi gelen bitkiler;

  Maydanoz,  en iyi ve etkili şifalı bitkilerden biri olan maydanoz, bu yüzden içinde bulunan diüretiklerin kum oluşumu önlemek için çok faydalıdır, bunun yanında maydanoz taş ve kumu idrar yolu ile tortu ve kompakt şeklinde vücuttan çıkartılmasını sağlar. Maydanoz ile yapılan kür ise, kurutulmuş maydanoz kökünün üstüne, yeteri  kadar kaynar su dökülüp, 20 dakika kadar kaynatılır ve günde 2 bardak içilirse etkisi görülecektir.

  Safra Kesesi Bitkisel TedaviIsırgan otu, safra taşı oluşumunu engelleyen şifalı bir bitki olan ısırgan otu da,  taşlar küçük ise  vücuttan atılmasını sağlar.

  Karahindiba,  en iyi idrar söktürücü ve uyarıcı şifalı bitki olan karahindiba, birikmiş toksinleri ortadan kaldırır ve kolesterolü oranını azaltır, ürik asiti uzaklaştırır, şeker hastalığının önüne geçer. Bu şekilde safra kesesi taş oluşumun önüne geçer. 1 yemek kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı ve karahindiba kökleri 1.5 litre su ile kaynatılır ve günde 4 bardak içilince faydası görülür.

  Ayı üzümü, safra kesesi taşına karşı çok etkilidir ve taş oluşumunu önler. 1.5 litre soğuk su içine 5 kaşık kurutulmuş ayı üzümü yaprakları ekleyin ve 5 saat boyunca bekletip, günde 4-5 bardak için.

  Mısır Püskülü, bir çay bardağı başına 1 kaşık mısır püskülü 25 dakika kaynatın ve günde 3 bardak için. 

  Su Teresi , bu bitkinin kullanım safra kesesi taşlarının oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Ancak su teresi bir koruyucudur.

  Celandine, bilhassa safra taşı ve safra yetersizliği gibi safra rahatsızlıkları için uygundur.

  Nane, nane yatıştırıcı özellikli olup, ağrı oluştuğunda ağrıyı yatıştırmaktadır. Bunun yanında zerdeçal, tarhun otu da safra kesesi taşlarının tedavisinde oldukça etkilidir.
  ]]>
  Safra Kesesinde Polip https://www.safra.gen.tr/safra-kesesinde-polip.html Fri, 07 Dec 2018 16:46:23 +0000 Safra kesesinde polip, oluşumları genellikle iyi huylu selim tümörlerdir. Araştırmalar insanların yaşam boyunca % 4-7 oranında safra kesesinde polip oluşumlarına maruz kaldığını tespit etmiştir. Poliplerin tanısı genellikle g Safra kesesinde polip, oluşumları genellikle iyi huylu selim tümörlerdir. Araştırmalar insanların yaşam boyunca % 4-7 oranında safra kesesinde polip oluşumlarına maruz kaldığını tespit etmiştir. Poliplerin tanısı genellikle genel taramada, başka bir rahatsızlık nedeniyle karın ultrasonografisi sırasında yapılır. Karın ultrasonografisinde safra kesesinde polip tespiti % 0,3-12 kadar, safra ameliyatındaki patolojik tetkiklerde % 2-12 oranında polip teşhisi yapılmaktadır.

  Safra kesesinde polip safrada biriken lipid ve yağ üretimi sonucunda oluşur. Belirli sürede safra kesesi yağları metabolize edemediğinden, birikimler olmaktadır. Safra kesesindeki kolesterol birikimi de polip oluşmasını tetiklemektedir. Polipler kendiliğinden belirti ermediğinden, ultrason tetkiki sırasında teşhis edilir. Safradan alına  örnekte kanser riski araştırılır. Bu sonuçlara göre, polip oluşumunda insanların yaşı, cinsiyeti, kilosu, hormonlar ve gebelik etkili değildir. Çapı 1 cm den daha küçük olanların genellikle zararsız olduğu bilinir. Ancak zamanla bu poliplerde safra tuzu birikime yol açtığından, safrada taş oluşabilir. Poliplerin kanser riski bulunduğundan, en doğrusu ameliyatla alınmalarıdır.

  Safra kesesinde polip oluşumunda riskler nelerdir
  • Gardner sendromu
  • Peutz Jeghers sendromu
  • Hepatit B
  • 60 yaşı üzerinde olmak
  • Primer sklerozan klonjit
  • Safra kesesinde taş olması
  • 6 mm den daha büyük poliplerin olması
  Safra kesesinde polip türleri nelerdir

  Safra kesesindeki polipler iyi huylu ve kötü huylu olabilir. Poliplerin % 60 kadarı kolesterol poliplerinden oluşur. Kolesterol birikiminden oluşan polipler safra yollarında tıkanıklığa yol açabilir. Bunun yanında pankreatit hastalığının nedeni olabilir. Safra kesesinde adenomların oluşma sıklığı % 25 oranındadır. İltihabi polipler % 10 kadarını, adenomlar % 4 kadarını, safra kenserleri % 1 kadarını oluşturur.

  Safra Kesesinde Polip
  Safra kesesinde polip belirtileri

  Poliplerin genellikle fazla belirti vermesi beklenmez. Bazen hazımsızlık çekilmesine neden olurlar. Özellikle yağlı besinlere karşı tahammülsüzlük olur, karında ağrı ve şişkinlik görülür. Aynı zamanda kusma ve sarılık meydana gelebilir.

  Safra kesesinde polip teşhisi

  Ultrasonografi tetkiki poliplerin teşhisinde kullanılır. Ancak çapı 5 mm den küçük olan polipler ultrasonda zor teşhis edilir. Poliplerin iyi huylu, kötü huylu oldukları şekillerinden ve çaplarından belirlenebilir. Küçük çaplı poliplerin teşhisinde bilgisayarlı tomografi tetkikinden faydalanılır. Poliplerin teşhisinde, safra çamurundan, safra kesesi taşından ve safa kesesi kanserinden poliplerin ayırt edilmesi oldukça önemlidir.

  Safra kesesinde polip kanser nedeni olur mu

  Polipler safra kesesinde % 1-20 oranında kansere dönüşebilir. Adenomların 12 mm den daha büyük olanları kansere neden olabilir. Çapı 20 mm den büyük olanlarda kanser riski daha fazladır.

  Safra kesesinde polip tedavisi nasıl yapılır

  Poliplerin tedavisinde genellikle çapı 10 mm den daha büyük olan polipler laparoskopik yöntemle çıkarılır. Bu sadece kansere karşı alınmış bir önlemdir. Hastanın ameliyat olmasında sakınca olursa, 6 ayda bir ultrasonla tetkiki yapılarak, poliplerin büyümesi izlenir. Eğer ameliyat yapılırsa, hastalarda poliplerle birlikte safra kesesi de alınır. Bunun amacı poliplerin tekrarlamasına engel olmaktır.
  ]]>
  Safra Sıvısı https://www.safra.gen.tr/safra-sivisi.html Sat, 08 Dec 2018 06:40:54 +0000 Safra sıvısı, yemeklerin arasında safra kesesinde depolanmakta, yemek yendikten sonra sindirimin kolaylaştırılması amacıyla on iki parmak bağırsağına salgılanmaktadır. Vücutta safra sıvısı vücut ağırlığının her kilogr Safra sıvısı, yemeklerin arasında safra kesesinde depolanmakta, yemek yendikten sonra sindirimin kolaylaştırılması amacıyla on iki parmak bağırsağına salgılanmaktadır. Vücutta safra sıvısı vücut ağırlığının her kilogramına 16 mililitre (cm3) düşmektedir. Bu sıvının yaklaşık % 93 kadarı sudan oluşur. Kalan kısmı ise, direkt bilirubin ve bilüverdin safra tuzlarından, safra asitleri, lipitler, elektrolitler, bir kısım enzimler ile karaciğerdeki zehrin giderildiği maddelerden oluşur. İnsan karaciğerinde bir gün içinde 1 litre safra sıvısı üretilebilir. Safra tuzlarının ise, % 95 kadarı emilerek yeniden kullanılır.

  Safra sıvısı, A, B ve C safrası olarak üçe ayrılmaktadır. İlk safra olan A safrası Tubaj sırasında on iki parmak bağırsağına gelen safradır. Rengi altın sarısı, berrak, aşikar olkalen reaksiyonlu safra, ana safra kanalının içindeki biriken safradır. Miktarı 4-5 cm3 oranındadır. Safra kesesi içinde birikmiş olan daha az sulu, koyu renkli olan B safrası, 30-40 cm3 kadardır. Tubaj sırasında en sondan gelen C safrası, A safrasına oranla daha açık renklidir. Karaciğer içindeki küçük safra yollarından en son gelen ve taze üretilen safradır. Bu safra dakikada 2 cm3 şeklinde akar.

  Safra Sıvısı
  Safra sıvısının sindirimde önemli bir rolü bulunmaktadır. Yiyeceklerden alınan yağların ince bağırsağa gelmesi zamanında yağlar küçük yağ damlacığı şeklinde olur. Yağ sindirimi sırasında önemli bir etken olan lipaz enzimi böyle yağlara etkili olmaz. Safra sıvısının içindeki safra tuzları bu yağ damlacıklarına yapışarak, onların ince parçacıklar haline gelmesine ve sindirilerek yakılmasında etkili olurlar. Bu emilimde yağda eriyen A, D, K, ve K vitaminleri de emilir. Safra tuzları  5 90 oranında bağırsaklardan geçtiği sırada bağırsağın alt yarısında emilir, karaciğere getirilerek yeniden sindirimde kullanılır.

  Safra sıvısı bileşenleri
  • Su 
  • Kolesterol
  • Lesitin
  • Safra pigmentleri (Bilirubin ile biliverdin)
  • Safra tuzları (Sodyum glikolat ile sodyum taurokolat)
  Safra asitlerinin tuz hali olan safra tuzları arasında en önemlileri deoksikolik ve taurokolik asitlerin tuzlarıdır. Yağları sindirim sırasında emülsifiye ederek, suda çözünmelerine, yüzölçümü bakımında artmasına yardımcı olur. Bu yağların ince bağırsakta emilmesini, enzimlerin buraya ulaşmasını kolaylaştırır. Yağ damlacıklarının parçalanmasını, misellerin oluşmasını sağlar. Ayrıca yemekle alınan bazı bakterilerin ölmesine de yardımcı olurlar.
  ]]>
  İltihaplı Safra Kesesi https://www.safra.gen.tr/iltihapli-safra-kesesi.html Sat, 08 Dec 2018 19:29:02 +0000 İltihaplı Safra Kesesi, tıp dilinde kolesistit olarak adlandırılır. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır.Akut KolesistitAkut kol
  İltihaplı Safra Kesesi, tıp dilinde kolesistit olarak adlandırılır. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır.

  Akut Kolesistit

  Akut kolesitit nedenleri: Taşlara bağlı tıkanma en sık nedendir. Az oranda tifo, kollajen vasküler hastalıklar, sistik arter trombozu olabilir. Duktus sistiksun taşla tıkanması sonucunda inflamasyon gelişir. Enflamasyondan sorumlu tutulan maddeler lisolesitin, PAF ve safra tuzlarıdır.
  Klinik tablo: Kadınlar daha çok etkilenir, genelde 40 yaş üstünde sıktır.Akut ataklar genellikle kolelitiazis veya kronik kolesistit hikayesi veren kişilerde  gözlenir. Akut semptomlar sıklıkla ağır ve yağlı yemeği takiben ortaya çıkar. Sağ üst kadran ağrısı sırta ve sağ omza vuran tarzda bilier kolik ağrıları vardır, ancak bu ağrılar geçmez. Hastanın ateşi vardır ve şiddetli kusma olabilir. İştahsızlık genelde görülür. Fizik incelemede sağ üst kadran hassastır, Murphy bulgusu (+) olabilir. Murphy bulgusu, sağ üst kadran derin palpasyonunda hastanın solunumunun inspiriumda durması şeklinde tanımlanır ve akut kolesistit için tipiktir. Şişmiş safra kesesi ele gelebilir, sarılık eşlik edebilir. Ayırıcı tanıda peptik ülser perforasyon veya penetrasyonu, pankreatit, hepatit, apandisit, sağ bazal pnomoni, kalp krizi, zona, zoster düşünülmelidir.

  Tanı: Lökositoz vardır, bilirubin ve ALP yüksekliği de eşlik edebilir. Amilaz da yükselebilir. EKG ve akciğer grafisi ayırıcı tanı için gereklidir. Ultrasanografi ilk yapılması gereken tanı aracıdır ve en etkili yöntemdir. HIDA ve PIPIDA sintigrafisi nadiren uygulanır ve akut kolesistitte en güvenilir yöntemdir.

  Tedavi: Akut kolesistit düşünülen hastada intra venöz sıvı replasmanı, antibiyotikler ve ağrı kesiciler verilmelidir. Akut kolesistitin kesin tedavisi kolesistektomidir. Laparoskopik kolesistektomi tercih edilen bir yöntemdir. Günümüzde erken yaklaşım tercih edilir, semptomlar ortaya çıktıktan 48 - 72 saat içerisinde hasta ameliyat edilir. Genel anestezi alamayacak hastalara lokal anestezi ile kolesistostomi yapılır.

  İltihaplı Safra Kesesi
  Akut kolesistit komplikasyonları:
  • Perikolesistik abse: En sık görülen komplikasyon budur.
  • Safra kesesi ampiyemi: Safra kesesi içindeki safranın enfekte olmasıdır.
  • Safra kesesi gangreni: Safra kesesi duvarının dolaşımı bozulmuştur.
  • Safra kesesi perforasyonu
  • İnternal bilier fistül
  • Amfizematöz kolesistit
  • Kolanjit 
  Kronik Kolesistit

  Kolelitiazis zemininde tekrarlayan ataklarla karakterizedir. Hücresel infiltrasyon ve duvarda fibrozis vardır. Hidropik safra kesesi görülebilir.

  Klinik tablo: Hastalarda en önemli ve sık belirti ağrıdır. Ağrı, değişken ve sağ üst kadranda veya epigastriumda olur. Genelde sağ omuz arkası veya skapula arkasına vurur. Yağlı yiyeceklere intolerans ve gaz hikayesi sıklıkla vardır.

  Tanı: USG en güvenilir tanı aracıdır.

  Tedavi: Laparaskopik kolesistektomidir. 
  ]]>